Wpis z mikrobloga

i pyk, kolejny dzień produkcji z #fotowoltaika za nami.
Dla zainteresowanych: do końca września postaram się wrzucać zrzut co dzień. Od października, co tydzień z posumowaniem. Nadchodzi zima. Produkcja pomału powinna lecieć na łeb.

Zachodniopomorskie, instalacja 6,2 kWh na dachu 25 stopni, południe z lekkim odchyleniem na wschód.
Wykres z 17.09.2019 - bardzo duże zachmurzenie i deszcz
źródło: comment_y39xnz5M6qNEUicMlzWMEmVzEDhDhnHF.jpg
  • 228
@AntyDojcz: powtarzam, PVMonitor, znajdziesz sobie instalację PV w okolicy. Są podane moc instalacji, produkcja dzienna, miesięczna, roczna. Sam przekonaj się na własne oczy. Jak masz niezacieniony dach bliski południowego to opłaca się.
@testmail: wtedy potrzebujesz mocniejszej instalacji chyba ok 20-25 %. Szczyt produkcji masz przed południe. Jak do firmy dasz zapytanie to ci wylicza ile wyjdzie mniej więcej na twoim dachu i będziesz mógł porównać do warunków optymalnych.Niech poprawi mnie ktoś bardziej kumaty tutaj bo wszystkiego nie wiem sam.
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@blazek: nie jest to takie pozbawione sensu. Prosty warunek, a chodzi pewnie głównie o to, żeby przedsiębiorcy bulili. Chociaż na firmę to pewnie i tak się jakoś odliczy. A osoby prywatne raczej nie mają potrzeby montować tego gdziekolwiek indziej.
@kwahu666: Najlepszy moment jest jak dostajesz rachunek a tam

0 kWh

0zł

( ͡° ͜ʖ ͡°)
Ale są jeszcze opłaty stałe, u mnie wyszło około 47zł gdzie 40 to za 3-fazy ... za pół roku ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@blazek: Pozostaje przesadzić drzewo na północną stronę domu ( ͡º ͜ʖ͡º) To ciężki dylemat, bo z jednej strony szkoda miejsca na działce, żeby panele tam stawiać no i drożej, wiadomo. A z drugiej to drzewo na pewno daje chłód latem, #!$%@?ąc od problemu wycinki, bo już nie wiem nawet jak w tej chwili prawnie to wygląda.
Mireczki. Chętnie odpowiem na wszelkie pytania związane z PV. Sprzedaje to od kilku lat. Tylko w tym roku ponad 100 instalacji na terenie Śląska i okolic.
W przyszłym roku ponoć ma być rozliczenie 1 do 1, a nie jak teraz 1 do 0,8.


@kwahu666: Jakieś źródło - nie słyszałem o takim projekcie. Jest za to projekt, żeby VAT na ziemi i na budynkach gospodarczych był 8% a nie jak teraz 23%.

Teraz jest tak, że jak masz garaż wolno stojący to za instalacje na nim zapłacisz 23% VAT a na budynku 8%... i nie ważne, że całą
Zachodniopomorskie, instalacja 6,2 kWh na dachu 25 stopni, południe z lekkim odchyleniem na wschód.

Wykres z 17.09.2019 - bardzo duże zachmurzenie i deszcz


@kwahu666: Zgaduję, że masz falownik 3-fazowy, napisz proszę jaki.

Wiesz jak rozliczane jest bilansowanie międzyfazowe? Nikt mi tego nie potrafi powiedzieć... Zakładam, że masz dwie fazy, w jednej produkujesz 3 kW, w drugiej 3 kW, w tej samej chwili zużywasz 6 kW z pierwszej fazy. Więc netto nie
Taniej wyszło od ojca pożyczyć agregat na benzynę :)


@kwahu666: Po co Ci agregat?

A będzie gorzej (dla klienta) bo za chwilę firmy rzucą sie na instalację i monterów pewnie wymiecie.


@kwahu666: Niby tak, ale jaki ogólnie będziemy mieli z tego zysk dla wszystkich: klientów, monterów, gospodarki, ekologii, itd. Ja się z tego zajebiście cieszę. Każdy blok powinien mieć zastawiony dach panelami.
@marian1881: oczywiście, potrzebujesz uprawnienia do 1kv, wtedy robi projekt i podpisze dokumenty do elektrowni, każdy zakład energetyczny ma swoje papiery. Do paneli masz "Certyfikat", do inwertera też.
Problem z panelami jest taki że często szpeca nowe ładne budynki. Jakby były panele w dachówce w dobrej cenie to byłby hit.
@kwahu666: a czy przed założeniem instalacji długo mieszkałeś w domu, tzn. wiedziałeś jakie masz roczne zużycie prądu, czy to pierwszy rok ? Bo ja mam pompę, dom ok 200 m2, 4 osoby w domu i roczne zużycie energii (łączne tj. oświetlenie domu i ogrodu, ogrzanie domu, wszystkie urządzenia ) to ok 3400 zł, (ok 7500 kwh). I teraz licząc, że panele kosztowałyby mnie 35.000 (5000 x 7), a nawet po odliczeniu