Wpis z mikrobloga

Chyba naprawdę założę tag o tym jak szybko i absurdalnie rosną ceny materiałów budowlanych. Nie ma wątpliwości, że weszliśmy już na ultra poziom cykania w 4 litery klientów, przez producentów.
Dziś doszło info o kolejnej podwyżce na ceramikę porotherm. Ja prd.. to jest na prawdę głęboka afryka i ten kraj można ładować w 4 litery bez żadnych ograniczeń. Pustak, który w styczniu można było kupić po 3,7 dziś kosztuje ok 5.7 !! Co za bandyterka. Ten sam koncern wykupił wcześniej prawie wszystkie polskie cegielnie i dziś rozpier... rynek jak chce.

W tym miesiącu podrożał również:

-styropian - 5-10 %, od początku roku jakieś 50%
-blachy dachowe ok 10%
-mocowania budowlane, łączniki itp, ok 10-12%
-okna dachowe - 7%
-wełna mineralna - ok 12%

Ogólne średnie zwyżki od czerwca 20-25%. To musi jebnać, nie ma innej opcji!!!

#budownictwo #ekonomia #polska
  • 179
@kolezka1: 4.99 * 1.15 (różnica ile szt. jest potrzebne przy TR -12.5 a przy PTH-10.7) i już jest to samo a nawet drożej niż napisał @KrolWlosowzNosa. W szczecinie materiał jest niedostępny. Dodam że jest to pustak nie szlifowany wiec dochodzą koszty zaprawy i koniec końców materiał wychodzi drożej niż DRYFIX.
Ten sam koncern wykupił wcześniej prawie wszystkie polskie cegielnie i dziś rozpier... rynek jak chce.


@KrolWlosowzNosa: Całe mnóstwo wykopowych lemingów dalej nie wierzy, że mogło być coś takiego jak wrogie przejęcia, rozwalenie całych branż polskiej gospodarki itd. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Będą ci wmawiać, że tak trzeba, że to konieczności wolnego rynku. Dziwisz się, że w takich warunkach można ładować w kakao cały naród i doić ich
@KrolWlosowzNosa: znajomy co robił w budowlance jeszcze niedawno, mówił, że teraz niema się co brać za rozwijanie biznesu w tym segmencie, tylko 2 lata trzeba odczekać, bo dopierk wtedy będzie lepiej. Prawda to? I jaki jest tego powod, jeśli prawda? Bo tego nie powiedział.
Leier i Wienerberger, to dwaj austriaccy producenci, którzy mają udział na poziomie 95% w rynku ceramiki, to jaką mityczną konkurencją ty żyjesz ? Na prawdę wierzysz jeszcze, że poza cenami harnasia w biedrze, a w lewiatanie istnieje jeszcze jakiś wolny rynek ? Błagam ...


@KrolWlosowzNosa: Przecież to włąśnie jest wolny rynek, wolny rynek kończy się monopolizacją. Już to w historii przerabialiśmy na świecie i dlatego nikt już poważny do tego nie
Za rok pasuje się budować i juz nie wiem co robić ¯_(ツ)_/¯ zamienić hajs na dolary czy co( ͡° ʖ̯ ͡°)
Wow co za wpis. Jako mały producent branży budowlanej który w tym roku zrobił już 4-5 podwyżek mógłbym napisać czemu tak się dzieje. Ale chyba już za późno w tym wpisie :p
@stahustahowski a czemu miałyby jebnąć, po prostu w pewnym momencie nastąpi stabilizacja na rynku i popyt ze względu na wysokie ceny materiałów spadnie do poziomu podaży wynikającej ze zdolności produkcyjnych :) producenci na pewno zdają sobie sprawę, że nie należy rozkręcać produkcji bo ta wyhamuje prędzej czy później a zdolności finansowe inwestorów w końcu sprowadzą ich na ziemię i nie pozwolą na budowę

sam jestem w trakcie zakupu domu bo jak zobaczyłem
Ale chyba już za późno w tym wpisie


@friday: Wypok już wydał wyrok. Należysz do spisku międzynarodowego (zapewne żydowskiego) mającego na celu wyruchać Polaków. Wolny rynek to mit a ceny materiałów budowlanych powinny być odgórnie ustalane. Najlepiej żeby Morawiecki niczym Putin poszedł do składu budowlanego i powiedział że ma być taniej ( ͡° ͜ʖ ͡°)
W jaki sposób?

Jeśli materiał spełnia wymogi, może być zastosowany. Producent nie ma nic do rzeczy.


@mayek: W zamówieniach publicznych, w których wskazywanie producenta i ograniczanie konkurencji jest NIBY zabronione, projektanci w opisach i specyfikacjach technicznych stosują kryteria, które spełnia tylko jeden producent, np. poprzez:
- zastosowanie kilku kryteriów, które trzeba spełnić łącznie (inny producent ma np. inny kolor rur i już odpada albo brakuje mu elementu systemu, który i tak
Nie ma jeszcze cen z 2008r gdzie bloczek betonowy był po 13 zł a gazobeton w podobnej cenie. W tym roku kupowałem bloczek betonowy po 2,60 a ytong 24cm po 8.1
najbardziej te podwyżki widać w sieciówkach, dlatego tam nie kupuje. Polecam sprawdzać ceny w hurtowniach, ja kupuję we Wrocławiu w hurtowni MSM i ceny dalej są spoko