Wpis z mikrobloga

i pyk, kolejny dzień produkcji z #fotowoltaika za nami.
Dla zainteresowanych: do końca września postaram się wrzucać zrzut co dzień. Od października, co tydzień z posumowaniem. Nadchodzi zima. Produkcja pomału powinna lecieć na łeb.

Zachodniopomorskie, instalacja 6,2 kWh na dachu 25 stopni, południe z lekkim odchyleniem na wschód.
Wykres z 17.09.2019 - bardzo duże zachmurzenie i deszcz
źródło: comment_y39xnz5M6qNEUicMlzWMEmVzEDhDhnHF.jpg
  • 228
@kwahu666: Jestem trochę Januszem budownictwa, więc mogę zadać głupie pytanie. Czy da się tak zrobić, żeby wykończyć mieszkanie z założeniem zainstalowania rekuperacji do iluś lat?
pewnie że tak. Rozprowadziłem rury i założyłem anemostaty. Wszystko puściłem do garażu, który będę robił na koniec. Rury trzeba tylko podpiąć do puszek rozdzielczych, a potem do nich samo urządzenie i gotowe.
@kwahu666: masz może jakiegoś bloga, gdzie opisujesz swoją instalacje fotowoltaiczną i ile prądu generuje? Mam wrażenie, że łatwiej by się to przeglądało, a na pewno łatwiej byłoby wyciągnąć z tego jakąś statystyke.
@kwahu666: To jeszcze spytam o ile już nie jesteś znudzony.
1. Pompa ciepła z jaką mocą?
2. Jaki metraż domu? Robiłeś pomiary EP i EK?
3. Ogrzewanie podłogówka?
4. Głównym źródłem ogrzewania i CWU będzie pompa czy kominek?
5. Jaki koszt kominka?
@kwahu666: jak zrobisz studnię to odzysk deszczówki nie ma ekonomicznego sensu. Chyba że dla satysfakcji "pro-eko-fit" :-) Natomiast można rozprowadzić wodę z rynien rurami perforowanymi. Sprawdzone, działa.
Widzem, że tutaj jeszcze ciemnogród panuje ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jak ktoś jest ciekawy jak wygląda produkcja i czy się opłaca mieć panele to zapraszam na PVMONITOR. Są instalacje fotowoltaiczne i są pompy ciepła. Dla ciekawych, mam obydwie instalacja i jak to się mówi, ogrzewanie mam za ( ) FREE.
Byłaby to pyszna wiadomość. Mam instalacje 10 kWh więc sporo na tym tracę. Jakieś źródło?


@unster: Tak z ciekawości, bo mam instalację i troszkę nie rozumiem. Jeśli masz na dachu instalację, która pokrywa całe Twoje zapotrzebowanie z nadwyżką (właśnie na te durne 0.8), to co się dla Ciebie zmieni po likwidacji przelicznika 0.8? Przecież dalej nikt Ci nie da pieniędzy do ręki...
@wojniz: a kto Ci powiedział że to pokrywa całe moje zapotrzebowanie? xD ostatnia zima udowodniła mi że nonszalanckie grzanie prądem (folie na podczerwień) wcale nie jest takie tanie xD
@kwahu666: A to skoro czujesz się jeszcze na siłach to ok :)
Słyszałem i czytałem, że połączenie podłogówka + kominek z płaszcem + bufor to nie do końca efektywne rozwiązanie. Podobno automatyka sterująca jest bardzo droga. Niektórzy twierdzą, że już lepiej zostawić kominek normalnie, żeby grzał w powietrze a podłogówka włączy i wyłączy się kiedy trzeba dzięki termostatowi.
Jak to będzie działać u Ciebie w praktyce? Jest zima, podłogówka utrzymuje 22
daje to prądu rocznie za 3304 zł


@kwahu666: przecież ty tego prądu nie sprzedajesz, rocznie daje ci to tylko tyle, że nic nie płacisz elektrowni. Więc twoim zyskiem jest roczna suma rachunków za energię elektryczną.
@kwahu666: A firma która to wszystko montowała dała jakąś dłuższą gwarancję, trzeba wykonywać jakieś okresowe prace, zdarzyło Ci się samemu np. włazić na dach i to czyścić? Ile lat jest gwarancji na panele?
@szynka_reksia: Na południu nie ma już żadnych dotacji. Polska B to się może bawić, bo dostają po 70% refunacji, aresztę ludzi yebać, bo są lepsi i gorsi w tym kraju. W życiu nie założę tego bez dotacji, bo za 15 lat z biedą mi się to zwróci, a inwerter padnie z 3 razy. Zresztą ja płacę 160 zł miesięcznie za prąd, a dom ma kilkaset m2 powierzchni z czego użytkowej jest
@pokey: sorry,, że się wtrącę .... odpalać kominek jest sens, przy mrozach -10. Wtedy jest tańszy niż pompa ciepła - bo jej spada COP. Mając bufor i kominek z PW i PC ( pompa ciepła ) - kominek ładuje bufor, z bufora i przez zawór termostatyczny ochłodzona woda trafia do podłogówki - więc pompa się nie włącza bo jest ogrzewanie. Z resztą w hydraulice i automatyce domowej jest tyyyyyle rozwiązań, to
@pokey: pompa powinna styknąć spokojnie. Jeśli chodzi o kominek i bufor: sterowanie mam ograniczone do minimum. Za buforem mam zawór termostatyczny mieszający, na którym ustawiam temp zasilania. Nic więcej. Temp w domu reguluje na rozdzielaczach. Przy pompie to się nie zmieni. Chce tylko założyć jakiś termostat prosty do sterowania właczeniem i wyłączaniem pompy obiegowej. Czym mniej kombinacji tym lepiej. Ale jesli dopiero planujesz dom to daruj sobie kominek. Ja go miałem
@kwahu666: i jak to wygląda przy użytkowaniu maszyn/oddawaniu nadmiaru do sieci? Bo słyszałem masę bzdur, że się nie da funkcjonować na 3 fazach z fotowoltaiką, ale wkładam to między bajki, ale chciałbym mieć jakiś feedback od użytkownika, a nie janusza z elektrowni.
@kuncfot: dokładnie tak to u mnie będzie wyglądać po włączeniu PC. Kominek zostaje w układzie otwartym i wpięty jest w wężownicę bufora, a PC w zamkniętym wpięta bezpośrednio. Wtedy jak piszesz. Rozpalam w kominku i PC nie ma potrzeby pracować.
Jak idziesz w PC to nie dokładaj nic więcej. Szkoda kasy. Nie wspomnę już o bałaganie w salonie. Kurzu, dymie, robakach z drzewa i cholera wie czym jeszcze


@kwahu666: Kominek to marzenie mojej drugiej połowy, ale sam nie wiem czy to w ogóle będzie możliwe (powiat krakowski). Sam patrzyłem przez pryzmat zapewnienia sobie źródła ogrzewania w razie braku prądu.

Z resztą w hydraulice i automatyce domowej jest tyyyyyle rozwiązań, to które
@pierwszapomoc: Nie jest to idealne to idealne rozwiązanie, lepiej było by mieć kominek powietrzny - działa nawet w przypadku awarii prądu - a w domkach wszystko jest na prąd. Ale jak już miałem kominek z PW to głupio było go nie podłączyć.