Wpis z mikrobloga

via Android
  • 88
@Iskaryota tak, tylko powiedz mi teraz, co ma zrobić biedny, młody chłopak, który dziedziczy po ojcu kilkadziesiąt hektarów, a nie chce sie bawic w gospodare? Cały ten majątek jest praktycznie nic nie warty..
  • Odpowiedz
@daeun: możesz zawsze wydzierżawić pod rolę, zawsze jakiś dochód pasywny jest, a ziemia nie leży odłogiem

Trudno się mówi. Ja to bym chciał nawet taki spadek.
  • Odpowiedz
@daeun: możesz podzielić na działki i sprzedać bez odralniania ale kupcy będą musieli przejść przez agencję rolną.
Druga opcja to wykorzystać jakoś teren komercyjnie - pola paintballowe, tor motocrossowy, strzelnica, itp, zależy co się da w gminie załatwić.
Trzecia opcja to zalesić i sprzedać za jakiś czas las. Albo zostawić sobie na emeryturę.
Czwarta opcja to wydzierżawić lokalsowi do uprawy.
Piąta opcja to dopłaty bezpośrednie, może się uda za las albo
  • Odpowiedz
@daeun jest jeszcze opcja zrobienia tego za darmo jeśli to twoja ziemia. Wiem bo znajomy tak robił. Trwa to w zależności od gminy ileś tam czasu ale da się prawie za darmo.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 25
@daeun: przecież wartość ziemi jest uzależniona od klasy i położenia. U mnie w okolicy nie ma już praktycznie rolników i nikt taki tego nie weźmie. Miałem kawałek klasy V to gmina sama z siebie zwalniała mnie z podatku. Na takim "g" to nawet łąka nie chce rosnąć. Przekształciłem za grosze na budowlane i wszyscy zadowoleni.
  • Odpowiedz
  • 29
@daeun opłata za wyłączenie gruntów z produkcji to nie opłata za przekształcenie na działki budowlane. Żeby działka miała status budowlanej to musi mieć ustalone warunki zabudowy albo musi obowiązywać plan miejscowy z przeznaczeniem na działki budowlane. I dopiero wtedy jeżeli działka ma klasę z tej tabelki płaci się za wyłączenie gruntów. Z tym że do 500m2 w przypadku zabudowy mieszkaniowej jest bez opłat.
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 12
@daeun: a na #!$%@? wyłączać cały hektar skoro na dom potrzebujesz jakieś 8-10 ar?

Do tego jak gmina wiejska zaczyna się zabudowywać, prędzej czy później wejdzie MPZP i z automatu odrolni działki z dostępem do drogi publ.
  • Odpowiedz