Wpis z mikrobloga

Rowerowe Mirki potrzebuję porady dotyczącej pedałów SPD i butów do nich. Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad przejściem ze zwykłych platformowych pedałów na SPD.

Co do pedałów - wybór jest raczej prosty i mój wybór padnie na Shimanowskie M-520.

Natomiast największy problem mam z butami. Zależy mi na dwóch rzeczach:
- niskiej cenie (do 200 zł)
- możliwości w miarę komfortowego chodzenia w butach (stąd odpadają typowe buty do MTB, w których może to nie być komfortowe - przynajmniej tak zrozumiałem z tego co wyczytałem w internecie), przez co szukam butów turystycznych/trekkingowych
Jeżdżę sporo po lasach, polnych ścieżkach na rowerze MTB. Czasami zdarza się jakiś asfalt i zamierzam rowerem dojeżdżać do pracy (20 km dziennie).

Na razie znalazłem dwie oferty:
- MTB ST 100 ROCKRIDER - aczkolwiek w komentarzach widzę o jakimś problemie z wypinaniem butów z bloków
- SHIMANO SH-MT300 MT3 - te wpadły mi w oko i podobają mi się

Czy ma ktoś jakieś informacje o wyżej wymienionych modelach? Ewentualnie możecie polecić coś od siebie?

#rower #rowery #spd #kiciochpyta #kolarstwo
  • 16
@rdq_: W tego typu butach (chyba "typowe" MTB) chodziłem bardzo dużo, w tym przez kilka rowerowych wypraw. I nigdy nie było problemu z chodzeniem, podeszwa jest nieco sztywna (ale "nieco"), chodzi się wygodnie. Nie słuchaj legend.
@rdq_ te co podał @hipek99 to warto się nimi zainteresować. Zwróć uwagę, że mają klamrę. Od tych sznurowanych to nie oczekuj na jakiejś sztywności.
Sam mam Shimano M089, zarówno do szosy jak i MTB i nie czułem niewygody podczas spacerków. Zależy też jakie chce te wędrówki robić.
@hipek99:

kwestia tego co uważasz za wygodnie - ja bym chodzenia w butach spd bym tak nigdy tak określił.

@rdq_:
Można w nich w miare wygodnie wejść do sklepu czy na pocztę ale to wszystko - na jakieś spacery bym sie nie nastawiał. Nawet w turystykach - tutaj nie chodzi tylko o sztywność - bo shimano ma tak skonstruowana podeszwę ze pomimo swojej sztywności pod palcami sie zgina - ale
@bibsz: nie chodziło mi oczywiście o spacerowanie w nich itp. Jedyne co bym chciał to normalnie użytkować je przy jeździe na rowerze, ale też pojechać w nich do pracy i wytrzymać te 8 godzin a potem wrócić rowerem do domu.
@rdq_:

pojechać w nich do pracy i wytrzymać te 8 godzin a potem wrócić rowerem do domu.

no i tu jest pies pogrzebany. Daaawno temu też tak chciałem nawet w tym celu kupiłem turystyczne buty spd (adidas minret) ale i tak sie skończyło na drugiej parze butów w pracy na zamianę.

me300 sa ok. W tej cenie nie ma raczej szans bys znalazł cokolwiek innego.
@bibsz: @rdq_:
Łaziłem w takich butach po plażach, wydmach, łąkach, polach, pchając lub nosząc w pełni obciążony rower, rozbijając namiot w dziwnych miejscach, szwędając się po sklepach, deptakach, parkach i naprawdę nie ma tragedii.

Nie są to wygodne sandałki do biegania jak rączy jelonek, ale jest olbrzymia różnica między np. sztywnymi butami szosowymi, które służą tylko do jeżdżenia, a takimi butami MTB, w których czasem trzeba zeskoczyć z roweru, przebiec,
@rdq_: A co do butów w pracy, to od zawsze mam drugi komplet, który mieszka sobie pod biurkiem i gdy przychodzę, to zmieniam. Chodzenie w jakichkolwiek butach rowerowych po miejscu pracy to niepotrzebna męczarnia (a gdy buty się lekko zetrą to bloki potrafią wystawać i chrupią na płytkach ;) ).
@SkwarSki: Chciałem niebieskie, rozmiar raczej 45. Aczkolwiek czytając odpowiedzi tu coraz bardziej zastanawiam się nad me300 i m089

Panowie @hipek99 @Fraagles i @bibsz teraz zastanawiam się nad jednym. W przypadku wyboru pomiędzy me300 a m089 - warto dopłacić do tych drugich? Bo widzę, że mniej więcej są 100 zł droższe, czy zostać przy me300?
@rdq_:

możesz też kupić me5 (me500) to nowsza inkarnacja m089.

Czy warto? Nie wiem. Ja mam me5 bo mi sie bardziej podobały.
Gdybym miał napięty budżet pewnie bym kupił me300.

z takich istotnych ficzerów to raczej nie widzę przewagi m089 czy me5.