Wpis z mikrobloga

Będę od dzisiaj pisał co jakiś czas w sprawie oznakowania dróg w Polsce. Na Wykopie jest dużo mirków zainteresowanych motoryzacją więc może moje wpisy się komuś przydadzą. W Polsce mamy już bardzo dobrze rozwiniętą sieć dróg. Niestety ale długość dróg jak i ich jakość ma się nijak do oznakowania dróg które mogę napisać bez żadnych oporów jest jednym z najgorszych jakie spotkałem podczas zwiedzania świata (a trochę już widziałem). Znaki w Polsce mają kilka błędów które są na obecną chwile nieuleczalne. GDDKiA oraz MI nie widzi problemu. Od ponad 10 lat próbuję ich namówić na zmiany w oznakowaniu. Przyznają mi rację ale ….. mówią że to co im pokazuje jest zbyt nowoczesne. Ręce opadają. W Polsce nie ma konsekwencji w oznakowywaniu dróg. Jadąc z #warszawa stronę zachodnią raz na znaku mamy #poznan , raz #lodz i Poznan itp. Jadąc z Lodzi do #gdansk nie ma wzmianki o tym że po drodze jest #torun . Inna sprawa to brak konsekwencji w ilości strzałek nad pasami. W Poznaniu na węźle Poznań Zachód mamy 2 pasy w prawo i jeden na wprost. A co pokazuje znak ? 1 strzałkę w prawo a 2 na wprost (znak w załączeniu - Pod samochodem na zdjęciu jest pas do skrętu w prawo). Kolejna sprawa. Wyjeżdżając drogą ekspresową S8 z #wroclaw w stronę Warszawy mamy na znaku z odległościami tylko Warszawę i … Budzisko na granicy z Litwą. Nie ma #sieradz Łodzi czy #bialystok Wstawiam jedno zdjęcia na zachętę jak wygląda obecne oznakowanie a ja mogło by wyglądać jak by komuś się chciało trochę przysiąść do tematu. Wpisy będę tagował #oznakowanie

#motoryzacja #technologia #drogi #ciekawostki
Pobierz
źródło: comment_OJ0be9wFLw6GKnWnWeN36kMKYLw7dnvU.jpg
  • 163
@Rusonaldo: Proponujesz fatalne oznakowanie gdyz nazwy dróg są na dole, a teraz jest lepiej gdyz sa obok nazw miast. W twojej propozycji nazwy drog sie gubia i jest wiekszy chaos bo ustawiles je na samym dole jedna koło drugiej. Nie wiadomo ktorą drogą można dojechać do danego miasta. Totalny chaos. A gdy ktos jedzie dłuższą trasę i interesuje go tylko aby jechać daną drogą np. A2 czy SX i nie interesuja
@Rusonaldo: Mnie zawsze rozwala jak wyjeżdżam do Warszawy od strony Łodzi lub Legionowa to chcąc jechać do Lublina jestem ciągle informowany że droga prowadzi do Terespola... dopiero przy wyjeździe z Warszawy jest malutka tabliczka informująca, że w prawo jest skręt do Lublina
@Rusonaldo: Na Twoim projekcie mamy wszystkie drogi wypisane pod spodem, po co? Co mi daje to, że wiem z jaką drogą krzyżuje się moja droga, skoro wystarczy chwila zawahanai i już nie wiem którędy jechać? To jak jest obecnie - nazwa miasta i numer drogi obok, jest super, bo wiem, że muszę kierować się drogą XXX, a niejednokrotnie lecą dwie drogi blisko siebie do tego samego miasta, i wtedy co będę
@Rusonaldo: Ja uważam że to rozwiązanie które proponujesz jest dość niebezpieczne. To co jest teraz na znakach od razu sugeruje kierowcy że jeśli jedzie w prawo to należy już myśleć o zmianie pasa.
Twoje założenie stwarza pozory że środkowy pas będzie zjazdem w prawo . Efekt będzie taki że rozpędzeni ludzie ze środkowego nagle zaczną hamować by wepchać się w prawy pas.
@Cooltec: pokazałem bardzo nietypowy węzeł w Polsce gdzie w 1 miejscu są 3 drogi. Jutro pokaże jak to wyglada dla jednej drogi. Będzie dużo czytelniejsze. Trzeba przewidzieć każdy przypadek nawet ten ultratrudny
@Rusonaldo: chyba wrzuciłeś babola jeżeli chodzi o strzałki. Na lewej tablicy strzałka powinna być z lewej strony, bo tak jak podałeś by oznaczało, że z prawego pasa nie można nigdzie dojechać, ze środkowego można jednocześnie prosto i w prawo (gdzie dla takiego rozwiązania powinna być też inna strzałka) no i z prawego w prawo. W holandii jest tak jak napisałem i jest mega intuicyjnie
@Rusonaldo: Widzę pewną (acz rażącą) niekonsekwencję w nazwach miast na Twoich tablicach. Na niebieskiej jest Dresden, a na zielonej Praga. Albo używamy polskich nazw, czyli Drezno i Praga, albo zagranicznych Dresden i Praha. Osobiście skłaniam się do polskich nazw, bo tablice skierowane są głównie do polskich kierowców.
A tak poza tym to podziwiam i wspieram, że próbujesz coś zmienić.