Wpis z mikrobloga

@karnom a co ma opłata planistyczna to opłaty za wyłączenie z postu? Opłata za wyłączenie gruntów z produkcji rolniczej obliczana jest pod dana inwestycję na podstawie projektu zagospodarowania działki. Płaci się ją za faktycznie zagospodarowany teren chociaż coraz więcej starostw /bo to starosta oblicza opłatę/ kasuje za całą działkę niezależnie od powierzchni inwestycji.
@Olo75 Dzielisz działki na 30 arowe. występujesz o warunki zabudowy na zabudowę zagrodową. Na tej podstawie uzyskujesz pozwolenie na budowę. Rejestrujesz dziennik budowy. Potem sprzedajesz działkę z rozpoczęta budową i wyrażasz u notariusza zgodę na przeniesienie pozwolenia na budowę. Nowy nabywca składa wniosek o przeniesienie co praktycznie idzie z automatu.
@KatpissNeverclean: Nie to, że w okolicy nie ma takich rolników, jest nawet taki, co do niego nawozy tirami wożą, ma nawet ten traktor co był w top gear na gąsienicach - kupił sobie bo mu się taki spodobał xD
Ale to w okolicach wsi gdzie ziemia jest dobrej klasy. My mamy działkę i kawałek pola po babci na małej wsi gdzie ziemia jest słaba bo glina i piach, ziemia tania, plony
@pabloAntonio: no wlasnie nie, bo z ciekawosci zgłębiłem temat i kiedyś była inna definicja produkcji rolnej np. Na trawniku mogłeś mieć jabłonkę gruszę itp. I to już była produkcja rolna, natomiast teraz jest wyraźnie określona produkcja rolna np. Sady albo ziemie orne ale jest wyraźnie napisane że tereny rekreacyjne jak przydomowe ogródki i trawniki nie stanowią terenu objętego produkcją rolną ale tereny mieszkalne i rekreacyjne.
@Marcinowy: nie ma złotych rad w zakresie gospodarki gruntem. Wszystko zależy ile masz kasy na inwestycję, jak dużo chcesz czasu poświęcić, gdzie masz grunt, jak jest ułożony... Mówiąc krótko trzeba zrobić listę możliwości, ocenić je według różnych kategorii, wybrać najsensowniejsze, zrobić dla nich biznesplan. Inaczej się uszarpiesz, stracisz mnóstwo kasy i czasu i obudzisz się za parę lat w tym samym miejscu. Jak chcesz mogę rzucić parę inspiracji do przemyślenia ale
@Malinowy_nos: nie będę cię na siłę przekonywał, tak jak powiedziałem każdy urząd interpretuje sobie prawo jak chce póki nie dochodzi do wniosków formalnych, w jakim rozporządzeniu decyzji etc jest mowa o tym o czym mówisz? Jaki urząd jest upoważniony o decydowaniu czy kawałek trawnika to produkcja rolna? Kto ma prawo wchodzić na czyjąś nieruchomość w celu jak ty to mówisz kontroli, bo nie kkjarze żeby ktoś miał takie narzędzia. Urząd jedyne
@daeun: Jeśli masz kilkadziesiąt hektarów do dyspozycji, to możesz przecież sprzedać kilka hektarów... I te pieniądze zainwestować albo w przekwalifikowanie kolejnych hektarów na działki budowlane (jeśli to jest twój plan)... A jeśli ziemia jest dobrej jakości, to nie lepiej wydzierżawić ją komuś i mieć pewien stały dochód?

Myślę, że jakbym był w podobnej sytuacji, to pod żadnym wypadkiem nie spieniężałbym spadku na cele konsumpcyjne (kupno nowego auta, tv, wycieczkę zagraniczną itp...).
@kris_me: Chodzi mi o sytuację, gdy masz ziemię rolną, a gmina zmienia MPZP i nagle twoja ziemia jest budowlana. Wtedy też muszę jako właściciel płacić tą opłatę o której mówisz? Przecież w tym przypadku już występuje opłata planistyczna która mnie obciąży za "wzbogacenie się"
@karnom opłata za wyłączenie jest uiszczana przy decyzji o wyłączeniu gruntów z produkcji rolniczej która to decyzja jest załącznikiem do wniosku o pozwolenie na budowę. Wyłącza się teren pod dana budowę na podstawie projektu zagospodarowania. Ponosi ją zazwyczaj inwestor.