Wpis z mikrobloga

Jak wyglądają płatne urlopy za oceanem?

Biuro statystyczne zajmujące się pracą w USA twierdzi, że 76% z pracujących w sektorze prywatnym (czyli prawie 85% wszystkich pracowników) otrzymuje płatne wakacje. Średnio pracownikowi z rocznym stażem przysługuje 10 dni płatnego urlopu. Dla pracownika z 5-letnim stażem będzie to średnio 15 dni, a dla pracownika po 20 latach będzie to 20 dni.
Na 2015 średnio pracownicy mieli 16 dni płatnego urlopu.

Według Johna Schmitta z Economic Policy Institute Stany Zjednoczone to jedyna zaawansowana gospodarka, która nie gwarantuje pracownikom płatnych wakacji oraz płatnych świąt. Około 28 milionów Amerykanów nie dostaje płatnego i dni wakacyjnych wcale.
W 2017 roku około 52% Amerykanów nie wykorzystało w pełni swojego urlopu.

źródło: https://www.cnbc.com/2018/07/05/heres-how-many-paid-vacation-days-the-typical-american-worker-gets-.html
#usa #urlop #stanyzjednoczone #ekonomia #funfact
  • 6
@boguchstein: płatnego chorobowego nie ma ani w USA ni w niby lewicowej Kanadzie, jeśli chodzi o urlop wypoczynkowy to nie ma go wpisanego w żadnym kodeksie pracy czy coś w tym stylu w USA. To jest tylko dobra wola pracodawcy. Biorąc pod uwagę że Amerykanie często zmieniają pracę, nie wiem czy z 5% dotrwa do 20 lat stażu i 20 dni wolnego.
płatnego chorobowego nie ma ani w USA ni w niby lewicowej Kanadzie, jeśli chodzi o urlop wypoczynkowy to nie ma go wpisanego w żadnym kodeksie pracy czy coś w tym stylu w USA. To jest tylko dobra wola pracodawcy.


@Czesterek: płatny chorobowy jest, to część kontraktu - oczywiście nie jest to regulowane żadnym kodeksem, stąd u każdego pracodawcy może być inaczej.
@boguchstein: Ja robiłem przez agencje pracy. W sumie tam było tak że mając kilkuletnie doświadczenie dostawałeś tyle samo co nowy na start a jak chcieli Cię wywalić to albo wymyślali jakąś historie że słaba wydajność albo w piątek wieczorem dostawałeś smsa żeby nie przychodzić w poniedziałek ¯\_(ツ)_/¯
@boguchstein: ja nie mam wcale bo mam własna działalność, żona tez nie ma, znajomi którzy pracują w małych kilkuosobowych firmach tez nie maja płatnego, w korporacjach czy dużych firmach wszystko zależy od właściciela.
ogólnie panuje zasada: nie pracujesz nie zarabiasz