Wpis z mikrobloga

ENVAC- kolejny wspaniały szwedzki wynalazek czyli high-end recycling. Bardzo byłoby przydatne w polskich blokach!!!
Szwecja- stolica światowego recyclingu i ekologii. Tutaj przetwarza się 99% śmieci. Niedawno Szwedzi dali światu niesamowity wynalazek, który stosowany jest z powodzeniem już w większości krajów Europy (oczywiście nie w Polsce).
System ENVAC (poszukajcie w necie) to wspaniałe rozwiązanie, idealne do centrów dużych miast -rodzaj podziemnych, hermetycznych "śmieciociągów", które wysysają śmieci do pojemników ulokowanych daleko od miejsca wrzutu. Taki system świetnie sprawdziłby się w blokach ze zsypami, gdyż miejsca wrzutu mogą znajdować się na piętrach. System ten znacznie ogranicza trasy śmieciarek co znacznie obniża koszty dla miasta oraz jest szczególnie ważne w zatłoczonych centrach miast. Wrzuty mogą być zainstalowane wiele kilometrów od miejsca przechwycenia.

Poniżej o systemie. Wymagany angielski. Kliknąć na obrazek żeby powiększyć.

#polska #warszawa #poznan #krakow #gdansk #ciekawostki #polityka #pis #recycling #ekologia #gospodarka #biznes #prawo #nauka #technologia #europa #architektura #szwecja #angielski #infografika #technika #skandynawia #norwegia #islandia
johanlaidoner - ENVAC- kolejny wspaniały szwedzki wynalazek czyli high-end recycling....

źródło: comment_H76xLaQG0QulqaE3X71TabxVSJvzXbUA.jpg

Pobierz
  • 10
@johanlaidoner: no dobra wygląda ciekawie, ale:
- jaki jest koszt budowy tego systemu? Wyobrażam sobie jak rozkopujemy pół miasta i podłączamy kolejne budynki do tego systemu (koszt co najmniej kolosalny, jasne możemy sobie to rozłożyć na lata i robić przy okazji innych działań, ale wiadomo jak to w polsce z tym idzie)
- jaki jest koszt utrzymania tego systemu? Przecież, z tego co rozumiem, to cały czas musi pracować.
- niestety
@JRtI: To ze zsypem ma niewiele wspólnego. W blokach ze zsypami nie można prowadzić recyclingu bo zsyp jest tylko jeden, a to rozwiązałoby problem. Jak mówię, w wielu miastach w Europie z powodzeniem jest stosowane.
@eaxene: Jak mówię, bardzo wiele miast to stosuje w całej Europie i jakoś dali radę. Koszt budowy jest pewnie duży, ale daje wiele korzyści i oszczędności w późniejszym czasie. Szczególnie sprawdzi się to w zatłoczonych centrach miast i w wysokich blokach gdzie ludzie albo muszą biegać/ jeździć widną ze śmieciami na dół albo używają zsypów gdzie niemożliwa jest segregacja śmieci i same problemy z tym związane.
johanlaidoner - @eaxene: Jak mówię, bardzo wiele miast to stosuje w całej Europie i j...

źródło: comment_qzlyI0EFLT0jbNpnmuQ47KgzUhMoTkoP.jpg

Pobierz
@johanlaidoner: właśnie oglądnąłem - nie jestem przeciwny. Fajne, czyste i wygodne rozwiązanie, natomiast cały czas ciekawią mnie jego koszty. W tym koszty jego utrzymania.
Koszty budowy są na pewno duże, ale nawet można znaleźć dla nich uzasadnienie, ale nadal mnie ciekawią koszty utrzymania.
@eaxene: Koszt budowy systemu w jednym miejscu w Wilnie kosztował ok. 8 mln złotych.

Litwa jest chyba jedynym postkomunistycznym krajem gdzie to działa (przynajmniej na stan 7 lat wstecz, chociaż teraz może być też gdzieś indziej). Natomiast na Zachodzie w każdym kraju to jest.

"Envac has received its fi rst order for
an underground waste management
installation in Vilnius, Lithuania. The
project is a new construction project
that includes housing, offi