Wpis z mikrobloga

Będę od dzisiaj pisał co jakiś czas w sprawie oznakowania dróg w Polsce. Na Wykopie jest dużo mirków zainteresowanych motoryzacją więc może moje wpisy się komuś przydadzą. W Polsce mamy już bardzo dobrze rozwiniętą sieć dróg. Niestety ale długość dróg jak i ich jakość ma się nijak do oznakowania dróg które mogę napisać bez żadnych oporów jest jednym z najgorszych jakie spotkałem podczas zwiedzania świata (a trochę już widziałem). Znaki w Polsce mają kilka błędów które są na obecną chwile nieuleczalne. GDDKiA oraz MI nie widzi problemu. Od ponad 10 lat próbuję ich namówić na zmiany w oznakowaniu. Przyznają mi rację ale ….. mówią że to co im pokazuje jest zbyt nowoczesne. Ręce opadają. W Polsce nie ma konsekwencji w oznakowywaniu dróg. Jadąc z #warszawa stronę zachodnią raz na znaku mamy #poznan , raz #lodz i Poznan itp. Jadąc z Lodzi do #gdansk nie ma wzmianki o tym że po drodze jest #torun . Inna sprawa to brak konsekwencji w ilości strzałek nad pasami. W Poznaniu na węźle Poznań Zachód mamy 2 pasy w prawo i jeden na wprost. A co pokazuje znak ? 1 strzałkę w prawo a 2 na wprost (znak w załączeniu - Pod samochodem na zdjęciu jest pas do skrętu w prawo). Kolejna sprawa. Wyjeżdżając drogą ekspresową S8 z #wroclaw w stronę Warszawy mamy na znaku z odległościami tylko Warszawę i … Budzisko na granicy z Litwą. Nie ma #sieradz Łodzi czy #bialystok Wstawiam jedno zdjęcia na zachętę jak wygląda obecne oznakowanie a ja mogło by wyglądać jak by komuś się chciało trochę przysiąść do tematu. Wpisy będę tagował #oznakowanie

#motoryzacja #technologia #drogi #ciekawostki
Rusonaldo - Będę od dzisiaj pisał co jakiś czas w sprawie oznakowania dróg w Polsce. ...

źródło: comment_OJ0be9wFLw6GKnWnWeN36kMKYLw7dnvU.jpg

Pobierz
  • 163
  • Odpowiedz
@waruznrt: Tematów które chcę poruszyć tutaj na mirko jest mnóstwo. Jeśli będzie zainteresowanie to mogę zrobić cały wykład na temat poszczególnych spraw. Temat nazywania węzłów drogowych to temat rzeka. Kolejna rzecz która nie ma żadnej logiki. Np na S3 w Międzyrzeczu dało się nazwać węzły Międzyrzecz Północ, Zachód i Południe. Ale już w Toruniu na A1 się nie dało. W Warszawie jeden z najważniejszych węzłów drogowych w Polsce na połączeniu A2
  • Odpowiedz
@Rusonaldo:

Nie zamierzam się sprzeczać, bo zapewne lepiej się ode mnie znasz na temacie, ale ja akurat polską koncepcję oznakowania sobie chwalę. Między innymi dlatego, że o wiele bardziej widoczne, niż w wielu innych krajach Europy są numery dróg, a ja jeśli gdzieś jadę, to kieruję się przede wszystkim numeracją drogi, a nie miastami. Bo z całym szacunkiem, ale jeśli jadę np. ze Szczecina do Zakopanego, to w gruncie rzeczy informacje
  • Odpowiedz
@Rusonaldo: Tylko w tym projekcie gubimy jedną informację, jaką drogą dojedziemy do konkretnej miejscowości.Wiemy, że za zjazdem jest jakaś autostrada i dwie drogi ekspresowe, ale która gdzie prowadzi (pomijam już oznaczenia dróg międzynarodowych)?
  • Odpowiedz
@kasztan00: Powinny być i numery dróg i nazwy miast. Numery dróg u nas są. Z tym się nie sprzeczam. Są za to złe zastosowane miasta. Na nowej S3 koło #legnica nie ma informacji jadąc A4 że skręcając w prawo dojedziemy do #zielonagora Jest tylko Legnica. Przecież to głupota.
  • Odpowiedz
@Rusonaldo: No ale czy tutaj winne jest MI? W WT jest napisane:

Dobór nazw miejscowości ustala się po szczegółowej analizie ich znaczenia komunikacyjnego i gospodarczego.
Na tablicach szlaku drogowego podaje się:
– w wierszu górnym - nazwę najbliższej miejscowości, siedziby gminy lub powiatu, miejscowości o znaczeniu
turystycznym lub na skrzyżowaniu z drogą krajową lub wojewódzką, leżącej przed miejscowością kierunkową, lub nazwę miejscowości kierunkowej,
– w wierszu dolnym - nazwę przejścia granicznego,
  • Odpowiedz
@Rusonaldo: Jeżdżąc po kraju zawsze mnie to wk...ia, nigdzie nie ma jednolitości.
Tutaj potrzebna jest jakaś akcja społeczna albo coś podobnego, bo to nie tylko GDDKiA, ale też wojewódzkie zarządy dróg są do "naprawy".
  • Odpowiedz
@jeerrry: Błąd jest po każdej stronie. Każdy oddział GDDKiA ma swoje :zasady" doboru miejscowości. W jednym oddziale pokazne jest 5-6 miast kierunkowych a w innym tylko 2. To jest kpina żeby np jadąc A4 od strony Ukrainy nie było na znaku ile jest km do #katowice lub Wrocław ale są Jędrzychowice. W czasach gdy nie ma przejść granicznych informacja ile jest do granicy jest całkowicie zbędna
  • Odpowiedz
@Rusonaldo: Wg mnie aktualna opcja jest lepsza.
1. Masz Świecko zamiast Zielonej Góry i Gorzowa, bo:
- wiadomo do jakiego przejścia granicznego prowadzi
- ta droga nie prowadzi do Zielonej Góry i do Gorzowa, odpowiednie znaki będą na odpowiednich zjazdach
2. Na drugim znaku masz miejscowości z przyporządkowanymi do nich numerami dróg. Ja czasami patrzę na miejscowość, a czasem interesuje mnie numer drogi.
  • Odpowiedz
@dwa_szopy: W jakim celu w obecnych czasach gdy na Świecku nie ma nic jest sens podawania tej wsi ? Jadąc A2 około połowa samochodów zjeżdża na węźle Jordanowo na S3 więc uważam że podawanie #gorzow i Zielonej jest uzasadnione.
  • Odpowiedz
@wasiuu: Spotkań z GDDKiA miałem około 10 nic nie dały. Nie wiem ile trzeba by było zebrać podpisów żeby ktoś na poważnie się zajął. Inny znak - ostatnio otwarto kawałek S3 koło Legnicy. Znak istniejący oraz jak mógłby wyglądać, Jadąc A4 nie ma informacji że dojedziemy tą drogą w stronę Zielonej Góry czy Szczecina. Jest tylko Legnica która leży dosłownie przy samym tym węźle.
Rusonaldo - @wasiuu: Spotkań z GDDKiA miałem około 10 nic nie dały. Nie wiem ile trze...

źródło: comment_g8Sj9Y1tgrdsAofbZZcXWBIXddK4UitX.jpg

Pobierz
  • Odpowiedz