Wpis z mikrobloga

Matematyka.

Pół roku temu, a dokładniej w styczniu, narodził się w mojej głowie szalony pomysł - kobieta trzymająca napis "ECLIPSE" (ZAĆMIENIE) na tle tarczy zaćmionego Księżyca. Pierwsze 2 miesiące spędziłem na zbieraniu informacji oraz wspinaczce w poszukiwaniu tego jedynego miejsca, skąd dało by się zrobić takie zdjęcie. Wiele z nich nie nadawało się do tego, ponieważ nie sprzyjała ich topografia - potrzebowałem miejsca wysoko położonego, aby mieć Księżyc wysoko nad horyzontem, oraz planowany kadr. Spędziłem niezliczone godziny, a może raczej tygodnie nad obliczeniami, aby w jednej linii spotkać mój aparat, ludzką postać oraz oddalony o 400000 km Księżyc. Kolejne miesiące minęły już tylko na nerwowych oczekiwaniach...

Fotografia.

27 lipca oczy milionów ludzi na Ziemii zwróciły się ku niebu, aby dostrzec bardzo nagłośnione przez media zaćmienie Księżyca, które trwało najdłużej w tym stuleciu, bo aż 103 minuty. Oto pierwsza z dwóch planowanych fotografii, wykonana o 21:31 podczas jego całkowitej fazy, przedstawiająca platformę widokową w Woli Kroguleckiej, na której stoją ludzie podziwiający to zjawisko, oraz moja dziewczyna, oddalona ode mnie o 615 metrów, trzymająca karton z wyciętym napisem "ECLIPSE". Zdjęcie zostało wykonane przy pomocy teleskopu o ogniskowej 800 mm, stąd tak duże zbliżenie i Księżyc znajdujący się poza głębią ostrości.

Wykonanie tej fotografii nie byłoby oczywiście możliwe bez nieocenionej pomocy mojej ukochanej, która swoją cierpliwością i sercem w dużym stopniu przyczyniła się do realizacji tego skomplikowanego planu. Dziękuję!

To fotografia, która kosztowała mnie najwięcej pracy spośród wszystkich moich zdjęć jakie do tej pory wykonałem ;)
Zapraszam również na mój Instagram

#astronomia #astrofoto #astrofotografia #fotografia #teleskop #polska #krajobraz #mojezdjecie #zacmienieksiezyca #ksiezyc #andgphotos
Pobierz andg - Matematyka.

Pół roku temu, a dokładniej w styczniu, narodził się w mojej gł...
źródło: comment_I15xa6LpGPeqBPk1nulzqqhPpcjadhu5.jpg
  • 91
@papaj_21_37: Potrzebowałem przede wszystkim policzyć mniej więcej odległość w jakiej muszę stać od osoby i różnicę wysokości i to musiało się zgrać z położeniem Księżyca na niebie. Kilka miejsc wytypowałem, w praktyce wyszło że jest tam jakieś drzewo/ogrodzenie/inne przeszkody i musiałem szukać nowego miejsca i jeszcze raz zacząć obliczenia. W rezultacie powstał taki zarys ścieżki jaką muszę się przesuwać, aby móc zrobić kilka zdjęć z różnych etapów zaćmienia, ale całkowite było