Wpis z mikrobloga

Mireczki,
Od pewnego czasu zajmuję się rekrutacją w swojej firmie. Oto książkowy przykład jak nie powinno wyglądać CV, na co zwyczajnie nie zwracam uwagi a na co zwracam.

Od początku;
1. Umawiając się na spotkanie z danym delikwentem - ZAWSZE drukuję sobie jego CV - jedna strona A4 to naprawdę wystarczająca ilość miejsca na to, aby zmieścić swój życiorys.
2. Nazwa pliku z CV: moje cv.doc - to nie do końca dobry pomysł. Może np. KowalskiJan_CV.pdf?
3. Format pliku - jedynym słusznym jest PDF. Po prostu.

Nagłówek
4. Zdjęcie na pół strony - to zły pomysł. Po prostu zły.
5. Dane osobowe: nie potrzebuję znać imienia Twojego kota, rodziców, szczerze powiedziawszy dokładnego adresu też nie. Wystarczają mi w 100%:
- Imię i Nazwisko
- Rok urodzenia
- Miejscowość zamieszkania,
- Numer tel. komórkowego,
- Adres e-mail

Tylko tyle i aż tyle.

Życiorys
6. Niezależnie od stanowiska w pierwszej kolejności sprawdzam doświadczenie zawodowe. Jest ono dla mnie, jak i dla większości rekruterów znacznie ważniejsze niż wykształcenie.
7. A propos wykształcenia - z założenia nie wpisuje się liceum/technikum. Broń Boże nie wpisuj przypadkiem gimnazjum. O podstawówce nie wspominając - to bardzo zły pomysł.
8. Wydarzenia w życiorysie wpisuj od najnowszych do najstarszych. Zawsze.
9. Jeżeli w ciągu ostatnich 3 lat masz więcej niż 3 pracodawców - wpisz tylko te najważniejsze lub które wydaje Ci się, że mogą się przydać w pracy (ta sama branża lub podobne stanowisko).


10. Staraj się zaskoczyć czymś rekrutera. Np. Twoimi niepowodzeniami. Próbowałeś prowadzić swój własny biznes, ale nie wyszło? To nie powód do wstydu! Doświadczenie, które przez ten czas posiadłeś może być przydatne w firmie.

Humor
11. Tego tutaj nie ma - natomiast, wypisywanie w umiejętnościach "bardzo dobra obsługa office" i przysyłanie takich kwiatków, jak w załączniku - to zły pomysł.
12. Zainteresowania - moja ocena subiektywna: jeżeli masz wpisać "książka, muzyka, film" - to pomiń ten punkt zupełnie. Serio.

Stopka
13. Klauzula o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych - bez tego głupiego punktu Wasza aplikacja leci od razu do kosza.

Przesłanie aplikacji
14. "W odpowiedzi na ogłoszenie o pracę...." - to najbardziej nudny tekst. Tak samo jak rozpoczęcie wiadomości od 'Witam'.
15. Za pomocą tematu wiadomości można się wyróżnić. Rzeczy, które MUSZĄ się znaleźć w temacie e-maila:
- referencja, jeżeli została podana,
- nazwa stanowiska,
- oddział, jeżeli został podany.
Reszta zależy od Was i tu macie pole do popisu. :)
16. Emoty są dobre w wiadomościach do kolegów. Jeżeli chcesz zdobyć fajną pracę to raczej ogarniczałbym się z korzystaniem z nich w e-mailach / CV / liście motywacyjnym.
17. List Motywacyjny to dla mnie relikt starych czasów, w których to delikwent często osobiście zanosił swoją aplikację do pracodawcy i list to był jedyny sposób na sprawdzenie, czy dana osoba potrafi pisać i czytać nie powodujący raka oczu.

Nie zajmuję się już rekrutacją na szeroką skalę, natomiast mam dosyć spore doświadczenie w tym temacie, więc jak macie jakieś pytania to śmiało. : )

#pracbaza #rekrutacja #cv
Pobierz b_g - Mireczki,
Od pewnego czasu zajmuję się rekrutacją w swojej firmie. Oto książko...
źródło: comment_RSTm2kgzTa9DHbZye0P2OnQ06qu0OBIK.jpg
  • 75
@b__g: Czy wybitnie oryginalne hobby pomoże przepchnąć delikwenta do przodu nawet jeśli kuleje np. z doświadczeniem. Mam na myśli zawody związane z kreatywnością. Raczej nie wydaje mi się żeby gość, który w wolnej chwili zbiera birofilia jest przez to lepszym spawaczem.
@b__g:

jedna strona A4 to naprawdę wystarczająca ilość miejsca na to, aby zmieścić swój życiorys...


Gdybym miał wpisać wszystkie wymagane papiery pokroju UDT, SEP do 1kV, spawalnicze na X metod oraz doświadczenie z kilku firm to tego na 1 stronie nie zmieszczę... no chyba że czcionka 8 czy mniejsze.

wołam kolegę z branży @saldatoreafilo bo jestem ciekaw, czy jego CV też ma 1 stronę.
@Pertaseth: jeżeli to ostatnia Twoja szkoła - to jest to jak najbardziej w porządku.
@biczek: To porób sobie kilka wersji CV i wysyłaj te, które się najbardziej "przydadzą" w pracy. Podobnie jak z doświadczeniem zawodowym.
W przypadku braku klauzuli, jeżeli kandydat jest "warty uwagi" to również wysyłam prośbę o dopisanie tej klauzuli. Jeżeli nie to wysyłam po prostu podziękowanie za ofertę współpracy, ale nie jestem zainteresowany.
@oleum: Jest to
@Mika: To ile tych uczelni ma, że nie potrafi się zmieścić z dwoma stanowiskami? 15?
IMO w ekstremalnych wypadkach 3 pozycje w "wykształceniu" to wystarczająca ilość.
@Waleczny_Kalafior:
Załóżmy, że dziennie dostajesz 100 aplikacji. 90% ze standardową formułką lub jak piszesz puste e-maile tylko z załącznikiem.
10% to osoby, które coś napisały. Co Ci bardziej zapada w pamięć i co czytasz? ;-)