Wpis z mikrobloga

#linux #raspberrypi #ddwrt #sieci

Mam dwa raspberry pi b+ podłączone pod router na którym jest DD-WRT.
Łączę się z nimi po wifi->ssh i nie ma najmniejszego problemu. Jednak gdy chcę się połączyć z raspberrypi1 do raspberrypi2 w ogóle nie widzi go.
Nie reaguje na ping/ssh/nic.

Arch jest czysty, nie ma żadnego firewalla.
  • 19
  • Odpowiedz
Łączę się z nimi po wifi->ssh


@arhu: "nim" to ten DD-WRT? A czym się do niego łączysz? Z którejś z malin, czy z jakiegoś innego komputera?
Może źle wpisałeś maskę podsieci i np obie maliny dostają maskę typu 255.255.255.255?
Albo, jak koledzy piszą, izolacja klientów WLAN - może to być domyślna opcja w konfiguracji WiFi. Ma to sens przy publicznych hotspotach, w domowych warunkach trochę mniej.
  • Odpowiedz
@kiepskilogin: @Dolan: AP Isolation w menu wifi mam wyłączone.
Normalnie mogę pingować z maliny1 i maliny2 laptopa który jest połączony po wifi.
Zatem jak dla mnie jest izolacja LAN, tylko ni cholerę nie wiem jak to wyłączyć.
  • Odpowiedz
@arhu: ok, czyli masz 3 urządzenia podpięte po wifi: malina1, malina2, laptop1. Pingowanie:
1. malina1 -> laptop: OK
2. malina2 -> laptop: OK
3. malina1 -> malina2: NOK
Prawda?

Jakie ustawienia IP ma laptop? co będzie, jak wywalisz te static leasy z routera?
Jeśli maliny i laptop są po wifi i maliny widzą się z laptopem, to to nie jest żadna izolacja klientów, bo by działała też na laptopa.
Da się
  • Odpowiedz
@kiepskilogin: do dupy tłumaczę.

Laptop jest połączony po wifi.
Malina1 i Malina2 są połączone kablem do routera i ping działa z malina1 do laptop i z malina2 do laptop.
Ale gdy próbuję pingować malina1 do malina2 albo na odwrót to nie bangla.

ifconfig laptopa:

wlan0 Link encap:Ethernet HWaddr xxxxxxxxxxxx
inet addr:192.168.1.30 Bcast:192.168.1.255 Mask:255.255.255.0
inet6 addr: xxxxxx Scope:Link
UP BROADCAST RUNNING MULTICAST MTU:1500 Metric:1
RX packets:1160509 errors:0 dropped:12035 overruns:0 frame:0
TX packets:1475266
  • Odpowiedz
@arhu: a na pewno maliny mają różne adresy MAC?
Przy okazji - jak flashowałeś tego dd-wrt to czy potem przywrócileś ustawienia fabryczne? Bo bez tego będą się działy cuda na kiju.
Sprawdź jeszcze zakładkę Setup/Networking, masz nie mieć VLANów i pewnie jeden bridge (chociaż z tego, co pamiętam to zależy od routera). Zakładam, że obie maliny są wpięte do żółtych portów, a nie do niebieskiego? (sorki za potencjalnie głupie pytania, ale
  • Odpowiedz