Wpis z mikrobloga

via Wykop Mobilny (Android)
  • 6
@Aaaaarghhh: pytasz o żagle. Myślę że mało kto wie jak się wszystkie maszty nazywają.
Ale można by założyć że maszty będą się nazywać trochę inaczej, znaczy poniedziałek wtorek... Piątek. Normalnie będzie fok, marsel, marsel górny, bramsel, bramsel gorny, bombramsel, bombramsel górny, trumsel i topsel
  • Odpowiedz
@PMV_Norway: trochę za dużo kolego, bo tam jest tylko 6 reji, nie ma topsli, a bramsel i bombramsel jest tylko po jednym - ja niestety musiałem sprawdzić, bo z pamięci to tylko niektóre nazwy, ale już nie układ przy konkretnej ilości żagli
ciekawe kto doszedł do wniosku, że komenda "bombramsel górny drugiego grotmasztu staw" będzie bardziej słyszalna i zrozumiała niż "staw czarli trzy" czy jaki tam mieli alfabet fonetyczny wtedy
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 2
@acan123: ten sam.
Nie tylko kadłub ale i ozaglowanie wraz z całym takielunkiem wyszło spod ręki Zygmunta Chorenia. Ale nie prawda jest ze flying clipper ma przebudowany kadłub Gwarka. Gwarek to obecny Royal Clipper, tego samego armatora
  • Odpowiedz
via Wykop Mobilny (Android)
  • 1
@dingdingdong: to są kliwry, jak widzisz na kolejnym zdjęciu dodany przez @acan123: widać żaglowiec tylko na sztakslach, dzięki nim może płynąć na wiatr. Plyniecie na wiatr przy samych zaglach rejowych jest bardzo trudne.
  • Odpowiedz