Wpis z mikrobloga

Rosną ceny, zastanawiasz się skąd brać plny. Mija pół roku od kiedy wyprowadziłem sie z #wroclaw do #swidnica i zrobiłem sobie kalkulację oszczędności. Może też jest tu ktoś kto myśli o przeprowadzce w celu zwiększenia budżetu na przyjemności ale się zastanawia. Pracuję dalej w okolicy Bielan Wrocławskich, kalkulacja wygląda tak:

Mieszkanie 2 pok. 52m, balkon, piwnica, dobrze skomunikowane osiedle, dobry standard (lepszy niż Ikea), liczę z rachunkami i czynszem
- Wro 2500-3000 pln
- Śca 1300-1700 pln

Tutaj na samym wynajmie zyskuję lekko ok. 1000-1200 pln

Odległość do pracy
- Wro miałem 13km
- Śca mam 46 km

A co za tym idzie:
Czas dojazdu na 7 rano:
- Wro 25-35 min
- Śca 40-45 min

Czas powrotu o 15:
- Wro 50-70 min
- Śca 40-45 min

Czasowo wychodzi więc na zero. Przejdźmy do kosztów dojazdu:

Spalanie (lpg)
- Wro 290-310km/80zł
- Śca 340-360km/80zł
Na pełnym baku robię ok. 40-50 km więcej od kiedy mieszkam w Świdnicy (trasa na 4-5 biegu vs stanie w korkach)

Koszty paliwa (z lekką górką na rozruch na benzynie):
- Wro ok. 190 pln / mc
- Śca ok. 580 pln / mc
Dojazdy kosztują mnie więc ok. 400zł więcej miesięcznie

Eksploatacja - olej, filtry, filtry lpg, świece itp. częściowo wymieniam sam i liczę ok. 400-500 pln co 15k km
- Wro raz w roku ( i tak dobrze jest wymienić, bez względu na kilometry)
- Śca co ok 7-8 miesięcy
Różnica w eksploatacji wychodzi więc jakieś 30-40zł z górką miesięcznie. Z drugiej strony eksploatacja i lepsza nawierzchnia w trasie mniej obciąża elementy mechaniczne i zawieszenie. Możliwe, że eksploatacja wyszłaby też na plus, ciężko to jednak policzyć więc uznaję status quo.

Pozostałe:
- We Wro dwie stłuczki, w Ścy zero
- We Wro lepszy wybór knajp na weekend ale w Ścy też są ze trzy gdzie można się ulokować i mi to styka
- We Wro lepszy wybór jedzenia ale w Ścy też jest spokojnie gdzie dobrze zjeść
- Okolice Świdnicy na krótkie wycieczki > okolice Wro (śmigam trochę na rowerze)
- Oferta kulturalna oczywiście dużo lepsza we Wro ale w Ścy też ujdzie. Imprezy, które mnie interesują zdarzają się na tyle rzadko, że dojazd na nie do innego miasta nie stanowi dla mnie problemu.
- Ceny usług ok. 20-30% niższe niż we Wro. Przykładowo wymiana wydechu w Ścy 320zł, we Wro 420-700zł. Fryzjer męski w Świdnicy 15-20zł, burger 15-20zł. Krawiec czy szewc z doświadczenia też wiem, że taniej.
- Korki w Świdnicy trwają pół godziny na 3 największych skrzyżowaniach a nie cały dzień wszędzie
- zajebiste wschody słońca nad Ślężą jak jadę rano
- Mieszkania na rynku wtórnym w Ścy 1500-3000/m2, nowe 3500-4800/m2.

Podsumowując mieszkanie w Świdnicy to dla mnie miesięcznie oszczędność rzędu 500-800 pln a rezygnacja z uciech dużego miasta wcale nie jest tak bolesna, szczerze mówiąc nawet niezauważalna.

#oszczedzanie
  • 69
mieszkam we Wro, ostatnio dojeżdżałam do pracy do Opola i w każda stronę trwało to ok. 50 minut. Wczoraj musiałam przejechać od siebie na Psie Pole

@dobrzecisiewydaje: ale na wykopie będą wykopki wyśmiewać, że na wsi mieszkanie to tragedia, wszędzie daleko, że autem trzeba... Ja 25km do pracy w mieście dojeżdżam w 20-25 minut bez momentu stania w jakimkolwiek korku i pośpiechu, bo cały czas mam dobrą, szeroką i szybką drogę
@powaznyczlowiek: A co mam porównać jak nie moje życie przedtem i teraz? Rowerem do mnie do pracy bym nie dojeżdżał, za dużo świrów na wylotówce. No a na paliwie bym zyskał 100zł i co dalej? Wydawał dalej horendalne pieniądze za jakąś kawalerkę na Krzykach. Wcześniej dojeżdżałem 7km w centrum to cisnąłem rowerem ale jest jeszcze zima, deszcz itp kiedy wsiadałem w auto i też 50 minut z głowy.
@Czelsiak: A
@fredperry oni nigdy nie byli sensowni. Szacun za wspieranie ale takie akcje szły, że beka dożywotnia. Pamiętam mecz ~kilka/kilkanaście lat temu. Graliśmy z Górnikiem Wałbrzych( mamy zgode) , Górnik grał o awans a my o środek tabeli. Nasi sie spieli i zremisowali. No to nasi hoolsi z górnikami ganiali piłkarzy po okolicznych boiskach i torach żeby im #!$%@?ć XDDDDD
BTW, która część miasta? :>
@fredperry: Tak się składa, że ostatnio bardzo często robię trasy ze Świdnicy do Wrocławia i bywam w okolicy Świdnicy i trochę rzeczy jest moim zdaniem w twoim poście naciąganych.

Pewnie pracujesz na bielanach albo okolicy? I co będzie jak zmienisz pracę? z 45 minut robi się wtedy więcej.
A co jak będzie wypadek w trasie? Takie utrudnienia mogą trwać nawet godzinami, szczególnie na A4.
Eksploatacja samochodu póki co spoko, bo filtry
@HonyszkeKojok: Właśnie to mega ciekawe, że w Niemczech mniejsze i średnie miasta mają naprawdę świetną bazę do życia (kulturalną, turystyczną, usługową) jak i sporo miejsc pracy i to się tyczy miast liczących 30-50 tys mieszkańców jak choćby w Saksonii Pirna, Zittau, Gerlitz, Bautzen.

Porównując Zgorzelec, Lubań, Bolesławiec czy Jawor do Budziszyna, Pirny czy Gerlitz to kompletnie nie ma porównania, wszystko wypada na plus dla Niemiec.
@fredperry spoko osiedle bo czy to na rowerze, czy autem łatwo sie wydostać. Jedynie z wysypiska czasami zalatuje XD Jakbyś potrzebował jakiegoś info czy coś to wal śmiało ( ͡º ͜ʖ͡º)
@prnppp:

Pewnie pracujesz na bielanach albo okolicy? I co będzie jak zmienisz pracę? z 45 minut robi się wtedy więcej.


To jest właśnie największy minus małych miast (z którego sam pochodzę a obecnie mieszkam we Wro). Bliskie zeru perspektywy rozwoju. Aż dziw że nikt jeszcze o tym nie napisał. Fajnie jak pracujesz w jakiejś fabryce w Świdnicy czy innym Wałbrzychu, ale tak do końca życia? Coś więcej? Niestety, trzeba się z
@fredperry: ciekawe porównanie. A co jeśli praca marzeń będzie na Grunwaldzie? Przeprowadzka do Oleśnicy :)? Osobiście szarpnąłem się na mieszkanie i teraz czynsz + kredyt wychodzi mi 1800 (55mkw), okolice ul. Pięknej. Do pracy pieszo, po mieście głównie komunikacją miejską.
Jednak wszyscy nasi znajomi są we Wrocławiu, nie wyobrażam sobie kombinacji z autem/noclegiem chcąc spontanicznie wyskoczyć na piwo po pracy. Jak dla mnie za mało swobody.
@prnppp: Akurat pracy nie zamierzam zmieniać przez co najmniej 3-4 lata bo w końcu trafiłem na coś co mi odpowiada i daje możliwości rozwoju więc tym się nie martwię. Firmy z tej branży są też w okolicach Świdnicy, Wałbrzycha - coś by się znalazło.

A co jak będzie wypadek w trasie? Takie utrudnienia mogą trwać nawet godzinami, szczególnie na A4.
- pojedyncza sytuacja, która od pół roku mi się nie zdarzyła.
@fredperry: no to gites, w sumie to fajnie sobie temat ogarnąłeś. Mam w pracy kolegę z Twojej miejscowości. Jego recepta to dobra furka plus audiobooki i zniżka firmowa na parking w centrum (200zł/mc). Wiadomo że najbardziej cierpi przy wydostawaniu się z miasta ale czasem bierze pracę z domu no i zaczyna bladym świtem żeby ominąć największe korki.
@bialy_gibson: Fajnie to będzie jak w 2021 uruchomią pociąg przez Sobótkę i Bielany, wtedy będzie można wykorzystać czas w podróży :DD Póki co dużo muzyki albo uczę się rosyjskiego z audiobooka i jakoś te dojazdy lecą. Bardziej męczyło mnie stanie w korku ale to dopiero pół roku jak dojeżdżam.
@fredperry: sama jesteś ze Świdnicy i mieszkam we Wrocławiu i uważam, że to ciekawa analiza. Do Świdnicy nie chcę wracać, bo wszyscy młodzi których znałam stąd wyjechali, jeśli chodzi o rozrywki to też słabo. Ale jak myślę o cenach mieszkań we Wrocławiu to sama się zastanawiam ( ͡° ʖ̯ ͡°)