Wpis z mikrobloga

Mireczki,
Od pewnego czasu zajmuję się rekrutacją w swojej firmie. Oto książkowy przykład jak nie powinno wyglądać CV, na co zwyczajnie nie zwracam uwagi a na co zwracam.

Od początku;
1. Umawiając się na spotkanie z danym delikwentem - ZAWSZE drukuję sobie jego CV - jedna strona A4 to naprawdę wystarczająca ilość miejsca na to, aby zmieścić swój życiorys.
2. Nazwa pliku z CV: moje cv.doc - to nie do końca dobry pomysł. Może np. KowalskiJan_CV.pdf?
3. Format pliku - jedynym słusznym jest PDF. Po prostu.

Nagłówek
4. Zdjęcie na pół strony - to zły pomysł. Po prostu zły.
5. Dane osobowe: nie potrzebuję znać imienia Twojego kota, rodziców, szczerze powiedziawszy dokładnego adresu też nie. Wystarczają mi w 100%:
- Imię i Nazwisko
- Rok urodzenia
- Miejscowość zamieszkania,
- Numer tel. komórkowego,
- Adres e-mail

Tylko tyle i aż tyle.

Życiorys
6. Niezależnie od stanowiska w pierwszej kolejności sprawdzam doświadczenie zawodowe. Jest ono dla mnie, jak i dla większości rekruterów znacznie ważniejsze niż wykształcenie.
7. A propos wykształcenia - z założenia nie wpisuje się liceum/technikum. Broń Boże nie wpisuj przypadkiem gimnazjum. O podstawówce nie wspominając - to bardzo zły pomysł.
8. Wydarzenia w życiorysie wpisuj od najnowszych do najstarszych. Zawsze.
9. Jeżeli w ciągu ostatnich 3 lat masz więcej niż 3 pracodawców - wpisz tylko te najważniejsze lub które wydaje Ci się, że mogą się przydać w pracy (ta sama branża lub podobne stanowisko).


10. Staraj się zaskoczyć czymś rekrutera. Np. Twoimi niepowodzeniami. Próbowałeś prowadzić swój własny biznes, ale nie wyszło? To nie powód do wstydu! Doświadczenie, które przez ten czas posiadłeś może być przydatne w firmie.

Humor
11. Tego tutaj nie ma - natomiast, wypisywanie w umiejętnościach "bardzo dobra obsługa office" i przysyłanie takich kwiatków, jak w załączniku - to zły pomysł.
12. Zainteresowania - moja ocena subiektywna: jeżeli masz wpisać "książka, muzyka, film" - to pomiń ten punkt zupełnie. Serio.

Stopka
13. Klauzula o zgodzie na przetwarzanie danych osobowych - bez tego głupiego punktu Wasza aplikacja leci od razu do kosza.

Przesłanie aplikacji
14. "W odpowiedzi na ogłoszenie o pracę...." - to najbardziej nudny tekst. Tak samo jak rozpoczęcie wiadomości od 'Witam'.
15. Za pomocą tematu wiadomości można się wyróżnić. Rzeczy, które MUSZĄ się znaleźć w temacie e-maila:
- referencja, jeżeli została podana,
- nazwa stanowiska,
- oddział, jeżeli został podany.
Reszta zależy od Was i tu macie pole do popisu. :)
16. Emoty są dobre w wiadomościach do kolegów. Jeżeli chcesz zdobyć fajną pracę to raczej ogarniczałbym się z korzystaniem z nich w e-mailach / CV / liście motywacyjnym.
17. List Motywacyjny to dla mnie relikt starych czasów, w których to delikwent często osobiście zanosił swoją aplikację do pracodawcy i list to był jedyny sposób na sprawdzenie, czy dana osoba potrafi pisać i czytać nie powodujący raka oczu.

Nie zajmuję się już rekrutacją na szeroką skalę, natomiast mam dosyć spore doświadczenie w tym temacie, więc jak macie jakieś pytania to śmiało. : )

#pracbaza #rekrutacja #cv
b_g - Mireczki,
Od pewnego czasu zajmuję się rekrutacją w swojej firmie. Oto książko...

źródło: comment_RSTm2kgzTa9DHbZye0P2OnQ06qu0OBIK.jpg

Pobierz
  • 75
@b__g: lol, #!$%@? ale porady, miałem 2strony pełne bo pracuje w branży budowlanej, dużo szkoleń i certyfikatów, parę budów było gdzie wypisywalem swoje obowiązki. Na 3 strony na lekko bym napisał, wyszło dwie aby można było wydrukować na jednej stronie obustronnie. Bez problemu znalazłem nowa pracę.
@b__g: gadasz jak potłuczony. Napisz na jakie stanowisko aplikuje ta dziewczyna z CV, które wkleiles. Patrzac po jej dotychczasowycm doswiadczeniu pewnie cos w stylu sprzedazy bezposredniej, telemarketingu. Do takich prac nie potrzeba wymuskanego CV. Poza tym to nieprawda, że CV powinno mieć 1 stronę A4. Wszystko zależy od tego jakie masz doświadczenie i gdzie aplikujesz.
jedna strona A4 to naprawdę wystarczająca ilość miejsca na to, aby zmieścić swój życiorys.


@b__g: bait oceniam wysoko, mocne 8/10, bo odpowiedzi dużo.
Chyba, że zatrudniasz same sprzątaczki, studentów albo recepcjonistki - wtedy uwierzę, że to na serio.
@b__g: Przykro mi to powiedzieć, ale porady które wypisałeś mogą nadać się tak naprawdę dla ludzi tak naprawdę rozpoczynających poszukiwanie pierwszej pracy. Wypisywanie stanowisk tylko tak żeby zmieściło się na jednej stronie mija się z celem - pod nazwą stanowiska musi być choć krótki opis czym się zajmowałeś. Może tak być że dwa stanowiska o tej samej nazwie w różnych firmach znaczą coś zupełnie innego. Jeżeli masz większe doświadczenie zawodowe (wiele
@b__g: Nosz prawie raka dostałem jak przeczytałem Twój wpis. Mądrości jak z poradnika ze strony faktu. punktów pierdółkowatych nawet nie skomentuję.

1. Umawiając się na spotkanie z danym delikwentem - ZAWSZE drukuję sobie jego CV - jedna strona A4 to naprawdę wystarczająca ilość miejsca na to, aby zmieścić swój życiorys.

Chyba sobie żarty stroisz. I chyba, że dotyczy to pracowników zaraz po szkole. Trendy w CV idą w kierunku opisu tego
@natjes: jak dla mnie sranie w banie. Prowadzę biznes, często kontaktuję się przez e-mail z właścicielami bardzo dużych firm i zawsze zaczynam od Witam. Co więcej ci sami właściciele też tak rozpoczynają korespondencję. Dla mnie e-mail to nie pismo urzędowe, ma skracać dystans, szczególnie w relacjach handlowych, no ale może to ja mam takie bezpośrednie podejście do klienta i wolę budować relacje niż trzymać się jakiegoś kodeksu pisania e-maili ( ͡
Dla mnie e-mail to nie pismo urzędowe


@PanTester: Noo, to już zależy dokąd piszesz;)

Ogólnie też mam na to wylane. Raz napiszę "Witam", innym razem "Dzień dobry" (też dziwnie), albo tak jak sugerują - "Szanowni Państwo". Ewentualnie "elo";)
@b__g:
oj kolego już widzę, że piszesz durnoty

1. Umawiając się na spotkanie z danym delikwentem - ZAWSZE drukuję sobie jego CV - jedna strona A4 to naprawdę wystarczająca ilość miejsca na to, aby zmieścić swój życiorys


szczególnie dla konsultanta z 10-15 letnim stażem który robił projekty w kilku branżach, na bank zmieści się na jednej stronie A4, chyba z rozmiarem czcionki 4 i pisane ciągłym tekstem

2. Nazwa pliku z
@b__g: szkoła średnia/zawodowa to bardzo ważna pozycja w cv!!!
ogółem napisałeś ten 'poradnik' pod siebie, jak TY byś chciał by cv wyglądało i nie uwzględniłeś stanowisk - każda branża ma inne wymagania
sugerowanie, że tak powinno być w ogóle to nie najlepszy pomysł
Nawet jak ktos ma studia to liceum profil humanistyczny a mat-fiz czy technikum to spora roznica.


@tfuj_pszyjaciel:

szkoła średnia/zawodowa to bardzo ważna pozycja w cv!!!


@Shivaa:

W jakim wypadku jest to takie ważne? Przy ubieganiu się o pierwszą pracę, albo przy braku studiów/szkończonch innych szkół niż średnia to może ma znaczenie.
@b__g: haha, ja mialem taki przypadek, ktory byl przeciwienstwem kazdego dokladnie kazdego punktu tutaj, wielkie zdjecie, pelny adres, wyksztalcenie do podstawowki wlacznie, wyniki GCSE (taki nasz egzamin gimnazjalny).
I co? I koleś dostal robote sposród wielu ludzi, bo zwyczajnie byl dobrym specjalistą.
A i wyslal samo CV, bez mejla, formulek, opowiesci.