Wpis z mikrobloga

Ten genialny wpis należy do użytkownika @Hans_Landa. Podziękowania, krytyka, pochwały należą do niego.

Szczęść Boże!

Wpis ten jest częścią projektu #naukowcywiary

Jeśli ci się podobają takie wpisy jak ten to bardzo proszę o wykopanie znaleziska: https://www.wykop.pl/link/4393389/mikolaj-stensen-ojciec-geologii/

Jeśli chcesz być wołany do następnych wpisów to dołącz do mirkolisty:
https://mirkolisty.pvu.pl/list/WXA0ZxvNh04ND2wd

Dzisiejszy wpis poświęcony będzie osobie bł. biskupa Mikołaja Stensena, nazywanego ojcem geologii.

Kim był?

Mikołaj Stensen znany również jako Nicolas Steno urodził się 11 stycznia 1638r. w Kopenhadze. Jego ojciec pracował jako złotnik królewski. Zmarł, gdy Mikołaj miał 6 lat, matka poślubiła innego złotnika. Jako dziecko Mikołaj chorował na nieznaną chorobę, która izolowała go od rówieśników. Gdy miał 16 lat, w Kopenhadze wybuchła zaraza, w wyniku której zmarło 240 uczniów jego szkoły.

Steno szybko zdobywał nową wiedzę i powoli przerastał mądrością swoich nauczycieli. Gdy miał 22 lata wyjechał do Holandii, studiować medycynę na Uniwersytecie w Lejdzie, elitarnej medycznej uczelni tamtych czasów. Podróżował dużo po całej Europie, spotykał się z wieloma luminarzami ówczesnej nauki. To właśnie podczas pobytu w Lejdzie Steno, badając serce krowy, słusznie uznał, że jest to mięsień, którego rolą jest pompowanie krwi w organizmie, a nie, jak uznawał wówczas m. in. Kartezjusz, źródło ciepła w organizmie. Steno krytykował również teorię Kartezjusza, który uważał, że łzy powstają w mózgu. W 1666 roku, gdy Steno miał 28 lat, otrzymał propozycję objęcia stanowiska profesora anatomii na uniwersytecie w Padwie, był również nadwornym lekarzem wielkiego księcia Toskanii, Ferdynanda II.

Z wychowania luteranin nie angażował się specjalnie w sprawy religijne. W 1666 roku, w Livorno, Steno był świadkiem procesji Bożego Ciała. Pod wpływem tego doświadczenia zaczął zastanawiać się, która z religii jest prawdziwa. Następne kilka lat poświęcił studiowaniu ksiąg religijnych. Zarzucił pracę naukową, ku żalowi kolegów z uniwersytetu. W 1667 roku przyjął chrzest w Kościele katolickim, w 1675 roku przyjął święcenia kapłańskie, a w 1677 przyjął sakrę biskupią i został wysłany z misją do krajów skandynawskich oraz północnych Niemiec. Żył bardzo skromnie, chodził w zniszczonych ubraniach, cztery dni w tygodniu karmił się jedynie chlebem, który popijał piwem – woda w tamtych czasach rzadko nadawała się do picia. Zmarł w opinii świętości w 1686 roku. W 1988 roku papież Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym. Jego wspomnienie obchodzimy 5 grudnia.

Anatomia

Podczas pobytu w Amsterdamie Steno odkrył wcześniej nieopisaną strukturę, "ductus stenonianus" (kanał ślinianki przyusznej) u owiec, psów i królików. Pojawił się spór z Blasiusem o uznanie za odkrycie, ale nazwisko Steno pozostało związane z tą strukturą, znaną dzisiaj jako kanał Stensena. W Leiden, Steno badał gotowane serce krowy i stwierdził, że jest to zwykły mięsień, a nie centrum ciepła, jak wierzyli Galenus i Kartezjusz.

Paleontologia

W październiku 1666 r. Dwóch rybaków złapało ogromną samicę rekina w pobliżu Livorno, a Ferdinando II de Medici, wielki książę Toskanii, nakazał wysłanie jej głowy do Steno. Steno rozdzielił głowę i opublikował swoje odkrycia w 1667 roku. Zauważył, że zęby rekina były uderzająco podobne do pewnych kamienistych obiektów, znajdujących się w obrębie formacji skalnych, że jego uczeni w dzisiejszych czasach nazywali glossopetrae lub "kamienie języka". Starożytne autorytety, takie jak rzymski pisarz Pliniusz Starszy, w swojej Naturalis Historia sugerowały, że kamienie te spadły z nieba lub z Księżyca. Inni byli zdania, także po starożytnych autorach, że skamieliny naturalnie rosły w skałach. Na przykład współczesny Atenozy Kircher przypisał skamieliny "lapidującej cnocie rozproszonej w całym ciele geokosmosu", uważanej za wrodzoną cechę ziemi - podejście arystotelesowskie. Jednakże Fabio Colonna wykazał już w przekonujący sposób, że glossopetrae są zębami rekina w jego rozprawie De glossopetris dissertatio opublikowanej w 1616 r. Steno dodał do teorii Colonny dyskusję na temat różnic w składzie między glossopetrae a zębami żywych rekinów, argumentując, że skład chemiczny skamielin może zostać zmieniony bez zmiany ich formy, z wykorzystaniem współczesnej korpuskularnej teorii materii.

Praca Steno nad zębami rekina doprowadziła go do pytania, jak można znaleźć jakiś solidny obiekt wewnątrz innego stałego obiektu, takiego jak skała lub warstwa skały. "Stałe ciała w ciałach stałych", które przyciągnęły zainteresowanie Steno, zawierały nie tylko skamieniałości, jak określilibyśmy je dzisiaj, ale także minerały, kryształy, inkrustacje, żyły. Opublikował swoje badania geologiczne w "De solido intra solidum naturaliter contento dissertationis prodromus" - "Wstęp do rozprawki o ciałach stałych, naturalnie zawartych w innych ciałach stałych" w 1669r. Książka ta była jego ostatnią pracą naukową. Steno nie był pierwszym, który zidentyfikował skamieliny jako pochodzące z żywych organizmów; jego współcześni Robert Hooke i John Ray, a także Leonardo da Vinci sto lat wcześniej twierdzili również, że skamieliny są pozostałościami niegdyś żywych organizmów.

Geologia i stratygrafia

Steno, w swoim Dissertationis prodromus z 1669 roku, stworzył cztery definiujące zasady nauki stratygrafii:

1. Prawo superpozycji: "... w czasie formowania jakiejś warstwy cała materia spoczywająca na niej była płynna, a zatem w czasie, gdy formowała się warstwa niższa, żadna z wyższych warstw nie istniała ";
2. Zasada pierwotnej poziomości: "Straty prostopadłe do horyzontu lub nachylone do horyzontu były jednocześnie równoległe do horyzontu";
3. Zasada ciągłości bocznej: "Materiał tworzący dowolną warstwę był ciągły nad powierzchnią Ziemi, chyba że na drodze stanęły jakieś inne ciała stałe"; i
4. Zasada przekrojowych relacji: "Jeśli ciało lub nieciągłość przechodzi przez warstwę, musiało powstać po tej warstwie."

Zasady te zostały zastosowane i przedłużone w 1772 r. Przez Jean-Baptiste L. Romé de l'Isle. Koncepcje Steno nadal stanowią podstawę stratygrafii i były kluczem do opracowania teorii nieskończenie powtarzających się cyklów dna, podwyższenia, erozji i zanurzenia dna Jamesa Hutton'a.

Źródła:

http://jarekpioro.blogspot.com/2014/12/ludzie-wiary-i-rozumu-mikoaj-steno.html
https://www.britannica.com/biography/Nicolaus-Steno
https://en.wikipedia.org/wiki/Nicolas_Steno

#wiara #religia #katolicyzm #chrzescijanstwo #historia #ciekawostkihistoryczne #4konserwy #mikromodlitwa #mirkomodlitwa #naukowcywiaryi może #gruparatowaniapoziomu
B.....a - Ten genialny wpis należy do użytkownika @HansLanda. Podziękowania, krytyka,...

źródło: comment_260ZgaSfHJ8OJxyuEMEErvgxOasbvEih.jpg

Pobierz
  • 20
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@Brzytwa_Ockhama: Szkoda chłopa. Tak niewiele brakuje żeby został 9 świętym Danii. Może powinien objawić się na jakimś drzewie? Może powinien wyleczyć kogoś z raka? Może powinien złagodzić czyjś upadek z 6 piętra?

Raczej małe szanse, pewnie ten błogosławiony zbyt szanuje metodę naukową by odwalać takie szopki. Ale dajmy mu jeszcze kilka wieków, z pewnością jakiś cud, chociażby z nudów, mu się trafi.
  • Odpowiedz
  • 7
@Brzytwa_Ockhama Czyli generalnie genialny naukowiec, który mógł dokonać jeszcze wielu odkryć, to omamił sie religią i zamiast zapisać się na kartach historii, dokonał żywota jako obdarty alkoholik. No i fajnie ( ) Wpis ciekawy, ale jego wydźwięk raczej jest sprzeczny z tym w jaki sposób próbujecie przedstawić chrześcijaństwo.
  • Odpowiedz
@6c6f67696e:
kiedy my nigdy nie ukrywaliśmy skąd bierzemy informację.@Brzytwa_Ockhama poleciał nazywając ten wpis moim genialnym xD
Już na wykopie były nie raz toczone dyskusje - wszystko co już było na wykopie było wrzucane miliony razy gdzieś indziej, w końcu wykop to miejsce gdzie się wrzuca informację z innych stron, podałem źródła które sam zauważyłeś. Nigdzie nie podpisuje sie jako autor :)
  • Odpowiedz
Nigdzie nie podpisuje sie jako autor


Ale nie piszesz też wprost, że coś jest cytatem z innego miejsca ( ͡º ͜ʖ͡º)

W sumie to gdyby było zaznaczone, że cytujesz/tłumaczysz to taka mała oryginalność by mi absolutnie nie przeszkadzała. Przy tak niszowych tematach to sklejenie kilku innych źródeł w jeden wpis może wystarczyć do stworzenia czegoś wartego uwagi. Wstawka "za wiki [3] (tłumaczenie moje)" czy "za blogiem [1]" już by sprawiła, że mój
  • Odpowiedz
@John_Ruth_the_Hangman: Wpis o piecu to (a raczej obrona poprzedniego wpisu o piecu) to chyba najlepsze co pan brzytwa w swojej wykopowej karierze stworzył ponad 800 komentarzy i dalej żyje ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@6c6f67696e: chłopaki nic po blamażu z piecem się nie nauczyli ¯\_(ツ)_/¯

@franaa: pomyśl tylko ile lotnych umysłów zostało zaprzęgniętych do bezużytecznych i jałowych dywagacji teologicznych. Ile talentów zaprzepaszczono na bezproduktywną
  • Odpowiedz