Wpis z mikrobloga

Byłem dzisiaj w Urzędzie Wojewódzkim pomóc zagranicznemu koledze z pracy, wyobraźcie sobie sytuację:
Urząd do spraw cudzoziemnców, punkt informacyjny, do informacji przychodzi osoba zza granicy, pyta się po angielsku, tymczasem pani z informacji mówi powoli (jakby to miało ułatwić zrozumienie)
"Proszę mówić po Polsku, inaczej się nie dogadamy" XD
XXI wiek, miejsce gdzie są ludzie po paszporty, a reszta to sami cudzoziemcy, nie miej pracowników mówiących w innych językach niż Polski xDDDDDDD Jak traktować naszych urzędników poważnie?
#wroclaw #polska #gownowpis ##!$%@?
  • 84
@FrasierCrane: Znalazł się OOOO WIELKI poliglota. Nie te czasy kolego.

A i nie obrażaj ludzi z Ukrainy, bo kiedyś ktos ci szczękę przestawi za takie bezpodstawne rasistowskie testy...plebsie #!$%@?.


@StaryWedrowiec: Ogarnij się gamoniu. Gdzie nazwałem się poliglotą? Przyjeżdżasz do jakiegoś kraju pracować, to uczysz się języka tego kraju.
A Ukraińców lubić nie muszę.
PS Od kiedy bycie Ukraińcem to rasa? Co za idiota. Jak już to się nazywa ksenofobia.
Wydaje mi sie ze najpopularniejszym jezykiem chyba jest hiszpanski


@pawelsonx: To źle ci się wydaje. Tak trudno to sprawdzić w internecie?
Jako język ojczysty hiszpański jest na 5 miejscu, angielski jest 4. Jeśli doliczyć ludzi, którzy znają obce języki, to angielski jest na pierwszym miejscu (1755 milionów osób), hiszpański na 5 miejscu (386 milionów).
https://pl.wikipedia.org/wiki/Najcz%C4%99%C5%9Bciej_u%C5%BCywane_j%C4%99zyki_%C5%9Bwiata

http://www.newsweek.pl/swiat/najpopularniejsze-jezyki-swiata-ktorego-jezyka-warto-sie-uczyc,artykuly,362071,1.html
@Reepo: A poszedłbyś do urzędu w Niemczech, Francji itp to byś pewnie narzekał, że tylko w miejscowym języku obsługują... Tak że pod tym względem nasz urząd nie ustępuje zachodnim.
@Reepo: żyłem troche w Holandii i tam urzędnicy rozmawiali naprawdę dobrze po angielsku.
W Krakowie też miałem podobną przyjemność jak Ty - pomagać koledze w złożeniu jakiś tam papierów i troche mnie to zawstydziło.
Potem się dowiedziałem w czym jest problem - oni nawet jak potrafią to nie mogą mówić w obcym języku ze względu na to że jest duże ryzyko że mogli by przekazać jakąś nieprawdziwą informację - wlaśnie ze
@zjem_ci_kapcie: to może być prawda, ale głównym problemem jest to, że nawet na moje pytania zostałem cały czas odsyłany na ich stronę internetową "wie pan ja dokładnie nie wiem, przeczyta pan wszystko na naszej stronie", to tak jakby bali się przekazać cokolwiek, bo inaczej informacja nieprawdziwa
@Shatter to nie jest urząd dla cudzoziemców. Nie ma urzędów dla cudzoziemców w naszym kraju. Jedynie ich ambasady i konsulaty. To raz a dwa dogadania się w knajpie czy sklepie to zupełnie co innego. Ja we Francji musiałem po hiszpańsku gadać bo po angielsku nie chcieli.

W Niemczech w żadnym urzędzie nikt nie gada po angielsku. Jeszcze podnoszą głowę i duma mówią "nein". Są chamcy i opryskliwi, pytaja skąd masz wypełniony wniosek