Wpis z mikrobloga

#dziendobry i trochę mądrość z rana :)

W Niemczech jest 12.993 km autostrad
Dla porównania w Polsce 1.641 km
25 lat temu było w Polsce 100 km autostrad
Niemcy po zjednoczeniu Niemiec dobudowali 2.478 km autostrady

#ciekawostkizniemiec mój tag o Niemczech

https://www.bmvi.de/SharedDocs/DE/Artikel/StB/entwicklung-der-autobahnen-in-deutschland-seit-der-wiedervereinigung.html

https://m.bankier.pl/wiadomosc/Tak-zmieniala-sie-dlugosc-polskich-autostrad-7560236.html

#autostrady #motoryzacja #drogi #polska
  • 77
co to za autostrada w tej hameryce jak mają ograniczenie prędkości


@spokojnie_to_ja: Jakbyś kiedyś pojechał do Niemiec, to byś zobaczył, że prawdopodobnie już jest więcej odcinków z ograniczeniem niż bez. Do tego u nich standardem jest ustawianie się z fotoradarem na autostradzie.
@flager Żeby to porównanie dróg szybkiego ruchu miało sens, dolicz w Polsce te 1611 km dróg ekspresowych, które często w Polsce mają lepsze parametry niż niejedna autostrada w Niemczech.


XDDDD
Przejedź sie DTŚ to zmienisz zdanie
@SmieszekZawadiaka @flager Ale DTŚ to nie jest S-ka. Takie S3/S5/S7 w niejednym kraju byłoby oznakowane jak autostrada (owszem, są też dwukierunkowe S-ki - głównie S1 do Pyrzowic i koło Żywca, na szczęście w mniejszości.

Gorzej, że u nas autostrad więcej nie będzie - poza może częścią A2. Natomiast zaskakujące jest - jak patrzę - bo niektóre S-ki o których nie słyszałem nawet - mają ponad 100 km długości już (np. S11 i
@spokojnie_to_ja @Gleba_kurfa_Rutkowski_Patrol: Mnie zaskoczyło, że w Hiszpanii dróg A+S jest ponad 17000 km. Choć faktycznie, u nich (tak jak we Włoszech) jest różnica między Autovia i Autopista, poznać choćby po długości rozbiegówki. inb4 w Niemczech też zdarzają się autostrady, gdzie rozbiegówki praktycznie nie ma.

Dobre podchwytliwe pytanie, który kraj w EU ma najwięcej.
Pobierz mucher - @spokojnietoja @GlebakurfaRutkowski_Patrol: Mnie zaskoczyło, że w Hiszpanii ...
źródło: comment_lA3lxPprJwWJj9HRFkYXpkdbBMyD6b2V.jpg
W Niemczech jest 12.993 km autostrad

Dla porównania w Polsce 1.641 km


@spokojnie_to_ja: drobne sprostowanie. W Polsce drogi klasy S są porównywalne, a nierzadko posiadają wyższy standard niż autostrady w Niemczech.

Ergo:w Polsce aktualnie mamy w eksploatacji 3263 km dróg A+S*
Do tego aktualnie mamy: 1289 km dróg A+S w budowie*

* - w przypadku dróg S biorę pod uwagę tylko i wyłącznie drogi dwujezdniowe
** - do końca tego roku
@imateapot to jeszcze może drobne sprostowanie w drugą stronę. W Polsce większość autostrad ma tylko 2 pasy, gdzie w Niemczech sa odcinki gdzie przez 100km czy więcej są cały czas 3.
@rkore: powiem tak.
Parę lat temu pojechałem samochodem z Warszawy do Berlina (i z powrotem) i jakoś nie zauważyłem, aby Niemieckie autostrady były jakoś lepsze. Odcinki przygraniczne po Niemieckiej stronie z tego co pamiętam też miały 2 pasy. Zmieniło się to dopiero w okolicach obwodnicy Berlina. W dodatku w drodze powrotnej trochę bardziej stukały (słabsza nawierzchnia), ale przynajmniej nie było bramek poboru opłat jak na naszej A2.
@imateapot poprostu zachwycanie się naszymi ekspresówkami które są drogami nowymi, i porównywanie ich standardu do 30 letnich albo starszych autostrad gdziekolwiek na świecie jest dziwne :)
@rkore:
Anglicy mają stare drogi, za to bardzo odczułem ich jakościową poprawę. Na Angielskich M-kach (Motorway) jeździ się wyśmienicie. Tam 3,5 pasa to jest standard w każdą stronę.

W moim prywatnym odczuciu: Anglia ma lepsze drogi niż Niemcy.