Wpis z mikrobloga

i pyk, kolejny dzień produkcji z #fotowoltaika za nami.
Dla zainteresowanych: do końca września postaram się wrzucać zrzut co dzień. Od października, co tydzień z posumowaniem. Nadchodzi zima. Produkcja pomału powinna lecieć na łeb.

Zachodniopomorskie, instalacja 6,2 kWh na dachu 25 stopni, południe z lekkim odchyleniem na wschód.
Wykres z 17.09.2019 - bardzo duże zachmurzenie i deszcz
kwahu666 - i pyk, kolejny dzień produkcji z #fotowoltaika za nami. 
Dla zainteresowa...

źródło: comment_y39xnz5M6qNEUicMlzWMEmVzEDhDhnHF.jpg

Pobierz
  • 228
  • Odpowiedz
@kwahu666: @FejsFak: kiedyś czytałem mocne opracowanie dlaczego fotowoltaika to słaby pomysł w Polsce ( większość roku pochmurna). Rozumiem, że ostatnio odżyły ze względu na wydajniejsze ogniwa ale jak tak patrzę na ten wykres to i tak wydaje się to być kiepska inwestycja. Zwróciło się?

Btw. Czytałem kiedyś, że chcą opodatkować energię elektryczną z własnego źródła. Som już jakieś regulacje?
  • Odpowiedz
@cecyl: odpowiem Ci moim wpisem z poprzedniego wykresu: Wariant optymistyczny? 26k - 5 k= 21k. Minus 18% zwrot podatku daje 17 220. Jeśli instalacja wyprodukuje zakładane 5900 kWh, to przy cenie 0,56 brutto za 1 kWh, daje to prądu rocznie za 3304 zł. I teraz bez zakładania wzrostu cen prądu. 17220 / 3304 daje ok 5,2 roku.
  • Odpowiedz
@cecyl: co do opodatkowania to idzie w drugą stronę. W przyszłym roku ponoć ma być rozliczenie 1 do 1, a nie jak teraz 1 do 0,8. Czyli ma zniknąć 20% opłaty za magazyn. Czy się opłaca? Powiem tak. W większości przypadków, nie opłaca się tego nie zakładać.
  • Odpowiedz
@kwahu666:

> W przyszłym roku ponoć ma być rozliczenie 1 do 1, a nie jak teraz 1 do 0,8. Czyli ma zniknąć 20% opłaty za magazyn.


Byłaby to pyszna wiadomość. Mam instalacje 10 kWh więc sporo na tym tracę. Jakieś źródło?
  • Odpowiedz
@kwahu666: W większości się nie opłaca? Pracuje w tej branży- nie mieliśmy klienta który by finalnie narzekał. Nie opłaca się tylko jak coś Ci zacienia dach lub nie masz dachu na południe (wschodnie,zachoednie południe) W wiekszosci przypadków się opłaca
  • Odpowiedz
@kwahu666 Źle liczysz zwrot z inwestycji. Jeśli masz założenie, że instalacja wyprodukuje 5900 kWh, to pewnie masz zużycie ok 5000 kWh rocznie. Więc wtedy zwrot wychodzi ponad 6 lat, a nie 5. Poza tym cena 4,2k za 1 kWp jest strasznie niska. Dostałem kilka ofert i ceny wahają się między 5, 2 a 7 k za 1 kWp. Wtedy u mnie, z dodatcjami, zwrot to minimum 9 lat.
  • Odpowiedz
@szynka_reksia: jak by nie liczyć to nawet i 7 lat się opłaca. Przez następne ok 20 będę miał swój prąd za darmo. Masz bardzo złe oferty. Teraz dużo firm wali marży ile może bo mają żniwa. Odezwij się na prv to pomogę.
  • Odpowiedz