Wpis z mikrobloga

@poszukiwacz_zaginionej_warki @ImInLoveWithTheCoco: To katole chcą wprowadzenia kary śmierci, to muzułmanie wyżynają wszystkich jak popadnie.
Wyrzekam się norm etycznych, prawa i religii, a podążam (na ile potrafię) za logiką. Jeśli nie przynależę wobec tego do żadnej ludzkiej cywilizacji, to jestem z tego zadowolony.
Normy, prawo i religia kojarzą się z czymś stałym (unormowanym), a ja swoje zasady dostosowuję do zmieniającej się wiedzy i okoliczności. Jest to lepsze, niż zabetonowanie się w regułach
@poszukiwacz_zaginionej_warki:
Przytocz mi fragment, w którym piszę, że wszystkie cywilizacje opierały się na matematyce.
Na myśli miałem cywilizację, jako (z definicji) poziom rozwoju społeczeństwa - będącej w opozycji do barbarzyństwa (na przykład religijnego).

Tradycja to tarcza, która powstrzymuje cywilizację przed rozwojem.
@976497: Indianie przedkolumbijscy (Majowie, Aztekowie), Arabowie przedmuzułmańscy, starożytni Grecy mieli dużo bardziej rozwiniętą matematykę, niż ci, którzy ich podbijali. Matematyka i nauki ścisłe nie pomogły ich cywilizacji przetrwać.

Podaj mi proszę przykłady historyczne, kiedy tradycja jest hamulcem rozwoju?
@JesusOfSuburbia: Normy etyczne, tradycję, filozofię i religię? A na jakiej podstawie tak twierdzisz? W jaki sposób zmierzono rozwój norm etycznych? Tradycji? Rozwój religii? W ogóle jest coś takiego jak rozwój religii?
A nawet jeśli jest coś takiego jak rozwój religii, to:
- Majowie, a tym bardziej Aztekowie składali ofiary z ludzi, gdy cywilizacja judeochrześcijańska odeszła od ofiar ze zwierząt 1,5 tyś. lat wcześniej,
- Arabowie przedmuzułmańscy byli zlepkiem plemion, głównie koczowniczych,
@saracenxc a co jest złego w religii politeistycznej? Zresztą germańscy barbarzyńcy podbili ogromne tereny należące do Cesarstwa Rzymskiego i byli główną przyczyną jego ostatecznego rozkładu, a chyba wiedzą powszechną jest skąd pochodzą najbardziej podstawowe normy, chociażby prawne.
@papiez_: @papiez_: Poza tym jak ktoś już #!$%@? o karze śmierci to niestety KK jest dosyć mocnym przeciwnikiem jej wykonywania. Takie rzeczy w Katechizmie Kościoła Katolickiego można znaleźć

Kiedy tożsamość i odpowiedzialność winowajcy są w pełni udowodnione, tradycyjne nauczanie Kościoła nie wyklucza zastosowania kary śmierci, jeśli jest ona jedynym dostępnym sposobem skutecznej ochrony ludzkiego życia przed niesprawiedliwym napastnikiem.

Jeżeli jednak środki bezkrwawe wystarczą do obrony i zachowania bezpieczeństwa osób przed
@JesusOfSuburbia: Nie mówię, że jest coś złego, ale nie odpowiedziałeś na moje pytanie. W jaki sposób mierzymy poziom rozwoju norm etycznych, tradycji i religii? Jaką miarę przystawiamy do cywilizacji, żeby porównać je pod tym kątem?
@saracenxc:

Matematyka i nauki ścisłe nie pomogły ich cywilizacji przetrwać.


Miały rozwiniętą matematykę na wyższym poziomie, ale mimo wyższego poziomu nie była ona na wysokim poziomie (a jedynie na wyższym). Jeśli coś jest wyższe od czegoś innego, to wcale nie znaczy, że jest wysokie.
Ponad to nawet ta matematyka, którą znali mogła być nie stosowana prawidłowo lub w ogóle nie była stosowana przy podejmowaniu odpowiednich działań strategicznych.

Przykład z życia codziennego