Wpis z mikrobloga

#stan #nauka #zdrowie #bezsennosc Dolegliwe skutki bezsenności

"Gdy cierpisz na bezsenność, nic nie wydaje się być prawdziwe" (z filmu Podziemny krąg). To prawda. Świat wydaje się zupełnie inny niż go widzimy – szary, ponury, denerwujący, chory, czarny, zły.

Choć dawno mamy już za sobą najtrudniejsze miesiące z powodu braku światła słonecznego i kłopotów ze snem, to jednak wiele osób nadal odczuwa poważne problemy z zasypianiem i normalnym przebiegiem snu lub bezsennością. Są tacy, którzy cierpią na bezsenność notorycznie, są i inni, u których tego typu dolegliwość występuje okresowo, ale właśnie nasila się w okresie wiosenno-letnim. Tak czy inaczej, bez snu trudno żyć.

Bezsenność a zdrowie fizyczne i psychiczne

Skutki bezsenności – zdaniem lekarzy - występują z różną intensywnością i mogą dotyczyć wielu dziedzin codziennego życia. Uczeni prowadzili szereg różnych badań z udziałem ochotników, którzy wyrazili zgodę, aby pozbawiono ich możliwości snu przez okres od jednego do jedenastu dni. Chodziło, m.in. o to, aby zbadać, jaki ma wpływ bezsenność na zdrowie fizyczne i psychiczne.

Jak się u osób, które nie przespały jednej doby, zaczęły występować pewne symptomy zmiany nastroju, rozdrażnienia i brak zainteresowania otoczeniem. Większy brak snu wywoływał objawy podniecenia i kłopoty ze wzrokiem (swędzenie i pieczenie oczu, halucynacje, itp.), po których następowała również zwiększona wrażliwość na ból. Pojawiały się także dość często spore trudności w koncentracji (w odnalezieniu właściwego słowa, dokończeniu zdania, udzieleniu odpowiedzi na pytania, amnezja dotycząca nawet niedawnych wydarzeń). Występowała też agresywność.

Bezsenność wpływa na jakość życia

Narastanie bezsenności to nawarstwianie problemów zdrowotnych, szczególnie niepokojących ze względu na ich negatywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne. Bezsenność – według specjalistów - zwiększa ryzyko rozwoju wielu schorzeń układu krążenia, oddechowego, pokarmowego, moczowego i mięśniowo-szkieletowego.

U chorych na bezsenność, na ogół występuje także znaczne zmniejszenie odporności organizmu. Konsekwencje psychiczne chorych na bezsenność to między innymi drażliwość, zaburzenia nastroju i funkcji poznawczych.

U osób cierpiących na długotrwałą bezsenność, częściej występują także psychozy i zaburzenia lękowe, pojawia się również wysokie ryzyko rozwoju depresji - aż cztery razy wyższe, niż u osób bez zaburzeń snu. Choroba bezsenności w znacznym stopniu wpływa też na ogólną jakość codziennego życia, na pracę, kontakty zawodowe, rodzinne i towarzyskie.

Społeczne skutki bezsenności

Poza spotykanym dość powszechnie, po bezsennej nocy zmęczeniem, konsekwencje mogą dotyczyć słabej lub złej wydolności organizmu w dniu następnym, zarówno psychomotorycznej (np. czas reakcji), jak i psychicznej (niepokój, rozdrażnienie, trudności z koncentracją).

Bezsenność to również skutki społeczne i ekonomiczne, które dopiero teraz – po dłuższych badaniach i analizach - zaczyna się doceniać. Może ona być przyczyną wypadków na drogach czy w pracy, na przykład osób obsługujących maszyny, pracujących na rusztowaniach albo nadzorujących bezpieczeństwo innych.

Zdaniem pani doktor Anny Zielińskiej, ponad 50 proc. wypadków przy pracy jest spowodowanych sennością, która staje się również podstawową przyczyną około 45 proc. wypadków samochodowych. Wiele katastrofalnych wydarzeń i ich skutków, takich m.in. jak wypadek w Czarnobylu, zostało częściowo wywołanych problemem senności. Jeśli do tych tzw. pośrednich kosztów bezsenności, dodamy koszty poniesione na leczenie choroby, wydatki ogółem osiągną niewyobrażalne rozmiary.

Osoba cierpiąca na bezsenność nie powinna pozostawać z problem sama w sobie. Przede wszystkim powinna koniecznie udać się do lekarza. Są środki i metody zaradzenia tej chorobie nawet ziołami. Pod żadnym pozorem nie należy poddawać się złym nastrojom i siedzieć bezczynnie w domu.

Wprost przeciwnie, po nieprzespanej nocy, udać się po pracy w towarzystwie kolegi czy członka rodziny, na dłuższy marsz terenowy lub bieg czy jazdę na rowerze. Zmęczenie wysiłkiem fizycznym na świeżym powietrzu, zwłaszcza w dzień słoneczny, skłania komórki mózgowe do dobrego, głębokiego snu w nocy.

Źródło: portal.abczdrowie.pl.

Stanisław Cybruch

Na zdjęciu ilustracyjnym - szczególnie podatne na bezsenność są osoby narażone na duży stres i cierpiące na nerwicę lękową. Foto: pro.eftera.pl.google.com.
Pobierz stanislaw-cybruch - #stan #nauka #zdrowie #bezsennosc Dolegliwe skutki bezsenności

...
źródło: comment_l9dPPmLFa4NPHS2WVOYoRir15ffQe0Hm.jpg
  • 1