Wpis z mikrobloga

Od kilku miesięcy nastały ciężkie czasy dla VAT-owców – coraz więcej postępowań, zatrzymań i ogólnie dostajemy sygnały, że KAS-y czepiają się nawet karuzel nieaktywnych już od 2-3 lat. A taki zatrzymany VAT-owiec nie ma lekko, bo i wyboru wielkiego nie ma: albo współpraca z organami ścigania, albo wyrok, albo myk za granicę.

Z ostatnich kilku tygodni przytoczę dwie historie tego typu, które rozegrały się w… nieważne. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Pierwsza historia to taka, że zatrzymanemu VAT-owcowi złożono „propozycję nie do odrzucenia”, czyli "zawiasy" zamiast kary bezwzględnego więzienia i 500 tys. PLN mniej kary do zapłacenia za każdego ujawnionego członka karuzeli stojącego wyżej niż pospolity „słup”. Coś tak jakby VAT-owy świadek koronny trochę. Czy skorzystał z propozycji? No to już tajemnica.

Druga historia dotyczy gościa, który był na niskim levelu karuzeli i po zmianach w prawie zaostrzających odpowiedzialność karną za VAT postanowił zaprzestać procederu. Niestety dla niego i tak został namierzony, a prokurator zapowiedział mu, że 10 lat odpoczynku w „sanatorium” spokojnie mu zafunduje. Cóż więc zrobił ten VAT-owiec? Po prostu spieniężył swój cały majątek (póki jeszcze mógł) i myk za granicę. Zostając w Polsce miałby odsiadkę praktycznie zagwarantowaną + gigantyczne kary praktycznie nie do spłacenia z uczciwej pracy rąk - no chyba, że poszedłby na współpracę, ale wtedy naraziłby się na nieprzyjemności ze strony organizatorów karuzeli, a to nie są osiedlowe Sebki mocne głównie w gębie.

No nie jest lekko w każdym bądź razie, a rząd mocno ciśnie na ciągłe zwiększanie wykrywalności przestępstw VAT-owskich i rzuca pod nogi przeróżne kłody, więc będzie jeszcze trudniej prawdopodobnie. Ale nawet jak uszczelnią częściowo system, to VAT-owcy i tak znajdą jakieś luki, więc tak szybko o nich nie zapomnimy raczej. ( ͡° ͜ʖ ͡°) #vatowcy #podatki #przestepczosc #policja #pieniadze
źródło: comment_lLIQETZxoTyRbAyjbF4S7awM2uBTLMgA.jpg
  • 52
VAT-owcowi złożono „propozycję nie do odrzucenia”, czyli "zawiasy" zamiast kary bezwzględnego więzienia i 500 tys. PLN mniej kary do zapłacenia za każdego ujawnionego członka karuzeli stojącego wyżej niż pospolity „słup”. Coś tak jakby VAT-owy świadek koronny trochę. Czy skorzystał z propozycji? No to już tajemnica.


@grafikulus: osoba będąca "w temacie" lub ktokolwiek majacy takie informacje musi być debilem, żeby o czymś takim pisac na stronie ze śmiesznymi obrazkami.
Po prostu spieniężył swój cały majątek (póki jeszcze mógł) i myk za granicę. Zostając w Polsce miałby odsiadkę praktycznie zagwarantowaną + gigantyczne kary praktycznie nie do spłacenia z uczciwej pracy rąk


@grafikulus: A za granicą nie będą go szukać? Przecież zapewne nie chodzi o parę tysięcy złotych.
@grafikulus:

Jak wygląda podział na mapie Polski? Czy jest np tak że Warszawa przoduje tutaj wśród wszystkich, a Gdańsk standardowo jest w czołówce VATowskiej, czy nie ma różnicy i wszędzie, nawet w takich kielcach wygląda to tak samo.
Jak szacujesz - jak duży procent organizatorów wpada?
No i z ciekawości czy Górale też kręcą karuzele? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@niewieszocb: Pierwszy Urząd Skarbowy w Warszawie był bardzo popularny wśród VAT-owców ze względu na olbrzymi przemiał (dużo spółek zarejestrowanych w wirtualnych biurach w Śródmieściu) i związane z tym większe trudności w namierzeniu. Poza tym różnie w zależności od danego miasta - np. VAT-owcy z Inowrocławia czy Torunia rejestrowali spółki w Poznaniu czy też Łodzi, licząc na to, że urzędy skarbowe z różnych miast będą opieszale wymieniać informacje - i często mieli
@grafikulus: od siebie dodam, że w Rosji informacje finansowe można ujawnić tylko wtedy, kiedy zostanie udowodnione bardzo poważne przestępstwo finansowe lub kiedy zachodzi podejrzenie korumpowania rosyjskich urzędników. Wyłudzanie VAT w obcym kraju/niepłacenie podatków nie jest uznawane za nic poważnego, a co więcej, do swojego konta można dorobić kartę Mastercard/VISA i legalnie wyciągać hajs z bankomatów na świecie.
@galonim: Tak, znam tą sprawę bardzo dobrze. Jest jeszcze inna głośna sprawa (nie pamiętam teraz tak na szybko nazwiska) Polaka, który podobno zlecił zabójstwo swojego partnera w biznesie i teraz siedzi w RPA.
Jeśli ja miałbym uciekać to chyba wybrałbym Rosję. W Izrealu ciężko jest zamieszkać na stałe jeśli się nie ma korzeni żydowskich, a RPA i większość Ameryki to dziki zachód :) Jest jeszcze Azja, ale było mnóstwo spraw gdzie
i 500 tys. PLN mniej kary do zapłacenia za każdego ujawnionego członka karuzeli


@grafikulus: co to za pierdoły? Ci co idą na współpracę dostają w ogóle koronę z art. 60 kk? Nie chcę mi się wierzyć.

@niewieszocb: @LuckyLuq: zależy ile masz tych pieniędzy i jakiej skali było przestępstwo. Ścigany za zwykłe wałki skarbowe może z powodzeniem siedzieć nawet w UK ( ͡° ͜ʖ ͡°) im
@Myniu: Tak debilny komentarz, że aż odpowiem, choć nie miałem zamiaru. A słyszał o czymś takim, jak straszenie wysokimi karami po to, żeby zmiękczyć osobnika? A wiesz, jak wielu podejrzanych o VAT-y wychodzi za poręczeniem majątkowym bo służby już i tak przejęły całą dokumentację i najważniejsze dowody? Zastanów się, dzieciaku (wnoszę po prymitywnym sposobie komentowania), doczytaj, zanim coś napiszesz.
@grafikulus debilnosci twojego posta i tak nie przebije. Ani tej bajki powaznie. Dziecinko ja nie musze nic doczytywac bo przerabialem to na wlasnej skorze ale przestan #!$%@? ze bili mu do dychy a chlop na sanki nawet nie pojechal tymbardziej ze to wszystko dzialo sie w ramach ZGP
@grafikulus: pierwsze słyszę o czymś takim jak "500 tys. mniej kary do zapłacenia za każdego ujawnionego członka" z jakiego artykułu?
Ci którzy idą na współprace w sprawie karuzel dostają pod art. 60 par. 3 kk czyli tzw. "mały świadek koronny" czy jak?
Zawiasy za współpracę jak najbardziej, ale z tym naprawieniem szkód nie chcę mi się wierzyć.
@JuneJohn: Szczerze mówiąc nie wiem z jakiego dokładnie art. - nie interesowało mnie to i musiałbym się dopytać, czy właśnie z tego, ale całkiem możliwe. A co jest dziwnego w darowaniu części (albo i całego hajsu) do spłacenia? Świadkom koronnym nawet wypłacają pieniądze, więc tym bardziej darowanie czegoś, czego i tak by prawdopodobnie nigdy nie odzyskali dla Skarbu Państwa (już widzę, jak od prezesa bez majątku oprócz drogiego auta ściągają kilka
@grafikulus: tylko, że prawo to prawo a nie rozmyślanie czy lepiej darować mu milion do spłaty bo i tak nie spłaci czy kazać spłacać całość.
Świadkiem koronnym nie zostaje się z czapy, żeby taki ktoś został koronnym to musiałby stać na czele dziesięciu karuzel i wydać dziesiątki osób.
Z tym ze niestety #!$%@? rząd wsadził wszystkich do jednego wora. Tak jak nas i od 4 lat nie chcą oddać 250tys pln-sprawa trafiła do sądu administracyjnego. Rozmawiałem z wieloma klientami i maja podobne problemy a to uczciwe firmy z branży it. W 2015r wstrzymano zwrot VAT wielu uczciwym firmom, niestety wiele przez to upadło
@grafikulus: Dzięki za wartościowe wpisy. Prowadzę swoją działalność (czasami pisałem coś pod tagiem #kacikpracodawcy). Przyjęło się mówić, że mamy skomplikowane przepisy, urzędnicy nie są pomocni, a podatki są wysokie i to wszystko hamuje przedsiębiorczość. Uważam, że te sprawy nie mają większego znaczenia, a najbardziej frustrujące podczas prowadzenia własnej działalności są po prostu dłużnicy. Obserwuję to od 12 lat: możesz założyć spółkę z o.o., narobić długów, zamknąć spółkę i cześć. Walczę
@chafer: Z dobre 10 lat temu zajmowałem się przez jakiś czas windykacją i powiem tak: w przypadku dłużników nastawionych z góry na oszustwo jest kilka % szans na odzyskanie należności legalnymi metodami (zwykle wtedy, jak cwaniak czegoś jednak nie dopatrzy). Prawnicy i zwykłe firmy windykacyjne są dobre na kogoś, kto po prostu ma przejściowe problemy i trzeba go dodatkowo "zmotywować".
Zawsze stałem na stanowisku, że jeżeli zacznę odpuszczać to dłużnik poczuje się bezkarny. Dziwiłem się innym firmom, które nie robiły nic, aby odzyskać dług. Ale jak trzeźwo pomyśleć, to nic do tej pory nie zyskałem, a wręcz straciłem kasę na adwokatów itp., a dłużnicy i tak są bezkarni i tak. To rzecz jasna nie Twoja wina :D, ale może masz jakieś doświadczenie związane z odzyskiwaniem długów?


@chafer: My po prostu przestaliśmy
@grafikulus
1. Chyba wiadomo ze lepiej skorzystac z wspolpracy i zawiasow wiec dlaczego ludzie sie wachaja?
2. Do jakiego kraju wyjechal lub na jaki kontynent? Jak rozumiem to juz nie moze wracac do Polski? W kazdym razie dziala InterPol i faktycznie nic mu nie grozi za granica?