Wpis z mikrobloga

#python
#programowanie

mam program przetwarzający obraz w sposób jak na zdjeciu.
Chce zrobić dodatkowo tak żeby tworzył nowy obraz/model na podstawie referencyjnego obiektu którego wymiar jest znany czyli np. 1 grosz. Chodzi o to zeby tem model był zorientowany "na płaszczyznę monitora", wiec chodzi mi o rzeczywiste odwzorowanie wymiarów obiektu .
jakies pomysły?
  • 12
wiec chodzi mi o rzeczywiste odwzorowanie wymiarów obiektu


@Drahearys: obliczyć na podstawie wielkości monitora. Ogarnij czy da się ją jakąś pobrać. Jak nie, to użytkownik musiałby wpisywać.

Albo dużo lepsze rozwiązanie.
- Użytkownik kalibruje program poprzez przyłożenie karty kredytowej/dowodu do ekranu.
- Przeciąga jakiś suwak, żeby ramka była dopasowana do karty.
- Teraz wiesz ile pikseli to ile centymetrów.
Widziałem to rozwiązanie w praktyce i nawet dobrze działało.
@Drahearys: powiedzmy ze wysylasz mi zdjecie drzwi na ktorych jest naklejone logo firmy
znajac to logo jestem w stranie zwymiarowac drzwi i stworzyc płaski model no i o to mi chodzi, tylko nie wiem jak z czegos "przesunietego' stworzyc płaski model rzeczywisty. Rzecz ma działąć dla obiektów 2D
@Drahearys: chyba nie rozumiem.
- Wysyłam ci zdjęcie drzwi o wymiarach których nie znasz.
- Na drzwiach jest naklejone logo w wymiarach, które znasz.
- Teraz możesz wyliczyć wymiary drzwi na podstawie loga.
- ???

Jaki model? Jak "przesunięte"?
@Drahearys: toż to czysta matematyka z gimnazjum. Na proporcje zrób.

Arzeczywiste - jest znane (bo to naklejka).
Awirtualne, Bwirtualne - zmierzysz na zdjęciu.
Brzeczywiste - chcesz obliczyć.

Przykładowo:
Arzecz = 2 cm
Awirt = 1,5 cm
Bwirt = 100 cm

To liczysz proporcje:
proporcja = Arzecz/Awirt = 2 / 1,5 = 1,33
Teraz możesz policzyć rzeczywisty wymiar B:
Brzecz = Bwirt * proporcja = 100 * 1,33 = 133 cm.
mk321 - @Drahearys: toż to czysta matematyka z gimnazjum. Na proporcje zrób.

Arzec...

źródło: comment_VPU3Y7jbIhvK1xCntYDNQADABoC72HZn.jpg

Pobierz
@mk321: okej ale dla bardzoej złozonych obiektów, np okulary będą krzywizny.
mogłbym nadac pozycje kazdemu pixelowi konturu i potem przetransformować w odpowiednia strone po odpowiedniej wspołrzędnej, ale nie bedzie to dla mnie proste ;/
Dzieki za to.
@Drahearys: Nie wiem jakie dokładności chcesz otrzymać, ale sprawa w cale nie musi się okazać taka prosta. Jest cały dział nauki zajmujący się pomiarem obiektów na podstawie zdjęć - fotogrametria. Jednym z elementów, który musiałbyś uwzględnić przy obróbce obrazu jest dystorsja, spowodowana niedokładną realizacją rzutu środkowego przez aparat którym wykonywane jest zdjęcie.
keczub_ - @Drahearys: Nie wiem jakie dokładności chcesz otrzymać, ale sprawa w cale n...

źródło: comment_mJv32PepRLpJ9GrkgEXs8qAj1OyFVGeC.jpg

Pobierz