Wpis z mikrobloga

10 lat temu Forbes martwił się o monopol Nokii i pytał czy ktokolwiek może doskoczyć do komórkowego króla

#ciekawostki #ekonomia #telefony #technologia trochę już #historia i #gruparatowaniapoziomu

Produkcja telefonów komórkowych

Przez trzy miesiące drugiego kwartału 2008 (kwiecień, maj i czerwiec) Nokia sprzedała 122 miliony telefonów komórkowych na całym świecie. Firma z 40% udziałem w rynku, w tym okresie utrzymała się na pierwszym miejscu, jako lider rynku komórkowego.
Liczba sprzedanych na świecie telefonów w drugim kwartale tego roku wyniosła 303 miliony sztuk, z czego ponad jedna trzecia należy do Nokii. W tym samym kwartale poprzedniego roku producent wyprodukował o 23% mniej urządzeń.
Największym rynkiem zbytu dla Nokii jest Azja, gdzie sprzedano 36,4 milionów telefonów. Na drugim miejscu jest Europa z wynikiem 27,1 milionów. Najmniej zainteresowani produktami Nokii są Amerykanie. Tam sprzedano ok. 7,5 miliona urządzeń.

Nokia obecnie

21 czerwca 2011 Nokia dodała nowy system operacyjny MeeGo do Nokia N9, jednak w dniu premiery Nokia „uśmierciła” go zapowiadając, że nie będzie rozwijany. W 2011 roku zaprezentowała pierwszy telefon z Windows Phone 7.5 czyli Nokia Lumia 800, odchodząc tym samym pierwszy raz od własnych systemów operacyjnych.
We wrześniu 2012 roku miała miejsce prezentacja pierwszych smartfonów Nokia Lumia działających pod kontrolą systemu Windows Phone 8 – Nokia Lumia 820 i Nokia Lumia 920.

Nokia straciła pozycję lidera producenta telefonów komórkowych, głównie ze względu na rosnącą konkurencję oraz nierozsądne gospodarowanie rezerwami finansowymi. W wyniku pogarszającej się sytuacji firmy zarząd przewiduje, że do końca 2013 r. zwolni ponad 10 tysięcy pracowników.

We wrześniu 2013 ogłoszono zawarcie transakcji, w ramach której Microsoft przejmie od Nokii dział urządzeń za 5,44 mld euro. Dnia 25 marca 2014 roku transakcja została zakończona, a były szef Nokii – Stephen Elop, za czasów którego Nokia prawie zbankrutowała – został wykonawczym wiceprezesem nowego działu urządzeń w Microsoft. Przy Nokii pozostał między innymi dział usług w tym map nawigacyjnych „Here” oraz dział rozwoju.
Pobierz
źródło: comment_fEtVpGJBEHZdzeCydpIAsCuVn7axVxia.jpg
  • 78
@k1fl0w: Pamiętam jak kiedyś ojczym poprosił mnie o wgranie dzwonka na telefon Nokii z systemem Windows. Naiwnie podłączam telefon do kompa, a tu prosi o instalowanie dodatkowego oprogramowania. Ściągnąłem i zainstalowałem program, ale nie odpala się. Ściągnąłem inną wersję, zainstalowałem - nie odpala bez Service Packa 3. Ściągnąłem i zainstalowałem SP3 i trzy godziny później mogłem wrzucić na telefon piosenkę. Tak więc niech giną.
W tamtym czasie, u szczytu potęgi Nokii miałem jakiś budżetowy fon Samsunga, firmy z zerowym prestiżem i wśród masy podobnych firm i pamiętam, jakim szokiem dla mnie było jak Samsung ogłosił, że w ciągu 2 lat chce być drugi pod względem sprzedaży telefonów w świecie.
daj badania, że tak nie jest xD


@stjimmy:

http://www.pewinternet.org/2014/04/03/older-adults-and-technology-use/

More than half of all Americans now have a smartphone, but among older adults, adoption levels sit at just 18%. Additionally, smartphone ownership among older adults has risen only modestly in recent years, from 11% in April 2011. A significant majority of older adults (77%) do have a cell phone of some kind, but by and large these tend to be
@k1fl0w: ich największym błędem nie był windows, tylko przespanie smartfonów. W czasie kiedy wyszedł pierwszy iPhone, Nokia wypuściła N95. To był świetny telefon, miał olbrzymie możliwości i świetny aparat, jak na tamte czasy. Niestety tutaj pojawia się "ale". Ale usability w porównaniu do ajfona było tragiczne, a do tego słaby marketing.
Gdyby wcześniej to wszystko popchnęli i albo stworzyli symbiana od nowa, albo rozwinęli meego, albo nawet wcześniej zajęli się windowsem,
@maaRcel

a dasz wiarę, że są ludzie, którym potrzebny jest TELEFON? Mają gdzieś wykopy, redity, instagramy, fejsbuki - jest im potrzebny telefon do dzwonienia. Poza tym nie każdy potrzebuje 6 calowego klocka w kieszeni, który wytrzyma na baterii pół dnia, w zamian pokazując pogodę i szpiegując aktywność użytkownika.


No i to jak Nokia skończyła pokazuje jak wielkie jest zapotrzebowanie na telefony bez fejsbokow itp
@k1fl0w: do tej pory nie ogarniam jak Nokia mogła tak #!$%@?. Mieli wszystko, od zajebistych bryl po zespół tworzący własny OS.
Pojawił się iPhonie i Nokia nic z tym nie zrobiła.
W tym samym czasie pojawiło się miliony telefonów z zesranym ekranem oporowym które powoli przerodziły się w urządzenia z Androidem gdy ten zagościł na dobre
@swango: Ja rozumiem, że są ludzie którzy ze smartfona korzystają bardziej niż z komputera, ale nie wszyscy tacy są. Choćby ja, posiadam smartfona tylko z powodu możliwości łatwego dostępu do Internetu na środku ulicy, ale są ludzie którzy nie potrzebują nawet tego. Po co mieliby przepłacać za smartfony, by szpanować? Może te telefony znikną w ciągu 5-10 lat, ale na razie wciąż mają się całkiem dobrze, a Nokia dzięki nim jeszcze