Wpis z mikrobloga

Właśnie mamy spór z przeciwnikiem teorii ewolucji, że to jedna wierudna bzdura. Dlaczego? A bo tak. Z zasady jako katolik. Generalnie jedna osoba na 6 znowu powtarza ten stek bzdur.
Ciekawe, jak uważają wykopki.

#pytanie #ankieta #nauka #ewolucja #kreacjonizm

Czy wierzysz w terorię ewolucji?

  • Tak, wierzę 83.0% (2004)
  • Nie, wierzę w kreacjonizm 6.5% (158)
  • Nie i nie wierzę w obydwa modele 5.9% (142)
  • Nie mam zdania 4.6% (110)

Oddanych głosów: 2414

  • 92
@mroz3: Co to znaczy "naukowo udowodnione zagadnienie" ? Czy sugerujesz że teoria ta jest udowodniona (naukowo, cokolwiek to znaczy)?
Nie, nie jest. Teorii się nie dowodzi. Dowieść to można coś w matematyce.
A więc jak najbardziej można wierzyć w teorię, a raczej w to że teoria jest bliska "prawdy", jest dobrym przybliżeniem do jeszcze lepszej, ogólniejszej teorii i może zawiera w sobie jakiś jej "zarodek"
@mroz3:
@Majk_:
Ta osoba generalnie bierze na poważnie bez refleksji wszystko, co jest związane z religią. Nieważne, jak niedorzeczne by to było, jak objawienia Chrystusa w XIII wieku, który pokazywał milimetr po milimetrze Drogę Krzyżową.
@ocishy: Teoria naukowa – całość logicznie spoistych uogólnień, wywnioskowanych na podstawie ustalonych faktów naukowych i powiązanych z dotychczasowym stanem nauki. Ma na celu wyjaśnienie przyczyny lub układu przyczyn, warunków, okoliczności powstawania i określonego przebiegu danego zjawiska. Jest podsumowaniem wyników szczegółowych pracy naukowej. Wieńczy badania naukowe.
@melekhov: W rozmowie z takimi osobami lepiej rozmawiać używając argumentów odnoszących się do tego, która teoria jest bardziej prawdopodobna, a nie co jest prawdą albo nie. Wtedy przedstawiasz argumenty za teoria ewolucji, a jak gość odpowie, że kreacjonizm bardziej prawdopodobny, bo Biblia i #!$%@?, to nie masz o czym dyskutować, bo dyskusja polega na uzywanih logiki, a druga strona jej nie uzywa.
@mroz3: ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@ocishy ma rację. Teorii się nie udowadnia, a falsyfikuje. To spora różnica. Jeżeli próby falsyfikacji nie powiodą się, zwiększa się prawdopodobieństwo tego, że teoria jest zgodna z rzeczywistością.
No i teoria naukowa ma charakter tymczasowy. Nie jest wieczna. Nawet jeżeli 100000 eksperymentów nie sfalsyfikowało teorii, to każdy kolejny zawsze może to zrobić.

@melekhov: Źle sformułowałeś pytanie. Powinno brzmieć: "Czy wierzysz, że
@melekhov: poza tym, każdy człowiek ma w swojej głowie pewien koncept, z którym łączy swoje poczucie bezpieczeństwa. To może być rodzina, poczucie komfortu, sukces, naród, religia, dobra opinia u innych ludzi itp.
W momencie, w którym koncept ten zostaje podważany, pojawia się strach, adrenalina, chęć obrony, zdolności poznawcze mózgu zostają znacznie ograniczone i nic do takiej osoby nie trafia. Czytałem nawet badanie, gdzie grupy religijne konfrontowane z rzeczywistością stawały się jeszcze
@PaskudnyStaryRon: nie plusuję bo mi przyznałeś rację ale za to że zwróciłeś uwagę na tymczasowość każdej teorii i ładnie poprawiłeś (tzn. zaproponowałeś poprawę) pytanie w sondzie
@mroz3: teraz to falsyfikacją się bronisz, a co napisałeś w pierwszym komentarzu?
@selflessness: Chyba jest tak, jak mówisz. Każda próba racjonalnego przedstawienia argumentów rozbija się o mur - to bzdura, a w życiu. A żeby uświadomić ci, jaki to typ osoby, to dostałem link do egzorcysty publikującego na YT z powodu tapety ustawionej na pulpicie (Diablo III: Reaper of Souls) :D Jestem szatanem.