Wpis z mikrobloga

Swoją drogą, słyszałeś o próbach sondowania przez Stalina możliwości podpisania rozejmu w październiku 1941 roku?


@drect: słyszałem, ale bardziej w kontekście rozważań czy taka sytuacja w ogóle miała miejsce.

nie mogli. Byli w gorszej sytuacji gospodarczej i demograficznej od III Rzeszy i zajętych przez nią terytoriów. Słowa Stalina z rozkazu nr 227:


@drect: czas nie działał na stronę Niemców. W tym czasie Rosjanie przenosili przemysł za Ural, byli pompowani przez
@wiem_wszystko ale gadasz głupoty. Sorry ale to tylko powtarzanie stereotypów. Udział zimy jest przeceniaby. Wbrew pozorom wiosna była dla Niemców trudniejsza niż zima ze względu na roztopy (ale to zima stworzyła brutalne foty na których wyrosła kultura "zamarzniętej armi Hitlera").
To samo z taktyką - taktycznie Niemcy przewyższali Rosjan o kilka poziomów.
Przegrali bo (uwaga niespodziewanie...) mieli mniejszy potencjał przemysłowy i o wiele słabsza logistykę.
Na przyszłość proszę o większy dystans -
@wiem_wszystko: @wyjadamzgarnka: @HetmanPolnyKoronny: @kajtek14102: Jaką niby niemcy mieli przewagę technologiczną? Panzer 3 czy 4 nie mogły się równać z T-34 (nawet biorąc pod uwagę t-34 z armatą 76mm) (swoją drogą zsrr 22 czerwca 1941 roku miało 23k czołgów a niemcy 3k - #!$%@? samobójstwo), pantera do końca wojny była motzno awaryjna (chociaż projekt był bardzo udany o czym świadczy wykorzystanie ich po wojnie przez francuzów), tygrys... no fajny
@wyjadamzgarnka: Do tego niemiecki przemysł czasami przypominał późnośredniowieczną manufakturę a nie masową produkcję. Nastawiali się na jakość (która miała znaczenie, ale bez przesady), a nie na ilość. T-34, statki klasy Liberty, latające fortece - te konstrukcje wygrały wojnę, a nie Kongistiger.
@Myszoskocznia: A mógł zabłysnąć przedstawiając fundamenty frommowskiej analizy psychiki narodu niemieckiego, zwięźle zarysować genezę niemieckiego nacjonalizmu i jego dalekosiężne konsekwencje. Co z niego za inżynier, co książek nie czyta ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Gdzieś na yt jest filmik o tym, jak wyglądała zmiana/naprawa gąsienicy w panterze. Z deka koszmar. Coś jak wymiana H7 dzisiaj.
Oraz jak dokładnie pasowane były komponenty tych czołgów - tzn. każdy czołg był robiony i pasowany ręcznie, czyli wajcha z pantery siegheila nie pasowała do pantery würstschmita, więc jak würstschmit urwał wajchę to stał na parkingu dla inwalidów jak ten #!$%@? na weselu aż nie przyjechał mechanik i mu nie wyrzeźbił
@kexus512: Problem w tym, że T-34 76mm dobrze wygląda na papierze i propagandzie ZSRR, ale ma wiele parametrów które nie bardzo można wpisać do tabelki, a decydują o skuteczności. T-34 były w większości głuche i na wpół ślepe na polu walki, bo radiostacja w sowieckich wojskach pancernych to był luksus na jaki mogli sobie pozwolić w czołgach w najlepszym razie dowódców oddziału i to też nie wszystkich, z widoczności mamy wspaniały
(chociaż projekt był bardzo udany o czym świadczy wykorzystanie ich po wojnie przez francuzów)


@kexus512: Francuzi brali co było, bo potrzebowali dywizji pancernych na gwałt. Wcale za długo z nich nie korzystali gdy już mieli wybór.
A IS-3, też świetny przykład dobrego czołgu, jak już zobaczył trochę akcji to pancerze pękały nawet jak nikt do nich nie strzelał.
@hanny70150: @wykopyrek: Gdzieś czytałem, że w tego samego kalibru armacie polowej amerykański zamek składał się z 80 części, niemiecki - z 250. Co z tego, że warsztat zajebisty, jeśli cały system utrzymania, napraw i konserwacji kuleje.

Nikt jeszcze nie wspomniał o jednej rzeczy - bombowce dalekiego zasięgu, których Niemcy totalnie nie mieli. I generalnie mogli naskoczyć sowieckim fabrykom na czy za Uralem (gdzie pewnie byłoby im w cholerę łatwiej bombardować
via Wykop Mobilny (Android)
  • 0
@Myszoskocznia: to co jest piękne w wykopie, to że czasem na heheszki pojawia się konkretna dyskusja na tematy heheszka. Ty, śmieszne, wrzuć na wykop -> dyskusja na serio Jak poniżej.
Its bjutiful.
@wyjadamzgarnka: z tym zaawansowaniem technologicznym to też trochę bzdura. Trochę, ale jednak. Samoloty mieli lepsze przez sporą część wojny, ale np. radzieckie działo p-panc 57mm było świetną konstrukcją, która ważyła podobnie, co Pak-38, przy parametrach bardziej zbliżonych do pak-40 (znacznie cięższy).
Czołgi - T-34 był pod wieloma względami lepszy od Pz III/IV w 1941, w 1942 sytuację uratował Pz IV z Kwk40, ale też warto wspomnieć, że np. w dziedzinie niszczycieli
@Myszoskocznia lepsze takie niż pytanie gdzie widzi się pan za 20 lat lub czy nasze stanowisko jest pańską pasją? ( ͡ ͜ʖ ͡) 100 razy bardziej wolę pytanie na wiedzę z jakiejkolwiek dziedziny niż takie wysrywowe pytania z d#py.
@Myszoskocznia: Spoko, moja kumpela miała niedawno też rozmowę o pracę, koleś nawija, pyta o rzeczy związane ze stanowiskiem (coś tam biurowego, opiekun klienta firma seo) , jakieś hr'owe pierdu pierdu i nagle patrzy na nią i mówi: Czy mogłaby Pani powiedzieć mi, jaka jest rola słońca w ekosystemie?

@Myszoskocznia: Skomplikowana sprawa, nie jestem co prawda historykiem, rekonstruktorem - w ogóle to nie jest w moim zakresie specjalizacji - ale ;D Dziwna sprawa, bo rogi wikingów były kiedyś powodem zakładu z moim kolegą, każdy z nas przeprowadził intensywne badania na ten temat i ostatecznie doszliśmy do wspólnego wniosku - że rogi mieli ale nie używali ich w walce tylko jako przedmiot rytualny/ceremonialny. Generalnie takie rogi na hełmie bardzo niepraktyczne. Wiedzę