Wpis z mikrobloga

Dlaczego w ścisły post ryba jest okej


@BarkaMleczna: ponieważ za mięso niedozwolone podczas postu jest uważane tylko to od zwierząt ciepłokrwistych. Ryby są zimnokrwiste więc można jeść. Do tego dochodzi wielowiekowa tradycja.
  • Odpowiedz
Jako ciekawostkę dodam, że w Etiopii post jest przez dwa dni w tygodniu i nie można jeść wtedy żadnego mięsa (oczywiście rybiego też) ani produktów pochodzenia zwierzęcego
  • Odpowiedz
@BarkaMleczna Era Wodnika – jedna z dwunastu epok astrologicznych. Jest to epoka poprzedzająca Erę Koziorożca i następująca po Erze Ryb. W tej epoce punkt Barana znajduje się w gwiazdozbiorze Wodnika. Ery zmieniają się cyklicznie mniej więcej co 2150 lat (w wyniku przesuwania się punktu Barana względem gwiazd, wskutek precesji osi obrotu Ziemi), pełny cykl (rok platoński) trwa około 25 770 lat. Obecnie punkt Barana znajduje się w gwiazdozbiorze Ryb[1]. Według astrologów
  • Odpowiedz
@BarkaMleczna: Podczas postu jemy ryby, ponieważ kiedyś uważano, że ryby to zwierzęta czyste, bo żyją w wodzie. Wydaje mi się, że wśród ludzi utarło się , że skoro nie jemy mięsa w post, a rybkę jak najbardziej, no to jak ryba moze być mięsem.
  • Odpowiedz
@BarkaMleczna: najprościej rzecz ujmując - mięso, to mięśnie szkieletowe wraz z przyległymi tkankami. Ryba (podobnie jak np ślimaki) najzwyczajniej nie spełnia tej definicji. Tylko tyle i aż tyle.

Identyczna sprawa jak z nabiałem. Sporo ludzi twierdzi, że jajka to nabiał mimo, że nie spełniają podstawowej definicji nabiału - nie są przetworem mlecznym.
  • Odpowiedz
@mlody18 jeszcze lepsi są tacy co w piątek w pracy nie spożywają mięsa bo post, ale w domu już normalnie jedzą wszystko
Tłumaczą to tym, że co ludzie powiedzą i że nie wypada
Sporo takich osób widziałam
  • Odpowiedz
Czy ktoś może mi wytłumaczyć, dlaczego tak wiele osób uważa, że ryba to nie mięso? Przecież to też kiedyś żyło, miało ciało, które jemy. Dlaczego w ścisły post ryba jest okej, a menu wegetariańskie często zawiera łososia?


#wegetarianizm #ryby #jedzenie

@BarkaMleczna: ty serio chcesz znaleźć logikę u chrześcijan albo wegetarian?? XDDD
  • Odpowiedz