Wpis z mikrobloga

Jak nie pisać matury z matematyki? Chce iść na filologię a tam matematyka jest nieprzydatna. Może jakieś zaświadczenie. Wyznam, że mam #matura w tym roku a nie wiem nawet co to delta i wzory Pitagorasa, że już o sinusie i cosinusów nie wspominam. Nasz system edukacji jest chory, jestem w gronie tych, którzy urodzili bez umiejętności matematycznych. Zostawmy to rzemieślnikom i inżynierom, którzy są od tego aby budować rzeczy. Twórcy i humaniści budują kulturę. Humanista wymyślił wymyślił widelec a inżynier go zbudował. Matematyka jest potrzebna temu drugiemu.
#matematyka #szkola #szkolastandard #studbaza #licbaza #pytanie #pytaniedoeksperta
  • 97
@Domownori: No tak. Kopernik była kobietą, a Higgs artystą-humanistą, który zaproponował naukowcom w CERN-ie, aby poszukali pewnego bozonu. Przykro mi zepsuć twój światopogląd, ale większość rzeczy, których używasz wymyślili (a nie tylko zbudowali) inżynierowie.
Na dodatek, paradoksalnie idąc twoim tokiem myślenia matematyka to nauka humanistyczna. Matematycy nie pracują na obiektach realnych, ale czysto abstrakcyjnych. Średni czas, jaki upływa od nowej teorii matematycznej do jej zastosowania to 50 lat. Przez te lata
@Domownori ogarnij matemaksa i arkusze z zadaniami na YT jak on to tłumaczy. Matura z matmy na 30% to jest żart. Ludzie u mnie w technikum, którzy mieli dwójki i trójki zdali na luzie. Nie zdali tylko Ci co mówili, że matematyka nie potrzebna i im się nawet nie chciało otworzyć książek z arkuszami albo zajrzeć na stronę matemaksa. Ja nie uważam siebie za jakiegoś geniusza, ale zdałam całkiem dobrze. Wystarczy ćwiczyć
Naucz się podstaw z jakichś filmów na YT i jakoś ci pójdzie.
Sam nie jestem geniuszem i zazwyczaj z matmy miałem 3, ale jakoś poszło.
Tak czy inaczej sam nie wiem po co mi była ta matematyka oprócz rozwiązywania przez kilka lat nauki tych samych zadań. Wolałbym więcej godzin języków obcych.