Wpis z mikrobloga

10 lat temu Forbes martwił się o monopol Nokii i pytał czy ktokolwiek może doskoczyć do komórkowego króla

#ciekawostki #ekonomia #telefony #technologia trochę już #historia i #gruparatowaniapoziomu

Produkcja telefonów komórkowych

Przez trzy miesiące drugiego kwartału 2008 (kwiecień, maj i czerwiec) Nokia sprzedała 122 miliony telefonów komórkowych na całym świecie. Firma z 40% udziałem w rynku, w tym okresie utrzymała się na pierwszym miejscu, jako lider rynku komórkowego.
Liczba sprzedanych na świecie telefonów w drugim kwartale tego roku wyniosła 303 miliony sztuk, z czego ponad jedna trzecia należy do Nokii. W tym samym kwartale poprzedniego roku producent wyprodukował o 23% mniej urządzeń.
Największym rynkiem zbytu dla Nokii jest Azja, gdzie sprzedano 36,4 milionów telefonów. Na drugim miejscu jest Europa z wynikiem 27,1 milionów. Najmniej zainteresowani produktami Nokii są Amerykanie. Tam sprzedano ok. 7,5 miliona urządzeń.

Nokia obecnie

21 czerwca 2011 Nokia dodała nowy system operacyjny MeeGo do Nokia N9, jednak w dniu premiery Nokia „uśmierciła” go zapowiadając, że nie będzie rozwijany. W 2011 roku zaprezentowała pierwszy telefon z Windows Phone 7.5 czyli Nokia Lumia 800, odchodząc tym samym pierwszy raz od własnych systemów operacyjnych.
We wrześniu 2012 roku miała miejsce prezentacja pierwszych smartfonów Nokia Lumia działających pod kontrolą systemu Windows Phone 8 – Nokia Lumia 820 i Nokia Lumia 920.

Nokia straciła pozycję lidera producenta telefonów komórkowych, głównie ze względu na rosnącą konkurencję oraz nierozsądne gospodarowanie rezerwami finansowymi. W wyniku pogarszającej się sytuacji firmy zarząd przewiduje, że do końca 2013 r. zwolni ponad 10 tysięcy pracowników.

We wrześniu 2013 ogłoszono zawarcie transakcji, w ramach której Microsoft przejmie od Nokii dział urządzeń za 5,44 mld euro. Dnia 25 marca 2014 roku transakcja została zakończona, a były szef Nokii – Stephen Elop, za czasów którego Nokia prawie zbankrutowała – został wykonawczym wiceprezesem nowego działu urządzeń w Microsoft. Przy Nokii pozostał między innymi dział usług w tym map nawigacyjnych „Here” oraz dział rozwoju.
Pobierz k1fl0w - 10 lat temu Forbes martwił się o monopol Nokii i pytał czy ktokolwiek może d...
źródło: comment_fEtVpGJBEHZdzeCydpIAsCuVn7axVxia.jpg
  • 78
@szpongiel uproscilem mocno, ale scenariuszy mogło być wiele.
Przy ich ówczesnym udziale w rynku mogli nie dopuścić do rozwoju androida, gdyby rozwijali swój system i stworzyli coś ma wzór sklepu play z dużym dostępem do bezpłatnych aplikacji tworzonych przez zewnętrzne firmy / pasjonatów.

Nokia miała popularnego symbiana (wtedy bardzo duży udział w rynku), ale też to się nie rozwijalo jak trzeba.
Chociaż sam miałem Sony Ericsson P1i z symbianem i używałem tam
Nokia stworzyła kilka smartfonów z Androidem do wewnętrznych testów, szykując się do przejścia na ten system, działo się to przed zawarciem umowy z Microsoftem, na mocy której ten drugi przejął cały dział Lumii. Testowane smartfony Lumia z Androidem były elementem planowanego na koniec 2014 roku odejścia od Microsoftu.


@k1fl0w: Klasycznie microsoft jak czegoś dotknie to to #!$%@? ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@k1fl0w: Nie mogę do dziś pojąć czemu tak bogata firma do spółki z Microsoftem nie pakowała pieniędzy w Windows Phone i programistów do apek. Wystarczyło po prostu przeczekać ten kryzys i dalej robić swoje. Jeszcze gdzieś w 2014 roku to był kapitalny kompromis cenowo/jakościowy między androidem a ios. Do czasów Xiaomi, Lumie, nawet te najtańsze, świetnie sobie radziły na rynku. Sam miałem 520stkę a potem 930 i mam ogromny sentyment do
@szpongiel: Nie sądzę. W 2011 roku Android był już na dobre zadomowiony na rynku smartfonów jako alternatywa dla iOS. Pójście w MeeGo czy dalsze rozwijanie Symbiana skończyłoby się tak samo, jak pójście w Windowsa - katastrofą. Samsung już to przerabiał - była seria smartfonów Samsung Wave z badaOS, która nie odniosła jakiegoś spektakularnego sukcesu. Samsung skoncentrował się na Androidzie i temu zawdzięcza obecną pozycję.
@rraaddeekk N9 wyszło późno i byłoby o wiele trudniej Nokii ugryźć swój kawałek rynku ale był Nokia App Store, a apki były dopracowane (choć mało).

Symbian to raczej był ślepy zaułek pomimo jego popularności. Natomiast czemu #!$%@? MeeGo, to nie kumam. Zdaje się, że wtedy już Nokię finansował, i przez to podejmował też decyzje, Microsoft i po prostu #!$%@? potencjalną konkurencję do Windowsa w zarodku.
@kw401: niekoniecznie, windows nigdy nie cieszył się dobrą opinią a za Nokią stała ogromna rzesza fanów plus MeeGo, w przeciwieństwie do Windows Phone było OS bardzo udanym i wygodnym.
Przyznam, że byłoby trudno wylansować ten OS Nokii ale ze wszystkich innych graczy i OSów mobilnych konkuremcyjnych do Androida/iOS mieli największy ku temu potencjał.

Co do Samsunga to na bazie MeeGo we współpracy z Intelen stworzyli system Tizen. Zdaje się, że póki
@Daleki_Jones: Wszyscy trzej? Popatrz na swoich rodziców, czy dziadków i ich znajomych. Jak idzie im z technologią? Moja babcia ma ten sam telefon od 6 lat i muszę przestawiać jej godzinę, bo boi się, że coś zepsuje. Gdyby zapotrzebowanie nie istniało, to kupiłbyś takie telefony tylko na aliexpresie, a oferują je nawet w dyskontach.
@Bolszoj: Ojciec lat 84 ma Lumię, opanowanie jej idzie mu znacznie lepiej niż "tradycyjnych" telefonów bo dotyk ekranu jest znacznie bardziej intuicyjny niż na stałe przyrośnięta klawiatura. Matka ma iPhone'a 6 z podobnych powodów. Reszta rodziny niestety nie dożyła dzisiejszych czasów.