Wpis z mikrobloga

#programowanie #linux #webdev #python #django

Hej Mirki, programuje sobie od kilku miesięcy, głównie python/django. Wszystko niestety jak do tej pory robiłem na Windowsie. Czas przerzucić się w końcu na Linuxa. I stąd moje pytanie: W jakim stopniu jako programista powinienem ogarniać Linuxa, jakie jego elementy? Co wymagają pracodawcy pod hasłem "znajomość Linuxa"? Może macie jakieś dobre tutoriale, książki, artykuły, które odnosiłyby się jakoś do tego tematu? Wystarczy mi informacja nawet jaki zakres jest mi potrzebny by móc sobie wpisać "znajomość Linuxa" w CV. Dzięki z góry za odpowiedzi i pomoc.
  • 12
  • Odpowiedz
@nepenthe zainstaluj jakieś distro to będziesz mieć praktykę. W opensuse standardowo jest 2000 stron dobrej dokumentacji, znajdziesz tam prawie wszystko i będziesz mógł powiedziec, że znasz
  • Odpowiedz
@nepenthe szczerze? Używam archa (musiałem dodać, że archa ( ͡° ͜ʖ ͡°)) na codzień i szczerze mówiąc słabo się znam na nim. Jak czegoś nie wiesz google/stackoverflow/mirko twoim przyjacielem
  • Odpowiedz
@nepenthe: Trochę dziwne pytanie. Zastanawiałeś się nad czymś takim zanim pierwszy raz odpaliłeś Windowsa? Zainstaluj Linucha i używaj tak, jak Ci jest potrzebne. Nie musisz mieć wielkiej wiedzy dot. Budowy itepe, bo nie jesteś adminem.
  • Odpowiedz
@nepenthe: no do Pythona i Django nie potrzebujesz zbyt więcej niż umiejętność posługiwania się poleceniem virtualenv, pip i manage.py :D

  • Odpowiedz
W jakim stopniu jako programista powinienem ogarniać Linuxa, jakie jego elementy?


@nepenthe: W jak największym, jednak 95% programistów nie wie o Linuxie nic.

Warto znać podstawy od strony użytkownika - czyli bash, awk, sed, find, etc.

Bardzo dobrze by było znać podstawy OS, zarządzanie pamięcią, limity, procesy, context switching, etc.
Jeśli django to nie tylko wsgi i nara, tylko co, dlaczego, jak, itp.
Jakie implikacje ma tworzenie procesów, wątków, itp.

Poczytaj
  • Odpowiedz
@strean: Super! Coś takiego mi się z pewnością przyda :) Dzięki
@canto: Dzięki za porady, nie wiem czy na początek nie są to za ciężkie zagadnienia, ale na pewno z czasem zakres będzie mi się rozszerzał.
  • Odpowiedz