Wpis z mikrobloga

Będę od dzisiaj pisał co jakiś czas w sprawie oznakowania dróg w Polsce. Na Wykopie jest dużo mirków zainteresowanych motoryzacją więc może moje wpisy się komuś przydadzą. W Polsce mamy już bardzo dobrze rozwiniętą sieć dróg. Niestety ale długość dróg jak i ich jakość ma się nijak do oznakowania dróg które mogę napisać bez żadnych oporów jest jednym z najgorszych jakie spotkałem podczas zwiedzania świata (a trochę już widziałem). Znaki w Polsce mają kilka błędów które są na obecną chwile nieuleczalne. GDDKiA oraz MI nie widzi problemu. Od ponad 10 lat próbuję ich namówić na zmiany w oznakowaniu. Przyznają mi rację ale ….. mówią że to co im pokazuje jest zbyt nowoczesne. Ręce opadają. W Polsce nie ma konsekwencji w oznakowywaniu dróg. Jadąc z #warszawa stronę zachodnią raz na znaku mamy #poznan , raz #lodz i Poznan itp. Jadąc z Lodzi do #gdansk nie ma wzmianki o tym że po drodze jest #torun . Inna sprawa to brak konsekwencji w ilości strzałek nad pasami. W Poznaniu na węźle Poznań Zachód mamy 2 pasy w prawo i jeden na wprost. A co pokazuje znak ? 1 strzałkę w prawo a 2 na wprost (znak w załączeniu - Pod samochodem na zdjęciu jest pas do skrętu w prawo). Kolejna sprawa. Wyjeżdżając drogą ekspresową S8 z #wroclaw w stronę Warszawy mamy na znaku z odległościami tylko Warszawę i … Budzisko na granicy z Litwą. Nie ma #sieradz Łodzi czy #bialystok Wstawiam jedno zdjęcia na zachętę jak wygląda obecne oznakowanie a ja mogło by wyglądać jak by komuś się chciało trochę przysiąść do tematu. Wpisy będę tagował #oznakowanie

#motoryzacja #technologia #drogi #ciekawostki
Pobierz
źródło: comment_OJ0be9wFLw6GKnWnWeN36kMKYLw7dnvU.jpg
  • 163
@Rusonaldo: a co myślisz o oznakowaniu ograniczeń prędkości, takim samym znaku uwaga zakręt i zmniejszaniu prędkości dozwolonej dwukrotnie czy to przed zakrętem o kącie 30 stopni czy 80?
tak samo nazwy węzłów na autostradach - Toruń od lat walczy o węzły o nazwach - Toruń Północ itp, ale na razie są nazwy małych miejscowości dookoła


@waruznrt: Ja to nawet w Krakowie jeszcze jakiś czas temu się potrafiłem pogubić jak się zamyśliłem - chyba wszystkie zjazdy z obwodnicy mają napisane "CENTRUM" - no ja #!$%@?ę (°° Przegapisz tablicę z napisem
@szymonbr: Z chęcią a masz pomysł ? GDDKiA wie że oznakowanie szczególnie esek jest złe i przestarzałe ale jak sam piszesz temat mało medialny aczkolwiek prawie każdy ma z nim do czynienia. Kiedyś pewna pani z GDDKiA mi odpisała że znają problem ale ... w czasach GPS czy dobre znaki mają znaczenie ? Brak słów.
@Rusonaldo: Niby spoko, ale na tej pierwszej tablicy wg mnie niedopuszczalny jest zapis Warszawa / Łódź (co to w ogóle miałoby oznaczać?). Poza tym co z oznaczeniem płatna? To jest nieprzydatna informacja? Według mnie bardzo. No i ten zapis że Berlin jest 1 sugeruje jakoby po drodze był najpierw Berlin a dopiero potem Zielona Góra i Gorzów. Jeżdżę trochę samochodem, więc IMO te propozycje wcale nie są takie super... Zwłaszcza że
@chwed: Powinna być Łódź jako najbliższe miasto wojewódzkie ale jak kiedyś pokazałem taki znak to wiele osób mi napisało że na ważnych węzłach powinna być Warszawa. Berlin na 1 miejscu a na drugiej tablicy Poznań na samym dole. Odwrotnie niż jest teraz. Dlaczego ? Jak byś tablicę położył poziomo i po niej "przejechał" to na dole powinny być miasta najbliższe a na górze najdalsze. Tak się robi wszędzie na świecie. Napis
@Rusonaldo: Po 1 nie wszędzie, po drugie jest to dość powszechnie znana zasada w Polsce że 1 miejscowość jest najbliższa im bardziej w dół tym dalej. Chcesz to nagle zmieniać? Przecież to namiesza niesamowicie. Ja uważam że obecne rozwiązanie z kolejnością jest ok. To samo tyczy się przejść granicznych tzn. chcesz je w ogóle zlikwidować? No może na granicy z Niemcami czy Czechami mają one mało istotne znaczenie ale jadąc na
@chwed: Ostatnie zdanie - całkowicie się z nim nie zgadzam. Jadać A2 na węźle Jordanowo około 50% samochodów zjeżdża na S3. Czy to nie powód podania tych 2 miast w Poznaniu ? Mówisz teraz jak GDDKiA. Nie chciała Łodzi na S8 bo S8 nie przechodzi przez Łódź. Ale za to GDDKiA nie widzi problemu dania Katowic na A1 jak A1 do Katowic nigdy nie dojdzie. A1 też nie dochodzi do Gdańska
@Rusonaldo, bardzo szanuję Twoją działalność bo drogi to również moja pasja. Kłaniam się w pas i ośmielę się zadać pytanie, na które odpowiedź zawsze chciałem znać... oczywiście jeśli uznasz, że nie jest ono zbyt wścibskie. Czy podzielisz się informacją na temat swojej pracy? Czym się zajmujesz? Jesteś zawsze w centrum wydarzeń jeśli chodzi o inwestycje drogowe i zastanawiam się jak to godzisz z obowiązkami. Pozdrawiam serdecznie i jeszcze raz wołam: czapki
@Rusonaldo: Oznakowanie dróg w Polsce jest fatalne i nie ma żadnej spójności. Tak jakby każdy oddział GDDKiA stosował swoje wewnętrzne zasady. Autostrady to już jest kompletna paranoja bo oznakowanie zależy od tego kto ją wybudował lub zarządza. Znowu brakuje spójności. Podoba mi się oznakowanie w Niemczech, jest bardzo czytelne i przede wszystkim spójne.