Wpis z mikrobloga

#pracbaza #studbaza #zalesie

xD Mam praktykanta od poniedziałku. Jakiś znajomy szefa, nie miał się gdzie zaczepić a jest na 3 roku informatyki.
Nooo to nieźle pewnie na zasadzie że mu się nawet chodzić nie chcę ale mówię do niego:
1. U nas w pokoju jest magazyn, weź sobie wybierz komponenty, złóż komputer, sformatuj i to będzie twoje stanowisko pracy. 2 dni się z tym męczy (tak wiem bo teraz informatycy to tylko programiści). Co chwilę przychodzi, ta płyta główna może być ? Ten zasilacz może być ? itp. Mówię: Kamil nie kazałem Ci tego robić na czas, złóż to kiedy chcesz tylko żebyś się czegoś nauczył czy ja mam za ciebie to zrobić. Koleś po 3 dniach mi pokazuje swój zestaw złożony - no w sumie okej, tylko szkoda że nie pomyślał, żeby założyć na procesor chłodzenie nie wspominając o paście na procesor (jak mu zasugerowałem że jeszcze chłodzenia brakuje) - jak się zapytałem czego mu brakuje tutaj - to odpowiedział napędu CD (btw. ciekawe czy by umiał sobie zrobić bootowalnego pena z systemem)

2. Akurat bym skorzystał z jego rąk przy modernizacji serwerowni - żeby kabelki ładnie wyglądały. Masz tutaj kable, rj45, zaciskarke i tester kabli zarób mi 20 kabli w różnych długościach.
- ale jak to mam zrobić
daje mu poprawnie zarobiony kabel - ma wyglądać tak
- okej
Nie użył ani raz testera, żaden z 20 kabli nie działa.
Nie sprawdziłeś tych kabli ?? przecież żaden nie działa
- nie wiedziałem jak to zrobić
Mogłeś zapytać, tyle jest tutoriali w internecie poza tym.

3. Daje chłopakowi faktury do skanowania, bo lubię mieć wszystkie faktury dot mojej działalności w formie cyfrowej. Mówię zapisz to potem do PDF - mój skaner nie umożliwia od razu zapisu do PDF.

- pytanie 23 latka który za pół roku się będzie bronił - jak zapisać JPG do PDF ?? - też k0rwa problem wpisać w google - przecież to nie są instrukcje na 50 stron.

4. Miał do swojego stanowiska doinstalować sterowniki, drukarkę, skaner i skaner kodów kreskowych - też problem był.

I wiem, że się czepiam - może. Ale mnie kurde nikt nie uczył takich rzeczy tylko jak czegoś nie wiedziałem to przeglądałem neta - przecież ja mu nie każę budować bomby jądrowej tylko złożyć sobie komputer.
  • 391
  • Odpowiedz
@DivusClaudius: dobra nie ważne nie będę się kopał z koniem. Jestem #!$%@? bo wymagam od dorosłego człowieka złożenie komputera (czegoś z jego dziedziny) już nawet to j3bać zapisania pliku jako PDF. Ale potem dziwota, że 40 letnie typy mieszkają ze starymi jak są takie zaradne, że trzeba ich za rękę ze wszystkim prowadzić.
Tak jak napisałem nie kazałem mu składać bomby jądrowej. Ja jak studiowałem informatykę byłem na praktykach w noki
  • Odpowiedz
@DivusClaudius: dodam jeszcze, że po ch0j mu przecież umiejętność posługiwania się metrem - przy docinaniu kabli na długość jaką chciałem - przecież on jest będzie programistą nie musi umieć korzystać z taśmy mierniczej.
  • Odpowiedz
  • 5
@samuraj24 a moim zdaniem bardzo dobrze zrobiłeś. Nawet w dobie internetu zadania które mu dałeś powinien sobie wygooglować, wykazać się kreatywnością czy chęciami...
  • Odpowiedz
@samuraj24: A ja Cię szanuję Mireczku. Teraz każdy chciałby mieć podane rozwiązanie na tacy a problem wymaga tylko wpisania w Google dwóch wyrazów. Zachęciłeś go kilka razy do poszukania rozwiązania i zdobycia wiedzy a on nie skorzystał. Jak ja miałem swoją przygodę w IT to zarabiałem końcówki jak głupi a składanie kompów z podzespołów na magazynku traktowałem jak świetną zabawę.
  • Odpowiedz
@DivusClaudius: aa no i dodam jeszcze, że dla dorosłego faceta z inżynierem to w h0y wiedza tajemna wziąć do ręki instrukcje z płyty głównej która ma 10 stron i jak byk jest napisane co gdzie podpiąć. No ale fakt przecież osoba po studiach inżynierskich nie musi potrafić czytać z rysunku - nawet nie technicznego...

A potem masz takich debili co nie potrafią wymienić urwanej wtyczki od jakiegoś sprzętu AGD. Jeszcze by
  • Odpowiedz
@samuraj24: Ty byłeś na tych studiach 10 lat temu... matma i fizyka tylko od tego czasu się nie zmieniły.
Zresztą, piszesz że kopiesz się z koniem ale nawet jak ci napisałem że języków do ogarnięcia jest więcej niż jeden to ty mi piszesz o jednym. Jak ci piszę o sieciach, bazach danych czy grafice to z uporem piszesz że tylko programowanie.
Chłopie, 10 lat temu w informatyce było 100 lat temu.
  • Odpowiedz
Inżynierowie, jak tutaj kilka osób pisze, projektują bądź rozwiązują problemy. Nie zajmują się montowaniem i uczenie ich takich rzeczy jest gówno warte


@DivusClaudius: O czym Ty mówisz, jesteś inżynierem już nie mówiąc, że typ nie potrafi ogarnąć czegoś stricte z swojej branży jak złożenie kompa i posługiwanie się googlem. Nikt mu nie każe spawać światłowodów tylko zarobić RJ-ke , tu tylko trzeba pamiętać , że na obu końcach ma być albo
  • Odpowiedz
ale z ciebie dzban, po to tam jesteś, żeby się ciebie pytał a nie szukał w googlach czy tutorialach na yt. Brzmi jakbyś był moderatorem na elektrodzie

To po co szkoła skoro i tak podstaw musi uczyć pracodawca?
@SzefJaszczurek:
  • Odpowiedz
@samuraj24: jednak warto było iść do technikum na informatyka, bo nauczyłem się tam wszystkiego o czym piszesz. A kumple na infie dokładnie tak jak ten twój praktykant, milion niepotrzebnych przedmiotów typu elektronika. Niby beka że informatyk to tylko programista, ale przynajmniej na Politechnice Śląskiej, programowania mieli póki co 6 godzin w calym semestrze xD
  • Odpowiedz
@DivusClaudius: dobra jestem głupim h00000000000000jem że dałem typowi pracę żeby złożył sobie komputer a nawet nie potrafi przeczytać instrukcji. Teraz 23 letni Kamilek będzie sobie do końca sierpnia grał na swoim złożonym komputerze. No chyba, że będzie chciał to mu dam jakieś zadania z c++ typu Helo World albo napisz program który obliczy "ile mały Jasiu ma uderzyć głową w ścianę żeby mieć guza o wysokości 4 cm skoro za każdym
  • Odpowiedz
@samuraj24: Niepotrzebnie to opisałeś bo jeśli chłop jest na 3 roku informatyki i takich rzeczy nie ogarnia to niech lepiej się zatrudni w McDonaldzie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
A tak to się stado obrońców przegrywów włączyło w dyskusję ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz