Wpis z mikrobloga

Rosną ceny, zastanawiasz się skąd brać plny. Mija pół roku od kiedy wyprowadziłem sie z #wroclaw do #swidnica i zrobiłem sobie kalkulację oszczędności. Może też jest tu ktoś kto myśli o przeprowadzce w celu zwiększenia budżetu na przyjemności ale się zastanawia. Pracuję dalej w okolicy Bielan Wrocławskich, kalkulacja wygląda tak:

Mieszkanie 2 pok. 52m, balkon, piwnica, dobrze skomunikowane osiedle, dobry standard (lepszy niż Ikea), liczę z rachunkami i czynszem
- Wro 2500-3000 pln
- Śca 1300-1700 pln

Tutaj na samym wynajmie zyskuję lekko ok. 1000-1200 pln

Odległość do pracy
- Wro miałem 13km
- Śca mam 46 km

A co za tym idzie:
Czas dojazdu na 7 rano:
- Wro 25-35 min
- Śca 40-45 min

Czas powrotu o 15:
- Wro 50-70 min
- Śca 40-45 min

Czasowo wychodzi więc na zero. Przejdźmy do kosztów dojazdu:

Spalanie (lpg)
- Wro 290-310km/80zł
- Śca 340-360km/80zł
Na pełnym baku robię ok. 40-50 km więcej od kiedy mieszkam w Świdnicy (trasa na 4-5 biegu vs stanie w korkach)

Koszty paliwa (z lekką górką na rozruch na benzynie):
- Wro ok. 190 pln / mc
- Śca ok. 580 pln / mc
Dojazdy kosztują mnie więc ok. 400zł więcej miesięcznie

Eksploatacja - olej, filtry, filtry lpg, świece itp. częściowo wymieniam sam i liczę ok. 400-500 pln co 15k km
- Wro raz w roku ( i tak dobrze jest wymienić, bez względu na kilometry)
- Śca co ok 7-8 miesięcy
Różnica w eksploatacji wychodzi więc jakieś 30-40zł z górką miesięcznie. Z drugiej strony eksploatacja i lepsza nawierzchnia w trasie mniej obciąża elementy mechaniczne i zawieszenie. Możliwe, że eksploatacja wyszłaby też na plus, ciężko to jednak policzyć więc uznaję status quo.

Pozostałe:
- We Wro dwie stłuczki, w Ścy zero
- We Wro lepszy wybór knajp na weekend ale w Ścy też są ze trzy gdzie można się ulokować i mi to styka
- We Wro lepszy wybór jedzenia ale w Ścy też jest spokojnie gdzie dobrze zjeść
- Okolice Świdnicy na krótkie wycieczki > okolice Wro (śmigam trochę na rowerze)
- Oferta kulturalna oczywiście dużo lepsza we Wro ale w Ścy też ujdzie. Imprezy, które mnie interesują zdarzają się na tyle rzadko, że dojazd na nie do innego miasta nie stanowi dla mnie problemu.
- Ceny usług ok. 20-30% niższe niż we Wro. Przykładowo wymiana wydechu w Ścy 320zł, we Wro 420-700zł. Fryzjer męski w Świdnicy 15-20zł, burger 15-20zł. Krawiec czy szewc z doświadczenia też wiem, że taniej.
- Korki w Świdnicy trwają pół godziny na 3 największych skrzyżowaniach a nie cały dzień wszędzie
- zajebiste wschody słońca nad Ślężą jak jadę rano
- Mieszkania na rynku wtórnym w Ścy 1500-3000/m2, nowe 3500-4800/m2.

Podsumowując mieszkanie w Świdnicy to dla mnie miesięcznie oszczędność rzędu 500-800 pln a rezygnacja z uciech dużego miasta wcale nie jest tak bolesna, szczerze mówiąc nawet niezauważalna.

#oszczedzanie
  • 69
@hipotrofia: Młodzi tzn wiek studencki? Bo tak jak patrzę to 25-35 lvl widzę dość dużo osób, wydaje mi się, że wracają po studiach. Spotkałem już paru znajomych ze szkoły, którzy powracali po studiach, bo czasu na rozrywki Wrocławia nie ma, znajomi się porozjeżdżali, z pracą tu nie jest źle (moja dziewczyna tuż po studiach dostała pracę ponad średnią krajową), koszty życia niskie. Dużo też zależy od hobby, moje mogę rozwijać bez
@fredperry: ja mam 26 i z tego co wiem to z moich znajomych wróciły 2 osoby z czego jedna tylko na chwilę przed emigracją za granicę :/ a tak to z młodych to tylko patalogię z wózkami widzę. Ale nie wiem, może normalni ludzie siedzą w pracy a po południu w domu ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@fredperry: Nie dodałeś jeszcze największego plusa----> Brak styczności z patologią kibicowską. Ostatnio czekałem sobie na autobus i 10 typa opowiadało jak to byli w jakiejś dziurze(dziura bo uwaga nawet nie było co ukraść) i cyt"...a przecież wiecie że jak czegoś nie #!$%@? to się #!$%@? czuje i muszę komuś #!$%@?ć".

Chwała Tyche na mecze jeździ coraz mniej ludzi i zagęszczenie patologii nie grozi wybuchem.
@fredperry teraz na szczęście normik, wtedy nie za bardzo. Dlatego ciekawy jestem kto to taki z Polonii ( ͡º ͜ʖ͡º) obracałem sie w nieciekawym towarzystwie no i ci hoolsi (tych co znam, najgłośniejsi na meczu, po meczu i groźni jak ktoś mniejszy) po prostu byli uważani za zwykłych placków.
@KozussziJB
@Czelsiak: Z tego co wiem to była spora różnica między latami 2005-10 a 2010-15, więc możliwe, że pewnie mówisz o ekipie piwo-winowej z tego pierwszego okresu. Tych co znam, jak latali bardziej w tym drugim okresie to raczej poważniejsi ludzie niż ptactwo z centrum ;)
Fajnie to będzie jak w 2021 uruchomią pociąg przez Sobótkę i Bielany,


@fredperry: O tym pociągu to ja słyszę co najmniej od 2005 roku, kiedy to nawet remontowali kawałek szlaku i puścili testowo szynobus ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@SpokojnyPan U mnie to samo xD Dom pod Poznaniem, do pracy 15km które robię rowerem w 40 minut albo samochodem w 15-20. W domu dwa samochody więc z żoną jesteśmy niezależni. Jak kończę pracę o 7.30 to jestem w domu o 7.50, a moi koledzy którzy mieszkają w Poznaniu o 8.20-8.30, zimą jeszcze gorzej. W życiu bym się do miasta nie przeprowadził.