Wpis z mikrobloga

@uszyk90: co mają randomowi rodzice protestujący przeciw beznadziejnie i na szybko przygotowanej reformie do świń oderwanych od koryta? (pominę formę protestów, która jest bez sensu, ale to inna sprawa)

@tymc: że co? te protesty i konsultacje trwały długo zanim podpisano ustawę. dyskutowałam o tym ze znajomymi siedzącymi w temacie (nauczycielami) spokojnie już rok temu. w mojej rodzinie było parę osób mocno zaangażowanych w akcję, bo mają dzieci w wieku późnej
@Constantine: przecież akurat ta reforma jest dobra i potrzebna. Nie jest idealną formą, ale jesli już przyjmujemy socjalny rodzaj państwa z państwową edukacją to jest to najlepsze co może spotkać te dzieciaki. Odrodzenie szkół technicznych i dwustpniowe szkoły zawodowe, likwidacja gimnazjów przecież to wszystko powinno być zrobione już dawno. Co się tym ludziom nie podoba?
@Constantine: ale widziałaś chociaż z grubsza program nauczania? Coś mi się wydaje że nie. Oglądałem wybiórczo między innymi historię i wreszcie okrojona jest ale historia grecji i rzymu a nacisk będzie na historię najnowszą i historię Polski. Co prawda reszty programów rocznych nie widziałem. A co jest z siatką godzin? Moim zdaniem protest jest dla zasady i dla tego, że część nauczycieli straci prace w wyniku likwidacji gimnazjów ale to dobrze
@uszyk90: lol. tak, nie widziałam reformy mimo, że mam non stop kontakt z tym środowiskiem. ty zacząłeś od świń oderwanych od koryta, nie wiem nadal skąd to zupełnie abstrakcyjne odniesienie, chciałabym zauważyć ;) mniej niepotrzebnych emocji w dyskusji proszę.
chodzi m.in. o zbyt mały udział lekcji ścisłych, np. matematyki w zajęciach (której naprawdę nie ma za wiele - 3-4 lekcje w liceum, zależnie od klasy w stosunku do np. zawsze 5h
@Klepajro: popieram pis w tym co robi dobrze czyli w wojsku (misiewicz to jedyne co tam mozna aktualnie zarzucic), dekomunizacji panstwa, edukacji i pewnie kilka kwestii by się jeszcze znalazło natomiast strasznie mnie boli ich nepotyzm porównywalny do platformersów i szeroko pojęta kwestia gospodarki, systemu podatkowego, socjalnego rodzaju panstwa i pewnie znowu jeszcze jakies kwestie by sie znalazly. Jesli naprawde uwazasz ze mozna skutecznie zarzadzac panstwem i jednoczesnie kazda decyzje konsultowac
@Constantine: no przeciez jakim cudem może być zbyt mało lekcji scisłych skoro powstał pewien podział. Jeśli chcesz się uczyć przedmiotów humanistycznych to idziesz do liceum a jak technicznych to do technikum bądź dwustopniowej zawodówki. Tam szczególny nacik będzie połozony na przedmioty techniczne. wiele techników i zqodówek będzie reanimowanych więc o czym ty piszesz?
@Constantine: co sie klocisz z pisowskim trollem, dla niego wazne ze technika sie rozwjna xD nigdy nie zrozumiem tych idiotow, jestesmy w czolowce europy jesli chodzi u odsetek mlodych ludzi z wyksztalceniem wyzszym. Pisowcy chca zeby ludzie nie szli na studia tylko konczyli szkoly srednie i zawodowki i wg pisowskich trolli to lepsze rozwiazanie niz wyszktalcone spoleczenstwo xD jak kisne #!$%@?. Jeszcze #!$%@? odrodzic przemysl ciezki, na #!$%@? nam duzy odsetek
@TurboDynamo: pisowski troll.. takiego okreslenia jeszcze nikt na mnie nie uzył ale ok. Po prostu dostrzegam to co dobre i to co złe. A jeśli chodzi o procent z wyższym wykształceniem to zobacz jakie dominuje same gównokierunki kształcące bezrobotnych. Natomiast mamy wielkie braki jeśli chodzi o wykwalifikowanych pracowników technicznych ale co ja tam wiem jestem trollem i koniec
@uszyk90: ale ja Ci przytaczam siatkę godzin dla wszystkich obowiązkową. w technikum czy klasach rozszerzonych w ścisłych kierunkach będzie m.in. aż 5 lekcji polskiego tygodniowo, 2 historii, 2 religii, do tego dochodzi jeszcze jeden przedmiot dodatkowy. po co? w klasach z rozszerzonym polskim będzie to 6-7 lekcji, nie 5. odniosłeś się tylko do jednego zdania.

tak od wrzesnia będzie po 2 dyrektorów w jednej szkole i po urzędników w kuratoriach odpowiadających
@Constantine: zaraz, zaraz bo tu jest jakaś rozbieżność w informacjach masz może info do tej siatki programowej w technikum? Bo to co ja czytałem było zgoła inne. Odnośnie redukcji to tak jak wspomniałem nepotyzm pisu jest na poziomie platformy i na pewno ci wyżej postawieni sie odnajdą może nawet i jeszcze lepiej po reformach. Natomiast co do ogółu to oszczędności będą na pewno. Inna kwestią jest czy zostaną wykorzystane czy rozkradzione.
@uszyk90: ok. przyznam, że z technikami się rąbnęłam o godzinę, masz mnie tutaj ;)
https://men.gov.pl/wp-content/uploads/2016/11/zalacznik-nr-6-technikum-1.pdf
ja tu nadal widzę więcej polskiego niż matematyki w zakresie obowiązkowym, nawet wfu jest więcej (wiadomo, że będą rozszerzenia, ale nadal - po co? na co?)

Tak jak mówie oceniam sprawiedliwie.

a ja nie? oprócz tego wyżej, nie widzę, żebym się czepiała na wyrost.

Odnośnie redukcji to tak jak wspomniałem nepotyzm pisu jest na poziomie platformy
jakie dominuje same gównokierunki kształcące bezrobotnych. Natomiast mamy wielkie braki jeśli chodzi o wykwalifikowanych pracowników technicznych


@uszyk90: to nie wina kierunkow studuow ze ludzie zle z nich kozystaja, albo ida ma nie ze zlym nastawieniem. Nie ma czegos takiego jao gownokierunek, jest tylko debil ktory idzie na nie ze zlym nastawieniem.
Nie potrzebujemy pracownikow technicznych (bo tych mamy dosc), tylko potrzebujemy pracownikow fizycznych, spawaczy itp. I po to rozwiniete spoleczenstwa wlasnie
@Constantine: jej, ale troche naginasz bo mowa o pierszym roku gdzie sa 4h a pozniej juz 3h i wlasciwie tylko do tego mozna sie doczepic no bo 2h historii w pierwszej i drugiej klasie a pozniej juz po jednej tygodniowo to spoko. Natomiast zobacz na przedmioty zawodowe 8,10,10,11,12 + zajęcia rozszerzone łacznie 14h i doradztwo zawodowe gdzie ja kończąc technikum nawet czegoś takiego nie miałem. Moim zdaniem to dobry plan dla
@TurboDynamo: @Constantine: moim zdaniem reforma bardzo dobra. Sa rzeczy wybitnie #!$%@? jak 500+ podatki itp , ale są tez i dobre rzeczy jak reorganizacja wojska i przede wszystkim struktur dowodzenia, dekomunizacja i przykładowo reforma szkolna. Myślę że można zakończyć temat. Każdy powiedział co uważa. Chciałbym tylko poprosić żeby oceniać serio i uczciwie, bo wymagania ma każdy duże ale trzeba spojrzeć też na możliwości. Dziękuję za dyskusję jak by ona momentami
reorganizacja wojska

@uszyk90: też wierzę, że te śmigłowce w końcu dotrą do Polski ;)

dekomunizacja

Piotrowicz pozdrawia ;)

reforma szkolna

szkoda, że się nie odniosłeś do wielu moich zarzutów, bo w rezultacie wyszliśmy jedynie w spory w siatce godzin, a pośpiech i niezorganizowanie, które są raczej wiodącym zarzutem w tych protestach, zostały. no ale tu się chyba i tak nie zgodzimy.
też mimo to dziękuję za poziom, bo rzadko na wykopie
który masowo produkuje roszczeniowych ludzi z gównowykształceniem


@uszyk90: ci ludzie byli roszczebiowi przed pojsciem na studia. Nie ma zlych studiow, po prostu ludzie od nich oczekuja glupich nierealnych rzeczy. Polecam studia, moze tez po nich zmienisz zdanie.
Pisowcy chca zeby ludzie nie szli na studia tylko konczyli szkoly srednie i zawodowki i wg pisowskich trolli to lepsze rozwiazanie niz wyszktalcone spoleczenstwo


@TurboDynamo: I akurat mają rację. Sprawdź sobie jakie wykształcenie mają ludzie w Szwajcarii. Tracimy miliardy złotych na produkowanie magistrów, którzy potem pracują na kasie w Biedronce, albo w Macu. Polacy są jednym z najkrócej pracujących (w latach) narodem Europy. W Szwajcarii w grupie 15-19 lat jest większe
@stan-tookie-1: chodzi mi bardziej o to co później pisałam, moim zdaniem niektóre przedmioty są nadmiernie rozrośnięte, a niektóre zaniedbane. a szybkość wprowadzenia tej reformy nie sprzyja jakości. co do religii - jak ja chodziłam do liceum, też niby były dobrowolne. wyglądało to dokładnie tak, że nawet jak skończyliśmy 18 lat szkoła wymagała potwierdzenia od rodziców, że nie chcemy chodzić (!), a rodzice i tak często byli na tyle twardogłowi, że zmuszali
@Constantine: to jest już dalszy problem relacja uczeń-rodzic. Zależy od dyrekcji i uczniów, jak obie strony traktują i zachowują się jak dzieci to niczego się nie przeskoczy w żadnej sytuacji czy to po reformie czy przed. I na studiach często się zdarzą studenci którzy nie potrafią korzystać ze swoich praw. Dorośli ludzie powinni się potrafić dogadać
Dobra wyłączam się z tego wątku, bo już nawet nie można powiedzieć swojego zdania. Zaraz k***a jesteś ruskim agentem, pisowskim trollem, albo szmatą z kodu. Żałosne
@uszyk90:
- gdzie niby to wspacie techników? Raz, ze zawodówki #!$%@? na dwie szkoły przez co bedzie chaos organizacyjny i porgramowy czyli de facto uwalenie ich na kilka lat to co do techników:
http://serwisy.gazetaprawna.pl/edukacja/artykuly/954794,men-likwiduje-zawodowki-i-technika.html

Jak zapowiedziała minister Anna Zalewska długofalowym celem reformy ma być wprowadzenie systemu szkolnictwa dualnego. Resort zamierza przerzucić dużą część odpowiedzialności za kształcenie fachowców na przedsiębiorców.

Jak resort zamierza to zrobić? Przede wszystkim przez reformę struktury szkolnictwa zawodowego.
źródło: comment_UYj5qzSHkZCmuMoIMKUEnsByQEtd8X9A.jpg
men już nie likwiduje zawodówek i techników


@Nakryls:
http://www.tvp.info/28542119/reforma-edukacji--prezentujemy-co-zmieni-sie-w-roku-szkolnym-20172018

– od 1 września 2017 r. – rozpoczyna się przekształcanie 6-letnich szkół podstawowych w 8-letnie, a zasadniczych szkół zawodowych w 2-letnie szkoły branżowe I stopnia.
???
Jak najbardziej #!$%@? zawodówki. Techników nigdy nie mieli zamiaru, ale jak pani minister sama mówiła ustawa ma ZMNIEJSZYĆ ich znaczenie a nie naprawić.
@Naxster: ciągle coś zmieniają, bez sensu, że według tego linka co podałeś (raczej to nieprawda) osoba mająca iść do zawodówki, będzie miała tylko 10 lat nauki, a teraz jest 12 lat.
technika nie zostały zlikwidowane, zawodówki też, w zawodówce po prostu zmienili nazwę i zmniejszyli o rok edukacje, to że robią szkołę 2 stopnia, to mnie nie obchodzi bo obecna zawodówka to będzie branżowa 1 stopnia 3 letnia