Wpis z mikrobloga

Pamiętnik Pradziadka został ukończony.
Rękopis na ok. 50 stron został przepisany do wygodnego do czytania E-Booka

Pradziadek urodził się w 1887 roku, opisał tu emigrację w niemczech, realia kapitalistycznej ameryki z początku XX wieku (jest co nieco o Henrym Fordzie u którego pracował jego brat), walki na frontach I wojny światowej, II wojna światowa - wysiedlenia i życie kilka kilometrów od niemieckiego obozu Auschwitz-Birkenau.
Ciekawe jest to, że przełom XIX i XX wieku, widziany oczami zwykłego, biednego człowieka ze wsi, odstaje nieco od naszego wyobrażenia o tamtym okresie dziejów, oraz to, że niezwykle wiele z jego spostrzeżeń o Polsce i Polakach jest aktualne aż do dziś, po tych stu latach.

Z góry przepraszam wszystkich z #grammarnazi, staram się zachować oryginalny charakter tekstu w transkrypcie, także przymykam wiele razy oko na gramatykę i interpunkcję ponieważ sam nie potrafię ocenić co jest archaizmem a co po prostu błędem. Mam w planach jeszcze stworzyć, w wolnym czasie wersję ze współczesną interpunkcją oraz częściowo poprawioną ortografią.
Dodaję też #historiajednejfotografii, ponieważ dzięki mirkom spod tego tagu zdecydowałem się opublikować tekst.

PDF do pobrania

Inne formaty (mobi/epub/rękopis)

Wielkie dzięki wszystkim którzy pomogli w przepisywaniu i dobrą radą.
Dziękuję też wszystkim czytelnikom za cierpliwość i plusiki, które wyniosły nas ostatnio w gorące :)

#pradziadekrabsztoka #historia #historiazolnierza #historiapolski #historiajednejfotografii #usa #iwojnaswiatowa #iiwojnaswiatowa #polska
Rabsztok - Pamiętnik Pradziadka został ukończony.
Rękopis na ok. 50 stron został prz...

źródło: comment_kRNrWiGqWIL4EN21rP3UeHC31jrZlWAp.jpg

Pobierz
  • 133
  • Odpowiedz
@Rabsztok: świetna robota. Jestem zdumiony spostrzeżeniami Twojego dziadka. Zastanawia mnie jedno, nie powiedział złego słowa na temat komunizmu, Rosji. Nie odbierz tego źle, jako atak czy cokolwiek, po prostu zastanawia mnie ten temat.
  • Odpowiedz
@Daxxx: Może to temu, że najwięcej krzywdy wyrządzili mu w życiu Niemcy i Austriacy. W tamtych czasach nie było internetu i nie było się łatwo dowiedzieć co się działo w Katyniu, za to Auschwitz było 10 km od domu. Po prostu Rosjanie nie wyrządzili takich krzywd jemu i jego rodzinie jak tym, co żyli na kresach, pod Rosyjską okupacją. Tak myślę przynajmniej.
  • Odpowiedz