Wpis z mikrobloga

Która dystrybucja dla nooba? (stabilność i nieużywanie terminala)

  • Mint 40.0% (84)
  • Ubuntu 49.5% (104)
  • Inna - jaka? 10.5% (22)

Oddanych głosów: 210

  • 28
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@jabukasiga: Linux niczego nie chce. Nie rozumiem pytania. Popatrz na ludzi, którzy używają Windowsa, a nie wiedzą co to jest rejestr, wiersz poleceń i panel sterowania. Taki sam typ człowieka to ludzie, którzy używają Linuxa, a nie wiedzą co to terminal ani jak zbudowany jest ich system. W tym wypadku Windows zawsze będzie lepiej działał dla takich osób, ewentualnie Mac OS.

Żeby obslugiwać Linuxa i nie denerwować się co chwilę,
  • Odpowiedz
@jabukasiga: Linux ogólnie niczego nie potrzebuje z terminala, ale ...

Wiele rzeczy, których używasz - np. klawiatura - działa tak samo wszędzie. Jest to projekt ustandaryzowany, więc nie ma czegoś takiego, że instalujesz system, a potem sterowniki do klawiatury - co najwyżej do klawiszów funkcyjnych, ale same klawisze podstawowe działają.

Największy problem jest wtedy, gdy producent to zignoruje, wprowadzi własne "niedozwolone" modyfikacje (niedozwolone w standardzie), coś po drodze spierdzieli czy nie ma jakiegoś
  • Odpowiedz
Linux niczego nie chce. Nie rozumiem pytania


@johny-kalesonny: Takie luźne skojarzenie z "rokiem linuksa" :) Myślałem, że linux stara się być bardziej prostszy i przyjaźniejszy w obsłudze co by przyciągnąć więcej użytkowników.
  • Odpowiedz
@jabukasiga: Linux jest zbyt rozbudowany (w sensie dystrybucje). Niektóre programy są proste, a niektóre nie.

Jak nie działa to zwykle chiński sprzęt ktoś ma po taniości i stąd problemy. Jak ktoś kupi porządny komputer (nawet używany) to nie dość, że sprzęt będzie chodził 10 lat to żadnych problemów nie będzie praktycznie przez cały cykl.
  • Odpowiedz
@fervi: To jakie podzespoły komputerowe (producenci) są ok a które nie? Rozumiem, że chodzi o takie części jak płyta główna i karta graficzna, ewentualnie też RAM, dysk? Mam na myśli komputer stacjonarny, nie laptopa. Akurat w przyszłym roku będę składał komputer, więc może mi się przydać takie info :)
  • Odpowiedz
@jabukasiga: zwykle delle się bierze. Oczywiście parę faili było ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale to zależy od budżetu, zgłoś się jak coś.
Głównie grafika, warto dobrą sieciówkę mieć. To podstawy
  • Odpowiedz
@fervi: Hmm... a jeśli sam chcę składać komputer (zawsze tak robię) i np. jaką miałbym wybrać płytę główną? MSI, Asus, Gigabyte? Czy bardziej od samego producenta liczą się bardziej szczegółowe rzeczy jak np. chipset czy mostek północny/południowy? I którą kartę graf lepiej wybrać ati czy nvidia?
  • Odpowiedz
@jabukasiga: Płyta raczej chyba nie ma znaczenia; Grafikę - ciężko rzec, bo AMD wzięło się do roboty i ich Radeony mają być jeszcze lepsze, ale czy są - nie wiem. Nvidia na pewno jest pewniejsza. Na razie staram się kontrolować sytuacje :P

Płytę weź taką, by była wysokiej jakości, by się nie grzała jak cholera
  • Odpowiedz