Wpis z mikrobloga

Będę od dzisiaj pisał co jakiś czas w sprawie oznakowania dróg w Polsce. Na Wykopie jest dużo mirków zainteresowanych motoryzacją więc może moje wpisy się komuś przydadzą. W Polsce mamy już bardzo dobrze rozwiniętą sieć dróg. Niestety ale długość dróg jak i ich jakość ma się nijak do oznakowania dróg które mogę napisać bez żadnych oporów jest jednym z najgorszych jakie spotkałem podczas zwiedzania świata (a trochę już widziałem). Znaki w Polsce mają kilka błędów które są na obecną chwile nieuleczalne. GDDKiA oraz MI nie widzi problemu. Od ponad 10 lat próbuję ich namówić na zmiany w oznakowaniu. Przyznają mi rację ale ….. mówią że to co im pokazuje jest zbyt nowoczesne. Ręce opadają. W Polsce nie ma konsekwencji w oznakowywaniu dróg. Jadąc z #warszawa stronę zachodnią raz na znaku mamy #poznan , raz #lodz i Poznan itp. Jadąc z Lodzi do #gdansk nie ma wzmianki o tym że po drodze jest #torun . Inna sprawa to brak konsekwencji w ilości strzałek nad pasami. W Poznaniu na węźle Poznań Zachód mamy 2 pasy w prawo i jeden na wprost. A co pokazuje znak ? 1 strzałkę w prawo a 2 na wprost (znak w załączeniu - Pod samochodem na zdjęciu jest pas do skrętu w prawo). Kolejna sprawa. Wyjeżdżając drogą ekspresową S8 z #wroclaw w stronę Warszawy mamy na znaku z odległościami tylko Warszawę i … Budzisko na granicy z Litwą. Nie ma #sieradz Łodzi czy #bialystok Wstawiam jedno zdjęcia na zachętę jak wygląda obecne oznakowanie a ja mogło by wyglądać jak by komuś się chciało trochę przysiąść do tematu. Wpisy będę tagował #oznakowanie

#motoryzacja #technologia #drogi #ciekawostki
Pobierz
źródło: comment_OJ0be9wFLw6GKnWnWeN36kMKYLw7dnvU.jpg
  • 163
@Rusonaldo: no już myślałem, że tylko ja mam taki problem i nie potrafię czytać znaków, bo co jakiś czas mi się zdarza pobłądzić na drogach w Polsce. A jednak nie tylko ja mam takie odczucie, że nieraz te drogowskazy jacyś kretyni stawiają. I o ile jeszcze ja jako Polak potrafię po jakimś czasie się odnaleźć to nieraz sobie myślę co tacy goście z zagranicy sobie myślą? Gdzie tak jak podałeś przykład,
@monarchista: No tak ale z 2 strony jak by stali na pasie prawym to by blokowali cały ruch szczególnie ciężarowy z kierunku wschód - zachód więć w sumie robią "dobrze" sobie bo nikt im w tyłek nie wjedzie a druga sprawa - nie blokują prawego pasa
@Rusonaldo: wiele razy byla sytuacja, ze dwa pasy plus to pobocze było zajęte i jak teraz ma jakas karetka przejechac? Dodatkowo pare razy byla akcja, ze policja na sygnale jechała i kilka dni po tym bylo pusto bo sie pewnie przestraszyli. I ruch zawsze szedł szybciej... Tam ludzie zwalniają jak tylko widza, za cos obok stoi wiec jak jest cale pobocze #!$%@? to niesamowicie spowalnia ruch tlyko dlatego, ze ludzie zwalniają.
W Polsce mamy już bardzo dobrze rozwiniętą sieć dróg. Niestety ale długość dróg jak i ich jakość ma się nijak do oznakowania dróg które mogę napisać bez żadnych oporów jest jednym z najgorszych jakie spotkałem podczas zwiedzania świata


@Rusonaldo: Tu sie zgodze, drogi, nawet komunikacja daja rade. Ale ozakowanie 2/10 i to nie tylko drog
@Rusonaldo: fajnie byłoby gdyby drogi były oznaczone kierunkami, coś jak "A1 N" (północ) i "A1 S" (południe), "A4 E" (wschód), "A4 W" (zachód). Mając nawet kiepskiej jakości mapę i ogólne pojęcie o swoim położeniu można dość łatwo nawigować, pomimo zmieniających się nazw na znakach.
Niestety potwierdzam. Oznakowanie dróg jest zupełnie nie przystosowane dla ludzi, którzy nie znają wystarczająco dobrze mapy kraju. Niekonsekwencja w wyborze miast, które akurat znalazły się na znaku jest straszna. Jeżdżąc po Stanach, w zasadzie używam GPS tylko do dojazdu do celu. Resztę trasy mam zazwyczaj wydrukowaną w postaci
(1) Miasto
(2) numer drogi i mniej więcej odległość
(3) Miasto
(4) numer drogi i odległość
...

Jadąc dwa tygodnie temu z Krakowa do
brak info przy 1 znaku, ze odcinek a2 ktorym chce jechac jest platny. tego mi zabraklo. jadac z duza predkoscia Twoje znaki wydaja sie czytelniejsze.