Wpis z mikrobloga

Co byś zmienił budując jeszcze raz? #budujzchaferem

Dzisiaj kolejna część.

Ogród
- Zrobić system nawadniania ogrodu przed wszystkimi pracami ogrodowymi i sianiem trawy
- Na wierzchnią warstwę w ogrodzie dać o wiele żyźniejszą ziemię.
- Dobrze kupić trawę w jednym sklepie na cały ogród. Przed posianiem wszystko wymieszać. Bez tego część ogrodu będzie jasnozielona, a część ciemnozielona.

PLAC BUDOWY
- Sadźcie wcześnie drzewa i krzewy. "Zacząłem je sadzić dopiero w następnym sezonie po rozpoczęciu budowy i posadziłem ich tylko kilkanaście. W następnym sezonie sadziłem kolejne itd, ale teraz z perspektywy tych kilku lat widzę, że gdybym od razu po zakupie działki posadził 50 drzew i krzewów to moja działka wyglądałaby znacznie lepiej."
- Udostępnić ekipie budowlanej tylko część działki, aby nie zadeptali całego terenu. Można ogrodzić teren jakąś taśmą lub użyć argumentu, że tu się nie chodzi bo jest posiane i posadzone.
- Wyznaczyć ekipie miejsce do wyrzucania śmieci oraz udostępnić dużo worków na śmieci.

PRACE ZIEMNE I FUNDAMENTY

- Zrobić przeloty na wodę i kanalizację jeszcze na etapie fundamentów.
- Dopilnować etapu fundamentów - łatwo o niedopatrzenie na tym etapie. Powtarza się tu problem z nierzetelnym kierownikiem budowy (o tym będzie jutro)
- Jeżeli w projekcie jest kominek to powinien pobierać powietrze z zewnątrz domu - należy wyprowadzić kanał na etapie fundamentów (potem może być z tym kłopot).
- Dopilnować uziomu fundamentów
- Sprawdzić czy piach, którym zasypano fundamenty jest dobrze ubity "powyższe spowodowały poważne osiadanie zasypu (20 cm) i całkowite zarwanie chudego betonu, podłogę trzeba było robić kolejny raz - dobrze, że działówek jeszcze nie postawili...". To znowu powinien sprawdzić kierownik budowy, ale różnie z tym bywa.
- Przy piwnicy wykonać drenaż.
- Zrobić niski parter (zalety: niski taras, niskie schody wejściowe, mniej piachu do zasypania fundamentów - mniejsze koszty budowy). Zdania są tu jednak podzielone.

STROP I DACH
- Pamiętać o wykonaniu otworów na przewidziane instalacje.
- Sprawdzić rozmiar schodów strychowych (zdarza się za mały otwór w projekcie)
- Wyłaz na strych dobrej jakości i izolowany, a nie najtańszy.
- Warto pomyśleć o podbitce już na etapie wykonywania więźby

OKNA
- Opinie o oknach są przeróżne, ale komentarzem, który przewijał się najczęściej był: "Więcej okien fix (nieotwieralnych)". Są tańsze i łatwiejsze do mycia.

HYDRAULIKA
- Podłogówka. Bardzo dużo osób, które zrezygnowało z położenia podłogówki we wszystkich pomieszczeniach przy drugim domu położyłoby ją wszędzie.
- Wyprowadzenie kranów z wodą na ogródek z kilku stron budynku, żeby nie latać z wężem. Dodatkowa rada ode mnie: dać jeden kran także z ciepłą wodą - przyda się do mycia rąk lub napełnienia baseniku dla dzieci.
- Cyrkulacja. Tutaj jest sporo różnych opinii. Część osób następnym razem zadbałaby o cyrkulację i dała dodatkową rurkę do CWU tam, gdzie czeka się długo na wodę i inni wręcz przeciwnie - zrezygnowałaby z CWU z uwagi na koszty (jeżeli rurki będą w styropianie to ciepła woda długo utrzyma temperaturę.)
- Warto przemyśleć pisuar, jeżeli w domu mieszka więcej facetów. :)
- Zrobić odpływ w garażu, przyda się do mycia psa. Przyda się także kącik do umycia rąk. Warto wstawić małą wannę - zawsze się przyda.
- Sporo osób zrezygnowałoby z grzejnika łazienkowego (zwykle jest nieużywany).

ELEKTRYKA
(o tym pisałem 3 dni temu)

SCHODY
- Schody - uwaga na zbyt dużą wysokość stopni. Rada ode mnie: uwaga na to, aby stopnie były równe. Co ważne: stopnie mają być równe już po zakończeniu prac nad podłogami, w czasie budowy pierwszy stopień zawsze musi być wyższy, a ostatni: niższy. A stopnie muszą być równiutkie - nawet 2 mm różnicy w końcu zacznie denerwować...

WYKOŃCZENIE
- Przy zakupach zwracać nie tylko uwagę jak coś wygląda teraz, a jak będzie wyglądało za jakiś czas i jak będzie to trudno domyć. Krytykowane są: tanie listwy mdf, prysznic bez brodzika, gres szkliwiony, białe fugi (strasznie szybko się brudzą i trzeba szorować szczoteczką). Unikać chropowatych powierzchni.
- Dobrze zmierz, ile czego potrzebujesz. Ile metrów paneli, glazury, gresu? Nie ma co kupować na zapas bo zostanie spora nadwyżka - szkoda pieniędzy i miejsca na jej trzymanie.
- Panele podłogowe. Zdania są podzielone. Część osób jest z nich zadowolona, a część nie. Najczęstsze uwagi dotyczą tego, że wydają głuchy dźwięk i źle wyglądają po kilku latach. Poza tym rozlana woda powoduje, że na panelach powstaje górka. Paneli można używać łącznie z ogrzewaniem podłogowym i nie znalazłem nikogo kto nie byłby z takiego rozwiązania niezadowolony.
- Rezygnacja z firan i zasłon. "Wykańcza mnie prasowanie tych długich , ciągnących się szmat i wieszanie ich ze ścierpniętymi rękami."
- Płyty karton - gips to porażka. Pękają łączenia gdy dom osiada.
- Zatrzask w drzwiach tarasowych i balkonowych
- Dwie umywalki - nieprzydatne.
- Dobrze rozważyć odkurzacz centralny.
- Kolory podłóg. Zdania są mocno podzielone. Z jednej strony dużo osób narzeka na jasne podłogi i jasne fugi - ich utrzymanie w czystości to horror. Z drugiej strony wybór jasnych podłóg dla niektórych to był strzał w dziesiątkę - na ciemnych wszystko widać
- Przy wentylacji mechanicznej zrobić jeden mały wyciąg z wnętrza szafki z koszem na śmieci i tam, gdzie stoją buty
- Rolety elektryczne - bajka. Ręczne są uciążliwe, a sznurki mogą pęknąć.
(*) - tynki gipsowe - każde puknięcie widać (częsta opinia, chociaż nie do końca się z nią zgadzam - w gotowym artykule wszystkie opinie zaznaczone gwiazdką zostaną przeze mnie omówione. W przypadku gipsów są dostępne takie materiały, że można pukać do woli :) )
- Malowanie. Niektóre osoby przeceniły swoje możliwości i za drugim razem daliby do pomalowania dom fachowcom
- Wanna z hydromasażem: nie ma czasu na jej używania, a poza tym jest hałaśliwa i trudno o czystość.
- Super panele prysznicowe - jak wyżej. Nieużywane.
- Za krótkie i za małe baterie umywalkowe -trudno umyć ręce i dzieci nie dosięgają.

Najbardziej zapadła mi w pamięć jedna dyskusja na forum muratora, gdzie jeden budujący narzekał, że wanna z hydromasażem kosztowała go aż 15000 zł z montażem, a wziął w niej kąpiel do tej pory tylko 4 razy. Ktoś trzeźwo napisał, że powinien koniecznie się wykąpać jeszcze kilka razy bo na razie wychodzi, że jedna kąpiel kosztowała go aż 3250 zł ;)

I małe info: na stronie https://blog.poradnik-budowlany.com/moja-ksiazka/ umieściłem fragment mojego audiobooka. Zapraszam do posłuchania :)

#budujzwykopem #budowadomu #remontujzwykopem #remont #dom
  • 40
@leesiuu: Nie zawsze się jednak da. Kwestia bardzo indywidualna w mieszkaniówce. U mnie w miejscu, gdzie chciałem brodzik szły też rury do kuchni. Nie dałoby się też aż tyle podkuć żeby zachować odpowiedni spadek na rurach odpływowych.

Nie kwestionuje tego, że to świetne rozwiązanie bo też niektóre mi się podobają. Ale nowoczesne niskie brodziki są w użytkowaniu bardzo zbliżone do liniówki ;-)
@qerda: Być może i racja. ja zastosowałem najniższy odpływ jaki znalazłem (bodajże 50mm zamiast standardowych 70-90mm) i się zmieściłem. Większy by nie wszedł, bo nie uzyskałbym spadku na rurach.
Oczywiście, to sprawa indywidualna w każdym mieszkaniu - niemniej brak brodzika w łazience 1,4m x 2m to duża oszczędność miejsca przy składanych drzwiczkach prysznica :)
@NiepoprawnyKomentator: Nawet jak ma się małą działkę to warto wsadzić drzewa już na początku. Jakieś rodzime gatunki, typu sosna czy brzoza. Szybko zaczną dawać cień, a w razie gdy nie będą pasować do koncepcji ogrodu można bez problemu i żalu je usunąć. A jak nie przetrwają to trudno, majątku nie wydasz na kilka drzewek.
@chafer na białe fugi mam remedium. Sam już prawie rwalem podłogę. Myjka parowa i coś, co karcher nazywa turbo szczotką. Zero sortowania, zero zapier... dwie godziny. Trochę dobra myjka kosztuje. Ja dałem 1300 z zestawem akcesoriów. Ale to jak ułatwia życie jest warte każdej złotówki. Mam końcówki do mycia okien, parkietu, kafelkow na ścianach i podłodze, do odkamieniania armatury... Mirku, nie myśl dwa razy, kup. Jak nie zadziała, to #!$%@? mnie jak
@leesiuu
@chwed
Co do prysznica to zajebisty jest taki akrylowy płaski równo z podłogą. Taka jednolita powierzchnia prysznicowa. Polecam.
Taki z płytek wiosna i jesienią jest nieprzyjemnie chłodny i ma fugi, często jest źle wyprofilowany
@m4kb0l prysznice bez brodzikadla mnie są zimne jesienią i wiosną, i mają fugi, czasem są nieprawidłowo wyprofilowane. Według mnie lepszy jest płaski brodzik, taki równo z podłogą akrylowy, jest ciepły, dobrze wyprofilowany i nie ma żadnego problemu z utrzymaniem go w czystości
@ThorPL: >
Mógłbyś więcej na ten temat napisac? Dlaczego w wiekszosci domy sa wyniesione na 2-3 schody w górę? Planuję dom parterowy i 'płaskie' wejście do domu i ogrodu (idealnie bez progu z drzwiami przesuwnymi) wydaje się naturalnym. Jakie jest za i przeciw?

wynajmuje taki dom, przy większej ulewie woda wdzierała się do ganku. Ktoś położył kostkę chodnikowa wyżej niz płytki w ganku.
Zrobić odpływ w garażu, przyda się do mycia psa.

Serio mycia psa jest główną przyczyną decydowania się na odpływ w garażu? Jak nie mam psa to już mi się odpływ nie przyda?


@chwed: Przyda się :) Po prostu o odpływie wspominali głównie właściciele psów.

Po swoich klientach wiem, że ta paczka paneli na strychu może się okazać niezłym ratunkiem


@figluu: Prawda. Dopiszę to.

Mógłbyś więcej na ten temat napisac? Dlaczego