Wpis z mikrobloga

Wstawiłem brownie z Oreo do pieca na świąteczny stół, to coś skrobnę znowu.
Czas operacyjny czytania i zrozumienia: ok. 8min

Bardzo znany i nielubiany przez nikogo temat, dotyka dużo adeptów siłowni ale także zwykłych ludzi, bo cholerstwo jest u większości na tyle osłabione i na tyle podatne na urazy przez stopień swobody stawu ramiennego, że statystycznie jest to najczęstszy uraz w tej okolicy.

USZKODZENIE STOŻKA ROTATORÓW

Uwaga:


Co wchodzi w skład pierścienia rotatorów? Są to cztery ścięgna mięśni obręczy barkowej, czyli:
a) Nadgrzebieniowy - najczęściej dochodzi do jego uszkodzenia przez to, że jest umiejscowiony pod wyrostkiem kruczym łopatki (takie coś, co jak od przodu pod obojczykiem jest kostnym elementem i mocno wciśniecie to poczujecie mocny, tkliwy ból) - co powoduje, że często jest on "ścierany" przez kość ramienną
b) Podgrzebieniowy - duża struktura, nadzwyczaj silna z tych czterech
c) Podłopatkowy - też duży mięsień, jednak od przodu łopatki, a przed żebrami umiejscowiony, antagonista podgrzebieniowego
d) Obły mniejszy - taka mała #!$%@?ówka co w zasadzie największą jego rolą jest napinanie torebki stawowej

A co robi ten cały stożek?
Dzięki niemu to w zasadzie prawidłowo zwisa Ci ramię w spoczynku, a tak mówiąc dokładnie to odpowiada za dynamiczną stabilizację głowy ramienia w panewce na łopatce - tutaj chyba wypada dopisać, że potocznie nazywany przez wszystkich bark to tak na prawdę połączenie ramienia z łopatką ¯\(ツ)_/¯
Do tego jeszcze wspomaga obrotowe ruchy ramienia, jako, że mocno napina całą torebkę stawową to nie pozwala, aby ramię wypadło ze stawu trzymając np. 250kg na martwym.

Stary a ogólnie to o co Ci chodzi?_
Często ludzie nie zdają sobie sprawy, że jest to poważniejszy problem niż się na początku wydaje, gdy tylko boli w okolicy barku od przodu czy przy jakichś ruchach. Jako, że używamy rąk do wszystkiego, a ramię ma świetny zakres ruchu, który dostosował nas do życia na dwóch nogach, to taki ból będzie nam uniemożliwiał w zasadzie wszystko w codziennym życiu.
Przyczynami uszkodzeń są najczęściej:
- Zmiany zwyrodnieniowe ścięgien powyższych mięśni - z początku może być bezobjawowo, z czasem jak pie*dolnie to potrzebny będzie Tramal żeby chociażby znaleźć wygodną pozycję w leżeniu czy siedzeniu
- Uraz mechaniczny - albo upadasz na wyprostowaną kończynę (ciesz się wtedy, że to tylko stożek, a nie zwichnięcie stawu z protruzją ( ͡º ͜ʖ͡º) ) albo robisz specyficzny ruch, często spotykany na siłowni: dźwigasz nagle ciężar z nagłą, niekontrolowaną rotacją ramienia
- Czynności dnia codziennego z uniesionym ponad 90 stopni zgięcia ramieniem, np. murarz, malarz
- Zapalenie w przebiegu procesu zapalnego powodujące odkładanie się złogów wapnia wewnątrz ścięgna - silny ból i słaba wytrzymałość - ale to rzadko dotyczy młodych i silnych chłopa.

_Znowu pie*dolisz, weź powiedz lepiej, kiedy wiem, że to jest to a nie co innego_ ()
Well, typowe objawy:
a) boli wszędzie i zawsze, znaleźć pozycję, gdzie bólu nie ma graniczy w wygraniem czwórki w Totka, więc niby nie tak ciężko, ale nigdy nie wychodzi
b) a jak boli mocniej podczas wysiłku fizycznego to na pewno to
c) słyszysz delikatne "trzaski" i przeskakiwanie w barku - to już bardzo źle, bo mogło dojść do większego naderwania
d) masz ograniczoną ruchomość - nie zrobisz rotacji w pełnym zakresie, bo boli, nie zrobisz pełnego wznosu przez odwiedzenie lub zgięcie, bo boli
e) sen gorszy niż na trenie - właśnie przez brak możliwości dobrego ułożenia ramienia
f) z własnego doświadczenia - KŁUJĄCY BÓL MIĘDZY NARAMIENNYM A PIERSIOWYM, zlokalizowany w środku, SZCZEGÓLNIE PRZY RUCHACH, KTÓRE PRZECHODZĄ LINIĘ HORYZONTALNĄ BARK - OBOJCZYK - MOSTEK

Ale - jak to ja - objawy to tylko początek diagnozy, najważniejsze są badania, a więc po kolei:
- USG - dobry technik, jeśli już naderwałeś któreś ścięgno, powie Ci jak mocno i będzie wiadomo co robić dalej (profilaktyka i prewencja czy jednak nóż)
- MRI - dla pełnego obrazu, uwidoczni lokalizacje, rozległość w pełnym stopniu lepiej niż USG
RTG ch*ja pomoże !!! To nie jest problem kostny, nie uszkadzają się tutaj przyczepy kostne tych ścięgien więc nic to nie da (ewentualnie przy dużych problemach pokaże bardzo małą dyslokację głowy względem panewki, ale to raczej nie do końca pewne)

Krzysiek ale to boli już tak strasznie, jak się za to zabrać, daj w końcu konkrety
a) Jeśli nie masz zerwanego (nie mylić z naderwanym, w ortopedii ZERWANIE = >70% przerwania ciągłości struktury, NADERWANIE = 30% - 70%) no to po kolei: odciążanie ramienia (temblaczek bardzo przydatna sprawa), unikasz aktywności fizycznej, nie machasz jak #!$%@? całą kończyną górną, dorzucasz medykamenty: leki przeciwbólowe, maści przeciwbólowe, odpoczynek generalnie.
b) Zerwałeś? Paaaanie coś Ty odyebał. Operacja zalecana jest w stanach ostrych z silnymi bólami, na które sam nie zadziałasz dostępnymi lekami oraz gdy powyższa profilaktyka po 4-8 tygodniach nie przynosi rezultatów. Co się robi? Jak to rekonstrukcje w ortopedii - transfer innego ścięgna/mięśnia do tych uszkodzonych aby odtworzyć te struktury.

MÓJ PRZYPADEK
- 1x naciągnięty, 2x naderwany lewy nadgrzebieniowy w okolicach przyczepu proksymalnego w ciągu ostatnich 7 miesięcy
- przyczyna? dysbalans mięśniowy struktur przednich nad tylnymi, co dało słabą centralizację głowy w panewce połączone z nie do końca dobrą techniką wyciskania + codziennie życie
- skąd to wiem? ból przy wyciskaniach poziomo, skos+, rozpiętki wszelkiego rodzaju oraz OHP, wyciskania nad głowę, po czym USG - ostatni przypadek naderwane w ok. 32%
- co zrobiłem? wyrzuciłem kompletnie trening klatki i przodu barków na ~3 tygodnie, wprowadziłem: ćwiczenia rehabilitacyjne na początku każdego treningu z progresją od początku (Y-raise, ext. rotation, retraction, wall slide, cuban press, facepulls); codziennie maść przeciwbólowa i przeciwzapalna (mieszanka ibuprofenu z naproxenem) 5x dziennie; okłady z lodu 2x dziennie minimum, w wolne dni zdarzało się i pięciokrotnie; cztery razy byłem na ultradźwiękach (fonoforeza czyli z użyciem leku); rozluźnianie piersiowego mniejszego i najszerszego
- efekt? yebło mi to przy ławce 120kg x6 (potem głupi dobiłem się jeszcze na skosie), po czym ból miałem nawet przy opuszczaniu 60kg. Obecnie 125kg x7 ostatnim razem ze sporym zapasem.
- zmieniłem jeszcze drametrialnie technikę wyciskania - mocniejsze flarowanie, większy mostek itd., ale ławę chcę iść maksymalnie po siłę, obecnie sylwetkę mam w nosie

Przez ten shit mam śmieszną proporcjonalność wyników ława-siad-martwy ale ch*j tam ¯\_(ツ)_/¯

PS. Jak wchodzę w tag #mikrophysio nie widzę mojego ostatniego wpisu o kolanie skoczka, też tak macie?

#mikrophysio #mikrokoksy #mirkokoksy #fizjoterapia #silownia #highcarb #fullborsukworkout
Poemat - Wstawiłem brownie z Oreo do pieca na świąteczny stół, to coś skrobnę znowu.
...

źródło: comment_1ydmFzBCfN1GD3gmVHCCjWqB1GK4zj6a.jpg

Pobierz
  • 28
@Poemat: u mnie podobnie... ale raczej naderwanie niż zerwanie całkowite :) dlatego zalecone na zwiększenie mobilności y-raises i t-raises no i do poprawienia technika przy bench pressach i ohp, bo to przez te ćwiczenia #!$%@?łem sobie barki.
@Poemat: Ciekawy wpis, jesli sie dobrze nie zna anatomii obreczy barkowej i miesni dookola to warto kazdy miesien googlowac. Nie dowiedzialem sie duzo, ale moze tak to odbieram, bo nie mm problemow z barkami :)

Rozwaz tez robienie czesci wpisu i kontynuowanie w komentarzach do tego wpisu, to umozliwi dodawanie wiecej zdjec, a one sa bardzo wazne przy wpisach okoloanatomicznych.
Plusik.
@DywanTv: Dzięki za pomysł, tutaj akurat zdjęć sensownych nie mam co dodawać ¯\_(ツ)_/¯ Anatomii się też za innych nie nauczę, przy innych opisach myślę, że coś powrzucam dodatkowego o ile będzie sens, bo wrzucanie rycin mięśni jego nie ma.

Jakieś sugestie co poruszyć? Ogólnie piszę z głowy, ale na kompie mam pełno notatek i opracować pod mój przyszły egzamin zawodowy więc jest w czym wybierać
@Poemat:

Mysle, ze popularnoscia moglby sie cieszyc wpis o ogolnie pojetych bolach kregoslupa wywolanych dlugotrwalym siedzeniem + metody przeciwdzialania. Ostatnio widzialem o tym znalezisko i sporo osob bylo ciekawych.

Do tego moze lokiec tenisisty - chyba dosc popularny temat.

Chyba tez skrzywienia kregoslupa sa czestym problemem. Hiperlordozy, jakies kifozy powiekszone itp. Moze zestawy cwiczen korekcyjnych.

Chociaz te 3 tematy malo mirkokoksowe, ale nie wiem jaka grupa ludzi jest Twoim celem.

A
via Android
  • 1
@DywanTv Moja grupa to aktywni z problemami strukturalnymi ʕʔ

Kręgosłup (hiperlordoza, skolioza, dyskopatia, stenoza) to w sumie można połączyć w jedno wraz z ćwiczeniami, następny wpis mogę o tym zrobić.

Entezopatie dość krótki temat i prosty niż się wydaje, ale oki, przynajmniej wiem w co iść.
Właśnie to jest bardzo mikrokoksowe ( ͡º ͜ʖ͡º) Pełno osób ma te problemy a mało jest tego
@Poemat:

Balans strukturalny też dość jasne i przejrzyste jeśli zna się podstawowe funkcje mięśni i jakich mają antagonistów.


Teoretycznie, bo jak zbadac, czy miesnie sa rozwiniete rownomiernie? Mysle, ze tyle samo serii w tygodni tego nie gwarantuje xD
@Poemat: ja u siebie rozkminiłem straszenie spięta szyję, do tego czworoboczny przez co bark jest cały czas zbyt wysoko uniesiony- rozluźnianie spiętych mięśni, więcej ciągów i staram się w ciągu dnia dbać o to żeby instynktownie nie robić ciągle szrugsów i ból jest dużo, dużo mniejszy, a nawet zanika całkowicie. Dwa, że też mam zbyt słaba tylną taśmę przez co przykurczona klatka ściąga te barki do przodu i nad tym też
@Poemat: No to wiem, ze chocby to czy ktos sie pochyla do przodu, jak bardzo ma poziomy tulow itp. swiadczy o przewadze tylnej tasmy nad przodem, niemniej bym poczytal :D
@Mam_wiecej_niz_13lat: też to zauważyłem u siebie ostatnio. Nieświadomie spinam kaptur i robię ciągłego szrugsa, przez co miałem dość mocny przykurcz. Już przechylenie głowy mocniej w stronę przeciwnego barku powodowało uczucie mocnego rozciągania. Starałem się to porozciągać trochę, ale chyba przesadziłem, bo teraz jak chcę go trochę mocniej przyatakować, to czuje takie jakby, niezbyt przyjemne, odklejanie się? (nie wiem jak to określić :D) w okolicach potylicy. Poczekam jeszcze z tydzień i znowu
@VeXes: spróbuj nie za mocno rolować kaptur piłeczką w oparciu o ścianę, no i ja u siebie zauważyłem, że większa objętość na ciągach sporo mi pomogła(RDL, DL i spacer farmera), więc też polecam spróbować . Też zbyt mocno próbowałem rozluźnić szyję i trochę mnie bolało, tutaj trzeba powoli i z wyczuciem :D