Wpis z mikrobloga

@niggerinthebox: Jestem w stanie założyć się o dobrego browara, że gdyby tak wrzucić tego mema w nieco innej (poważniejszej) formie na jakieś grupy dla madek-foliar, to nagle okazałoby się, że to wcale nie jest taka oczywista sprawa. ( ͡° ͜ʖ ͡°) "Cooou? No faktycznie lekasz wyhodzi i sie howa za takom ścianom grubom! Jak takie bespieczne to nieh sam stoji!!! Ja niedam bombelka na promieniowaci!" "Karyna
  • Odpowiedz
@Gieforit: Trochę się rozpisałem, jakby co to pierwsza część to bezpośrednia odpowiedź, reszta to rozwinięcie.

Napisałem "naturalne" w cudzysłowie żeby nie sugerować że jest coś takiego jak sztuczne promieniowanie. Każde promieniowanie jest naturalne, ale jego źródła mogą być różne. W przypadku prześwietleń u lekarzy używamy maszyn, ale każdy na ziemi otrzymuje niewielkie ilości promieniowania z powietrza i ziemi (chyba Radon, Thorium, Uran).

Ludzki organizm bez problemu potrafi naprawić niewielkie szkody wywołane przez te promieniowanie, ale dodatkową "robotę" mają ciała ludzi którzy są częściej narażeni nawet na niewielkie ilości jakiegoś promieniowania. W przypadku np. pilotów źródło promieniowania to bodajże Radon z powietrza, ale ma większą "moc" na dużych wysokościach bo atmosfera jest
  • Odpowiedz
@Gieforit:
Ściąga:
1000 microsievert (μSv) = 1 millisievert (mSv)
1000 millisievert (mSv) = 1 sievert (Sv)

Zalecana granica dla przeciętnego człowieka to 1000 microsievert. Więc dla
  • Odpowiedz