Wpis z mikrobloga

Mircy, jak to jest z pracą dla studenta informatyki. Bo nasłuchałem się w przeszłości wiele o tym jak firmy biją się o informatyków ( ͡° ͜ʖ ͡°), jakie to jest zapotrzebowanie na programistów, itd. Czy jako student zaocznych ( zaczynam 1 semestr na AGH ) mam jakiekolwiek szansę na zdobycie pracy w takich korpo jak IBM, Motorola, Microsoft, ..., w której mogę chociaż po części pokryć koszty studiów? Próbował ktoś czegoś takiego, czy w grę wchodzą tylko darmowe praktyki/staże ( ͡° ʖ̯ ͡°) ?
Planuję jutro/pojutrze podzwonić po firmach, popytać. Ale chciałbym chociaż teraz mieć jakiś wgląd na sytuację.
#agh #krakow #praca #programowanie
  • 35
  • Odpowiedz
Biją się, ale musisz coś sobą reprezentować. Zazwyczaj same studia nie wystarczą. Musisz dużo sam sie jeszcze douczać.
  • Odpowiedz
Znajomy z metalurgii zatrudnił się w firmie, przy obróbce metalu. Nie dość, że dostaje jakąś tam pensję, to w dodatku firma opłaca mu koszty studiów ( też zaoczne ) w zamian, że po studiach zobowiązał się pracować u nich jeszcze X lat. Jest taka opcja w IT ?
  • Odpowiedz
@goferek: Praktycznie zerowe, jedyne co miałem związanego z IT, to prakyki w serwisie komputerowym ( ͡° ʖ̯ ͡°)
@zarev: @mzuczek: Podstawy HTML, CSS, Javascript i PHP mam z technikum. Ale w tym momencie uczę się C++. Około 2-3h dziennie. Przerobiłem kurs na cpp0x, teraz studiuję Szkołę Programowania Stephena Prata. Szału więc nie ma :/
@y_paul: serio Comarch aż tak zle XD ?
  • Odpowiedz
@Peradius: ! Mój ojciec załatwił mi pracę w dziale IT. Nie wiem za dużo o IT, poza grami.
To moje opowieści z pracy.

Dzień pierwszy
~ kobieta prosi mnie o zainstalowanie najnowszego adobe readera
~ spoko, mam to
~ ściągam program
~ "Wow, jesteś w tym ekspertem"
~ "No cóż..."
~ komputer prosi o wpisanie hasła admina
~ zapomniałem hasła admina
~ próbuje: hasło
~ nope.jpg
~ "ehh... emm... cholera, chyba
  • Odpowiedz
@Peradius: a tak na powaznie to zapotrzebowanie duze, ericpol(obecny ericsson) i comarch wiodą prym w zatrudnianiu na poczatek po mniej perspektywicznych kierunkach w IT
  • Odpowiedz
@Peradius: Próbuj. Jeśli będziesz umiał coś, co im się przyda, to wezmą. Często właśnie wolą młodych bo raz że mniej kosztują ;) a dwa że nie mają jeszcze za dużo nawyków i łatwo można ich nauczyć pracy w dominującej w firmie metodologii.
  • Odpowiedz
nasłuchałem się w przeszłości wiele o tym jak firmy biją się o informatyków


@Peradius: nie informatyków tylko programistów i nie samych studentów tylko ludzi, którzy coś umieją. Pierwszoroczniaka każdy ma w d*** ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • Odpowiedz
@Peradius: Z C++ w Krakowie to wielkiego wyboru mieć nie będziesz poza embedem które raczej zasysa studentów przedmiotów okołoelektronicznych albo telekomów - chociaż inne firmy też istnieją. JVMkowe technologie są o wiele bardziej popularne, chociaż i tutaj są firmy z całego spektrum jakości. Co do korpo to wiele ma różne wymagania dotyczące roku studiów (np nie przyjmują nikogo przed skończeniem drugiego roku) więc raczej się nie ograniczaj do większych firm. Na
  • Odpowiedz
@Peradius: W Krakowie nie ma Microsoftu. C++ to głównie telecomy jak Nokia, Motorola czy Ericsson.
Co do pracy, jak jesteś dobry, to spokojnie znajdziesz pracę ( ͡° ͜ʖ ͡°) W przeciwnym razie może być problem.
  • Odpowiedz
@Peradius: jak masz 0 doświadczenie to ciężko o pracę w małej/średniej firmie. Natomiast duże firmy/korpo mają odpowiednią papierologie, tzn mają taki nabór studenciaków że automatycznie CV z rokiem studiów <2 rok leci do kosza (przynajmniej tak rozmawiałem z HR w comarchu), bo to jest pierwszy etap odsiewu.

C++ mało, chyba za mało. Coś tam nokia klepie, ale to tam zaraz przy sprzęcie (bardzo nisko), coś tam eset klepie. Generalnie Java i
  • Odpowiedz
Z opłacaniem studiów bym nie szarżował, imo zbyt dużo osób jest żeby firma taki rzeczy robiła. A i dla ciebie wiązanie się na X lat z jedną firmą jest strzałem w stope.


@rzuf22: Chyba chodziło mu raczej o to czy poziom zarobków pozwoli na pokrycie kosztów studiów. Jeśli już go przyjmą to powinien sobie na te studia zarobić.
  • Odpowiedz