Wpis z mikrobloga

Ciekawe, czy jest tu ktoś, kto tak jak ja ma świra na punkcie #prywatnosc i #bezpieczenstwo w temacie #smartfon .
Nie będę się rozpisywał komu to potrzebne, a dlaczego #pdk
Już mnie to wzięło przy xiaomi, ale tam nie było tak źle. Potem kupiłem #huawei p20pro i to jest dramat.
Dramat, tj milion #bloatware i śledzących aplikacji.
Dodatkowo staram się pozbyć całkowicie usług #google, ale to już jest droga przez mękę, dlatego czekam niecierpliwie, aż wejdzie przepis umożliwiający sprzedaż smartfonów bez ich usług.
Pozbyć się ich nie da. (tzn da się, ale to nie ma sensu - 98% apek korzysta z ich frameworku)

Tak więc została mi najtrudniejsza droga - droga samuraja. ( ͡ ͜ʖ ͡)
Staram się tak zainstalować i oczyścić androida, żeby usunąc lub zablokować wszystko co tylko możliwe i niepotrzebne. A to co potrzebne zastąpić wersją #freeware lub #opensource.
Tylko mój różowy wie ile to razy nie mogła się do mnie dodzwonić bo akurat reinstalowałem system. Mam już pewne doświadczenie.
Oczywiście najlepsze efekty uzyskać można posiadając odblokowany bootloader, ale i z zablokowanym można usuwać aplikacje systemowe (jeżeli ktoś nie wiedział).

PS. zanim zaczniecie pisać o Lineage i MicroG - byłem sprawdziłem i wróciłem. No nie da rady.

Proces uproszczony:

- Instalacja czystego systemu,
- przejście przez setup,
- uruchomienie trybu developerskiego i dostęp przez ADB
- usunięcie całego syfu jaki można przez ADB,
- zablokowanie uprawnień, dostępu do netu, i zmiany ustawień sys dla niechcianych aplikacji
- instalacja zamienników usuniętych aplikacji (f-droid)
- korzystanie z zamiennika google play (Aurora store)
(od tego momentu wymagany jest root)
- oczyszczenie folderów systemowych
- instalacja firewalla i blokada wszystkich niechcianych aplikacji od dostępu do netu (np google play services)

Moja lista zawiera ( i wciąż rośnie)
- 59 aplikacji Huawei bloatware do usunięcia (ale uwaga, część z nich możecie wykorzystwyać na co dzień. Ja z nich zrezygnowałem)
- 17 apek tzw 3-rd party - czyli facebooki i inne ibeje.
- 33 apki google

ALE ALE - zanim to wkeję to dodam:
- Nie korzystam z usług google - tj gmail, kontanty, backup, dysk itp - to wyszstko mam na nextcloud na prywatnym serwerze.
- Nie korzystam z chmury huawei - tj - backup, kontakty dysk itp jw.
- Nie mam facebooka ani messangera (wiem, tu przestaniecie czytać)

Ale za to mam:
- Whatsapp,
- Konto firmowe na outlooku i Company Portal (Intune) razem z rootem
- backup robię do własnej chmury

Dobra dam tyle na zachętę - niestety nie mam jeszcze opisów wszystkich aplikacji ale ciągle nad tym pracuję.


`
  • 18
  • Odpowiedz
@kusznier: za długie, żeby czytać.
Ale miałem znajomego, który zgubił telefon:
- który w ogóle nie miał blokady hasłem/znakiem
- na karcie w telefonie miał zdjęcia rodziny a do tego zdjęcia swojej żony tak jak ją stworzył Bóg.
Jakiś koleś wszedł mu na fejsa wrzucił przerobione zdjęcia z telefonu, teraz żyje z świadomością gdzie w sieci są zamieszczone zdjęcia jego żony jak jest goła a nogami robi znak zwycięstwa.
  • Odpowiedz
@kusznier: przecież ty się wpakowałeś w bagno. Samsungi, Huawei, LG, Sony mają różne syfy.
Jak chcesz to OnePlus, Xiaomi, Nokii i masz pełno romów na xda-developers czy oficjalnego od Lineage OS, a nie pierdzielić się.
  • Odpowiedz
Lineage i MicroG - byłem sprawdziłem i wróciłem. No nie da rady.


@kusznier: Ale dlaczego nie da rady? Pytam tylko z ciekawości, bo ostatnio takimi rzeczami to bawiłem się jeszcze na CyanogenMod.
  • Odpowiedz
@kusznier: Ale jakie apki? Facebook nie, ale Whatsapp kochasz, a to też należy do Facebooka. Chcesz zjeść ciastko i ciągle je mieć? ;) Outlook - to podobno można używać przez przeglądarkę. No cóż, sprawa jest trudna, chciałoby się też zagłosować portfelem, ale to jest właściwie donkiszoteria i bardziej robi się to dla własnego samopoczucia niż dla efektu. Ludzie w masie mają to gdzieś, a resztę zniszczenia robi rynek. Zaleta jest taka,
  • Odpowiedz