Wpis z mikrobloga

Od kilku miesięcy nastały ciężkie czasy dla VAT-owców – coraz więcej postępowań, zatrzymań i ogólnie dostajemy sygnały, że KAS-y czepiają się nawet karuzel nieaktywnych już od 2-3 lat. A taki zatrzymany VAT-owiec nie ma lekko, bo i wyboru wielkiego nie ma: albo współpraca z organami ścigania, albo wyrok, albo myk za granicę.

Z ostatnich kilku tygodni przytoczę dwie historie tego typu, które rozegrały się w… nieważne. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Pierwsza historia to taka, że zatrzymanemu VAT-owcowi złożono „propozycję nie do odrzucenia”, czyli "zawiasy" zamiast kary bezwzględnego więzienia i 500 tys. PLN mniej kary do zapłacenia za każdego ujawnionego członka karuzeli stojącego wyżej niż pospolity „słup”. Coś tak jakby VAT-owy świadek koronny trochę. Czy skorzystał z propozycji? No to już tajemnica.

Druga historia dotyczy gościa, który był na niskim levelu karuzeli i po zmianach w prawie zaostrzających odpowiedzialność karną za VAT postanowił zaprzestać procederu. Niestety dla niego i tak został namierzony, a prokurator zapowiedział mu, że 10 lat odpoczynku w „sanatorium” spokojnie mu zafunduje. Cóż więc zrobił ten VAT-owiec? Po prostu spieniężył swój cały majątek (póki jeszcze mógł) i myk za granicę. Zostając w Polsce miałby odsiadkę praktycznie zagwarantowaną + gigantyczne kary praktycznie nie do spłacenia z uczciwej pracy rąk - no chyba, że poszedłby na współpracę, ale wtedy naraziłby się na nieprzyjemności ze strony organizatorów karuzeli, a to nie są osiedlowe Sebki mocne głównie w gębie.

No nie jest lekko w każdym bądź razie, a rząd mocno ciśnie na ciągłe zwiększanie wykrywalności przestępstw VAT-owskich i rzuca pod nogi przeróżne kłody, więc będzie jeszcze trudniej prawdopodobnie. Ale nawet jak uszczelnią częściowo system, to VAT-owcy i tak znajdą jakieś luki, więc tak szybko o nich nie zapomnimy raczej. ( ͡° ͜ʖ ͡°) #vatowcy #podatki #przestepczosc #policja #pieniadze
grafikulus - Od kilku miesięcy nastały ciężkie czasy dla VAT-owców – coraz więcej pos...

źródło: comment_lLIQETZxoTyRbAyjbF4S7awM2uBTLMgA.jpg

Pobierz
  • 52
  • Odpowiedz
@galonim: Tak, znam tą sprawę bardzo dobrze. Jest jeszcze inna głośna sprawa (nie pamiętam teraz tak na szybko nazwiska) Polaka, który podobno zlecił zabójstwo swojego partnera w biznesie i teraz siedzi w RPA.
Jeśli ja miałbym uciekać to chyba wybrałbym Rosję. W Izrealu ciężko jest zamieszkać na stałe jeśli się nie ma korzeni żydowskich, a RPA i większość Ameryki to dziki zachód :) Jest jeszcze Azja, ale było mnóstwo spraw gdzie
  • Odpowiedz
i 500 tys. PLN mniej kary do zapłacenia za każdego ujawnionego członka karuzeli


@grafikulus: co to za pierdoły? Ci co idą na współpracę dostają w ogóle koronę z art. 60 kk? Nie chcę mi się wierzyć.

@niewieszocb: @LuckyLuq: zależy ile masz tych pieniędzy i jakiej skali było przestępstwo. Ścigany za zwykłe wałki skarbowe może z powodzeniem siedzieć nawet w UK ( ͡° ͜ʖ ͡°) im
  • Odpowiedz
@Myniu: Tak debilny komentarz, że aż odpowiem, choć nie miałem zamiaru. A słyszał o czymś takim, jak straszenie wysokimi karami po to, żeby zmiękczyć osobnika? A wiesz, jak wielu podejrzanych o VAT-y wychodzi za poręczeniem majątkowym bo służby już i tak przejęły całą dokumentację i najważniejsze dowody? Zastanów się, dzieciaku (wnoszę po prymitywnym sposobie komentowania), doczytaj, zanim coś napiszesz.
  • Odpowiedz
  • 1
@grafikulus debilnosci twojego posta i tak nie przebije. Ani tej bajki powaznie. Dziecinko ja nie musze nic doczytywac bo przerabialem to na wlasnej skorze ale przestan #!$%@? ze bili mu do dychy a chlop na sanki nawet nie pojechal tymbardziej ze to wszystko dzialo sie w ramach ZGP
  • Odpowiedz
@grafikulus: pierwsze słyszę o czymś takim jak "500 tys. mniej kary do zapłacenia za każdego ujawnionego członka" z jakiego artykułu?
Ci którzy idą na współprace w sprawie karuzel dostają pod art. 60 par. 3 kk czyli tzw. "mały świadek koronny" czy jak?
Zawiasy za współpracę jak najbardziej, ale z tym naprawieniem szkód nie chcę mi się wierzyć.
  • Odpowiedz
@JuneJohn: Szczerze mówiąc nie wiem z jakiego dokładnie art. - nie interesowało mnie to i musiałbym się dopytać, czy właśnie z tego, ale całkiem możliwe. A co jest dziwnego w darowaniu części (albo i całego hajsu) do spłacenia? Świadkom koronnym nawet wypłacają pieniądze, więc tym bardziej darowanie czegoś, czego i tak by prawdopodobnie nigdy nie odzyskali dla Skarbu Państwa (już widzę, jak od prezesa bez majątku oprócz drogiego auta ściągają kilka
  • Odpowiedz
@grafikulus: tylko, że prawo to prawo a nie rozmyślanie czy lepiej darować mu milion do spłaty bo i tak nie spłaci czy kazać spłacać całość.
Świadkiem koronnym nie zostaje się z czapy, żeby taki ktoś został koronnym to musiałby stać na czele dziesięciu karuzel i wydać dziesiątki osób.
  • Odpowiedz
@grafikulus Zmniejszenie zarzutów za kapowanie? Oni ich oskarżają według Kodeksu Karnego czy Karno-Skarbowego? Jeśli to drugie to #!$%@? mi to fejkiem bo takie działanie byłoby przestępstwem ze strony prokuratury (Twoim zresztą też jako osoby nie zgłaszającej)
  • Odpowiedz
@grafikulus
Mam nadzieję, że nawet wywiad za tymi gnojami ruszy. Przez takie cwaniactwo rzesza Polaków pracowała przez lata za 1200 na miesiąc, bez szans na rozwój, bez szans na zmiany - tylko emigracja.
  • Odpowiedz