Wpis z mikrobloga

#pracbaza #studbaza #zalesie

xD Mam praktykanta od poniedziałku. Jakiś znajomy szefa, nie miał się gdzie zaczepić a jest na 3 roku informatyki.
Nooo to nieźle pewnie na zasadzie że mu się nawet chodzić nie chcę ale mówię do niego:
1. U nas w pokoju jest magazyn, weź sobie wybierz komponenty, złóż komputer, sformatuj i to będzie twoje stanowisko pracy. 2 dni się z tym męczy (tak wiem bo teraz informatycy to tylko programiści). Co chwilę przychodzi, ta płyta główna może być ? Ten zasilacz może być ? itp. Mówię: Kamil nie kazałem Ci tego robić na czas, złóż to kiedy chcesz tylko żebyś się czegoś nauczył czy ja mam za ciebie to zrobić. Koleś po 3 dniach mi pokazuje swój zestaw złożony - no w sumie okej, tylko szkoda że nie pomyślał, żeby założyć na procesor chłodzenie nie wspominając o paście na procesor (jak mu zasugerowałem że jeszcze chłodzenia brakuje) - jak się zapytałem czego mu brakuje tutaj - to odpowiedział napędu CD (btw. ciekawe czy by umiał sobie zrobić bootowalnego pena z systemem)

2. Akurat bym skorzystał z jego rąk przy modernizacji serwerowni - żeby kabelki ładnie wyglądały. Masz tutaj kable, rj45, zaciskarke i tester kabli zarób mi 20 kabli w różnych długościach.
- ale jak to mam zrobić
daje mu poprawnie zarobiony kabel - ma wyglądać tak
- okej
Nie użył ani raz testera, żaden z 20 kabli nie działa.
Nie sprawdziłeś tych kabli ?? przecież żaden nie działa
- nie wiedziałem jak to zrobić
Mogłeś zapytać, tyle jest tutoriali w internecie poza tym.

3. Daje chłopakowi faktury do skanowania, bo lubię mieć wszystkie faktury dot mojej działalności w formie cyfrowej. Mówię zapisz to potem do PDF - mój skaner nie umożliwia od razu zapisu do PDF.

- pytanie 23 latka który za pół roku się będzie bronił - jak zapisać JPG do PDF ?? - też k0rwa problem wpisać w google - przecież to nie są instrukcje na 50 stron.

4. Miał do swojego stanowiska doinstalować sterowniki, drukarkę, skaner i skaner kodów kreskowych - też problem był.

I wiem, że się czepiam - może. Ale mnie kurde nikt nie uczył takich rzeczy tylko jak czegoś nie wiedziałem to przeglądałem neta - przecież ja mu nie każę budować bomby jądrowej tylko złożyć sobie komputer.
  • 391
@samuraj24 w jakim ty Januszexie pracujesz?

U mnie w pierwszej pracy dostałem od razu sprawnego laptopa z systemem. Nie można sobie samemu instalować i był specjalny dział IT który się tym zajmował bo kwestie licencji itp. Jak się żarówka spaliła to przychodził konserwator i sam to wymieniał. Nikt nie ganial do sklepu kupić nową żarówkę.

Ja jestem ekspertem w innych rzeczach a inny koleś co się zna na budowaniu komputerów jest zatrudniony
@bekart: Sorry ale jak nazwać to innaczej, gdzie 23 letni facet nie umie skorzystać z miernika ?? Który ma wejście na 2 końce kabla i przycisk on i off i 6 diod. To tak jak bym mu dał miernik i sobie nie potrafił napięcia zmierzyć w akumulatorze ---
@samuraj24: Nie czepiasz się. Ja to od dziecka znam ale z zamiłowania, on wiedocznie poszedł na infę bo no-life i gracz to go rodzice popchnęli; Swoją drogą taka ciekawostka, robiłem z 30x bootowalnego pena, czy to rufusem czy systemowym i nigdy nie działał. Pozmieniane wszystko w biosie itp, ale pen nigdy nie bootował. Jakieś pomysły?
@Achajos: Nie mam żadnych pomysłów bo najpierw bym musiał widzieć co jest na penie i ustawienia biosa - z fusów nie wywróżę.

To tak jak ktoś dzwoni i mówi "program mi wolno chodzi, wiesz co to może być" - no poszlak jest 100.
@samuraj24: współczuję, ja na swoich praktykach w technikum już musiałam kompy składać i pastę na procka nakładać :D Uważam, że na 3 roku studiów takie rzeczy należy wiedzieć, a jak nie to chociaż szukać samemu informacji
@samuraj24: No pen był formatowany i tylko na start robiony, ustawienia biosu też normalne, domyślne, nic nie zmieniane było, alokacja pierw FAT32 potem NTFS, windows na obrazie, na rarze, na folderach i nic nie pomogło, w każdej możliwej kombinacji. Można mieć aż takiego pecha?
@benzdriver: no nie wiem czemu tak go bronicie szczerze bo ja kończę dopiero technikum a bym potrafił zrobić to wszystko lekką ręką, do tego gość ma zero sprytu w sobie i ciężko mu było to ogarnąć z internetem.
@benzdriver: @SzefJaszczurek: takiemu dzbanowi nawet jak pokażesz jak zrobić pdf to za miesiąc padnie strona z narzędziem które mu pokazałeś i znowu przyjdzie po "nauki". Serio pracodawca ma uczyć gościa na studiach informatycznych jak robić pdfa? Jaja sobie robicie?
@SzefJaszczurek: a #!$%@?, koles jest na studiach informatycznych i nie potrafi sobie poszukać w necie czy zrobić czegoś co robią domowi amatorzy bez kierunkowego wykształcenia? Szanujmy się wzajemnie, mozna komuś pokazać coś trudnego czy typowo branżowego ale skanowanie faktury do pdfu czy zlozenie do komputera to #!$%@? podstawa a nie wyzysk czy podś#!$%@?, #!$%@? no xdd
@Tomasztom: a gdzie ja go jadę ? Przecież go nie obrażam, to że sobie piszę w necie to inna sprawa. Teraz Kamilek lat 23 siedzi sobie na komputerze i przegląda fejsbuka i tak będzie do końca sierpnia. Bo przecież nie można zlecić coś 23 letniemu facetowi z inżynierem, bo najpierw bym mu musiał pokazać jak to zrobić 50 razy zanim to zrobi. Także wolę sam sobie "wymontować wentylator z komputera" bo