Wpis z mikrobloga

Matematyka.

Pół roku temu, a dokładniej w styczniu, narodził się w mojej głowie szalony pomysł - kobieta trzymająca napis "ECLIPSE" (ZAĆMIENIE) na tle tarczy zaćmionego Księżyca. Pierwsze 2 miesiące spędziłem na zbieraniu informacji oraz wspinaczce w poszukiwaniu tego jedynego miejsca, skąd dało by się zrobić takie zdjęcie. Wiele z nich nie nadawało się do tego, ponieważ nie sprzyjała ich topografia - potrzebowałem miejsca wysoko położonego, aby mieć Księżyc wysoko nad horyzontem, oraz planowany kadr. Spędziłem niezliczone godziny, a może raczej tygodnie nad obliczeniami, aby w jednej linii spotkać mój aparat, ludzką postać oraz oddalony o 400000 km Księżyc. Kolejne miesiące minęły już tylko na nerwowych oczekiwaniach...

Fotografia.

27 lipca oczy milionów ludzi na Ziemii zwróciły się ku niebu, aby dostrzec bardzo nagłośnione przez media zaćmienie Księżyca, które trwało najdłużej w tym stuleciu, bo aż 103 minuty. Oto pierwsza z dwóch planowanych fotografii, wykonana o 21:31 podczas jego całkowitej fazy, przedstawiająca platformę widokową w Woli Kroguleckiej, na której stoją ludzie podziwiający to zjawisko, oraz moja dziewczyna, oddalona ode mnie o 615 metrów, trzymająca karton z wyciętym napisem "ECLIPSE". Zdjęcie zostało wykonane przy pomocy teleskopu o ogniskowej 800 mm, stąd tak duże zbliżenie i Księżyc znajdujący się poza głębią ostrości.

Wykonanie tej fotografii nie byłoby oczywiście możliwe bez nieocenionej pomocy mojej ukochanej, która swoją cierpliwością i sercem w dużym stopniu przyczyniła się do realizacji tego skomplikowanego planu. Dziękuję!

To fotografia, która kosztowała mnie najwięcej pracy spośród wszystkich moich zdjęć jakie do tej pory wykonałem ;)
Zapraszam również na mój Instagram

#astronomia #astrofoto #astrofotografia #fotografia #teleskop #polska #krajobraz #mojezdjecie #zacmienieksiezyca #ksiezyc #andgphotos
Pobierz andg - Matematyka.

Pół roku temu, a dokładniej w styczniu, narodził się w mojej gł...
źródło: comment_I15xa6LpGPeqBPk1nulzqqhPpcjadhu5.jpg
  • 91
@randomactsofkindness: Nie wiem na ile jesteś zaznajomiony z fotografią, ale Księżyc jak z farbek zawsze będzie wychodził, ponieważ ostrość jest ustawiona na napis, a przy ogniskowej 800 mm i przysłonie F/4 głębia ostrości sięga od 570 do 660 metrów. Porównaj sobie z drugim zdjęciem, gdzie ogniskowa wynosiła 300 mm. Praw fizyki nie oszukasz, jakbym chciał ostry Księżyc, to miałbym ostry Księżyc ;)
@Gieforit: Pewnie, że mam, nawet timelapse zrobiłem ;) No właśnie nie wszyscy. Natrafiając na zdjęcie bez napisu w Internecie ktoś może założyć, że to zwykły wschód Księżyca, gdyż wydaje się, że znajduje się nisko nad horyzontem. W rzeczywistości było inaczej ;P
@andg: wstawiasz zdjęcie na serwis to licz się z opiniami. Nie wyszło jakoś super, jak by się spodziewać po przygotowaniach. Gdyby nie było tej tabliczki z napisem i ludzi to było by dużo lepiej. A tak to ¯_/(ツ)_/¯
Rozumiem, że miałeś taki zamysł na fote i jesteś z tego mega zadowolony, że udało się to spełnić. Ale nie oznacza to, że jest super, jak sobie myślisz.