Wpis z mikrobloga

Chyba naprawdę założę tag o tym jak szybko i absurdalnie rosną ceny materiałów budowlanych. Nie ma wątpliwości, że weszliśmy już na ultra poziom cykania w 4 litery klientów, przez producentów.
Dziś doszło info o kolejnej podwyżce na ceramikę porotherm. Ja prd.. to jest na prawdę głęboka afryka i ten kraj można ładować w 4 litery bez żadnych ograniczeń. Pustak, który w styczniu można było kupić po 3,7 dziś kosztuje ok 5.7 !! Co za bandyterka. Ten sam koncern wykupił wcześniej prawie wszystkie polskie cegielnie i dziś rozpier... rynek jak chce.

W tym miesiącu podrożał również:

-styropian - 5-10 %, od początku roku jakieś 50%
-blachy dachowe ok 10%
-mocowania budowlane, łączniki itp, ok 10-12%
-okna dachowe - 7%
-wełna mineralna - ok 12%

Ogólne średnie zwyżki od czerwca 20-25%. To musi jebnać, nie ma innej opcji!!!

#budownictwo #ekonomia #polska
  • 179
dlaczego już dziś taki moloch jak Rockwool nie buduje fabryki


@KrolWlosowzNosa: Bo wiedzą że boom budowlany nie będzie trwał wiecznie. Wolą sprzedać mniej niż zostać później z pustą fabryką i wydanymi milionami na jej budowę.
Jest wielu mniejszych producentów ceramiki budowlanej- oni też należą do tego spisku mającego na celu wyruchanie Polaka?
BTW jakie inne rozwiązanie proponujesz? Jak chciałbyś obniżyć cenę materiałów budowlanych?
Jak zaczniesz sam płacić za prąd, gaz, tankować samochód, czy kupować rzadsze leki, to lepiej zrozumiesz jak działa ten mityczny wolny rynek i kapitał, który przecież nie zna granic, na razie pielęgnuj swój naiwny komfort.


@KrolWlosowzNosa: Problemem jest brak wolnego rynku i widzę to TYM BARDZIEJ odkąd sam płacę za prąd, gaz czy potrzebuję skorzystać z lekarza. Co do leków to jeden specyfik dermatologiczny którego używałem po zniknięciu z listy refundacji...
@mayek: jakich znasz mniejszych producentów ceramiki budowlanej, którzy byli by w stanie podskoczyć tym wielkim, szczególnie, że ci systematycznie ich wykupują, nie tylko w Polsce. Masz pojęcie, że w polityce tych wielkich koncernów typowe jest korumpowanie projektantów, inspektorów nadzoru itp, po to tylko żeby ich, a nie żaden inny produkt mógł być zastosowany przy danej inwestycji ?
@KrolWlosowzNosa: Ojtam ojtam. Zawsze można kupić termoton ;) A poza tym - mam na sprzedaż ok. 40 szt porothermu p+w za np. 3zł / szt. Wszyscy budują na potęgę to cena rośnie. Mam wrażenie że jeszcze 2 - 3 lata, skończy się boom budowlany i wszystkie ceny znów pójdą ostro w dół.
. Ten sam koncern wykupił wcześniej prawie wszystkie polskie cegielnie i dziś rozpier... rynek jak chce.


@KrolWlosowzNosa: jak zwykle sami jestesmy sobie winni. Nasza mentalnosc niewolnikow i wizja zysku tu i teraz najbardziej #!$%@? nasz przemysl. Bo jak to inaczej wytlumaczyc? Na #!$%@? bylo sprzedawac przeddiebiorstwa jednemu podmiotowi? Ten kto by tego nie zobil dzisiaj produkowalby zloto
@KrolWlosowzNosa: Z ciekawości spytam: jesteś w stanie stwierdzić, jak mocno wzrosły ceny na kostce brukowej? Typu behaton, prostokąt czy krawężnik. Ktoś wspominał, że kruszywa poszły do góry, ale to podejrzewam jest pikuś. Pewna firma produkująca kostkę ograniczyła produkcję i cała branża jest w dupie, bo się nie wyrabiają, a klient czeka na kostkę i płacą kary, tym bardziej że wszyscy chyba odeszli od standardów.
@KrolWlosowzNosa to co teraz się dzieje na rynku budowlanym to jakaś masakra. Od roku czekam na brukarza. Co miesiąc przekłada mi termin i zwleka... W zimę mówił że termin na maj, w maju że czerwiec. I tak zleci do listopada :/. Oczywiście ceny już poszły w górę bo podobno nie było dostaw kostki brukowej. I producenci podniesli cenę
@KrolWlosowzNosa: No premie od sprzedaży ktoś musi wziąć. U mnie przedstawiciele potrafią klienta robić w #!$%@? i mówią, że kostka już jest pakowana, a robią co innego xD Zresztą odgórnie mają powiedziane, że w razie czego mają mówić, o awarii xD
@TymRazemNieBedeBordo: Wzrost cen materiałów budowlanych wynika ze szczytu koniunktury i tego, że się dużo buduje, rekordowa ilość obiektów. No to hurtownicy mają żniwa.
Ceny nieruchomości na tle krajó regionu, czy nawet europy, rosły względnie powoli. W przyszłym roku mocniej podskoczą.
W Czechach nieruchomości np skoczyły o 25% gdy u nas poniżej 10%.