Wpis z mikrobloga

Moja propozycja na zdrową przekąskę do chrupania przed telewizorem lub komputerem:
Chrupiąca ciecierzyca o smaku pomidora i ostrej papryki – 2 porcje
Składniki:
✔ 2 szklanki ugotowanej ciecierzycy (może być z puszki);
✔ ostra papryka – u mnie kaszmirowa, ale może być jakakolwiek ostra;
✔ czosnek granulowany do smaku (u mnie pół łyżeczki);
✔ koncentrat pomidorowy 2 łyżeczki;
✔ oliwa 2 niepełne łyżki;

➥ Przygotowanie: Piekarnik nagrzać do 200 st. C. Ciecierzycę osuszyć papierowym ręcznikiem. Wsypać do miski i dodać przyprawy, oliwę i koncentrat. Wysypać ciecierzycę na rozgrzaną blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Piec 30-40 minut, co jakiś czas przemieszać. Otworzyć piekarnik i zostawić do wystygnięcia.

➊ Pieczona ciecierzyca jest dobrą, wysokobiałkową alternatywą dla orzeszków czy chipsów.
➋ Porcja tak przygotowanej cieciorki zawiera:
➥ Białko 12,8 g ➥ Tłuszcze 9,8 g ➥ Węglowodany 29,4 g ➥ Błonnik 15,4 g ➥ Energia: 289 kcal

➌ Dla porównania 2/3 paczki chipsów (5 garści) o smaku kebaba to:
➥ Białko: 5,8 g ➥Tłuszcze 29 g ➥ Węglowodany 53 g ➥ Błonnik 5,2 g ➥ Energia: 507 kcal

➍ Taka przekąska jest bardzo sycąca ze względu na bardzo dużą zawartość błonnika.
➎ Cieciorkę można przygotować z różnymi przyprawami, miodem, suszoną cebulą, wędzoną papryką.

Jem mięso, ale czasami lubię zjeść dania strączkowe. Jeśli jesteście zainteresowani, to wrzucę za jakiś czas przepis na typowo męską przekąskę - beef jerky.

Śledź moje kolejne wpisy pod tagiem #cookologia lub dodaj mnie do obserwowanych.
Regularnie publikuję wpisy związane z dietetyką, zdrowym odżywaniem i gotowaniem. Jeżeli chcesz bym w kolejnych wpisach poruszyła jakiś temat z tego obszaru daj znać w komentarzu.

#gotujzwykopem #gotujzmikroblogiem #wegetarianizm #jedzenie #dieta #mikrokoksy
monkali - Moja propozycja na zdrową przekąskę do chrupania przed telewizorem lub komp...

źródło: comment_Z1xZyAjIUYyqGW3fOyLpH6dIlnYBMMuz.jpg

Pobierz
  • 108
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@monkali: Czy tak przyrządzone, wrzucone w próżniowe opakowanie będzie dobre i chrupiące po przykładowo dwóch dniach? Bo wrzucanie garstki przekąski na 40 minut 200 stopni do piekarnika to tak średnio sensowne. Niemniej spróbuję.

Ja od lat jako przekąskę wykorzystuję po prostu słonecznik, bo zajmuje na dłużej a zjada się niewiele i to całkiem zdrowo.
  • Odpowiedz
@vvivo: na pewno :) Ja piekę więcej porcji i trzymam 5-6 dni szczelnie zamknięte. Zazwyczaj robię też na jakieś imprezy większą ilość i spokojnie wytrzymuje :) W tym nie ma aż tyle tłuszczu i wody, żeby się mogło popsuć.
@ZajetaLampka: jutro ci napiszę, bo sama z miodem nie robię (alergia i nie lubię miodu), Tak naprawdę to można samemu kombinować z przyprawami i dodatkami. Myślę, że na 2
  • Odpowiedz
@vvivo: można, tylko ilość jest naprawdę niewielka :) Cieciorka i bez tłuszczu będzie chrupiąca, bo zawiera węglowodany i białko, które odpowiadają za chrupkość. Tłuszcz jest nośnikiem smaku i po prostu wtedy jest smaczniejsza, a nie dodajemy go jakoś dużo :)
  • Odpowiedz
@monkali: Dzięki za przepis, wygląda interesująco :)
Jedna uwaga, jeżeli podajesz kaloryczność, to warto by było ją podać z jednostką wagi do jakiej się odnosi, a nie z określeniem porcja, garść itp. Każdego garść jest inna, a i pojęcie porcji może się znacznie różnić w zależności od czytającego.
  • Odpowiedz
@wrobel7: to będzie połowa tego co przygotujesz z 2 szklanek :) podaję miary domowe, bo tak zazwyczaj chcą pacjenci :) ale ok, będę też pisać gramówkę :)
  • Odpowiedz