Wpis z mikrobloga

Profil fb z 'paskami' górników:
https://www.facebook.com/zarobkigornikow

Średnio ok. 2500 zł na ROR.
Tylko zapomnieli o:
- flapsy, ok. 300 zł miesięcznie
- Barbórka, ok. 3000 zł rocznie
- czternastaka, ok. 3000 zł rocznie
- węgiel, 8 ton * 560 zł = 4480 zł rocznie
- wczasy pod gruszą, ok. 800 zł rocznie
- do tego 100% płatne L4, co czyni górników jedną z najbardziej schorowanych grup zawodowych
- więcej urlopu niż wynika z kodeksu pracy

2500 zł(wypłata) * 12 + 300 (flapsy) * 12 + 3000 (barbórka) + 3000 (czternastka) + 4480 (węgiel) + 800 = 44 880 zł

44 880 zł / 12 = 3740 zł

Ok., może co miesiąc na 'pasku' jest 2500 zł, ale różnego rodzaju dodatków wychodzi kolejne 1000-1500 zł.

Panowie górnicy. Do manipulacji mediów, rządu jesteśmy przyzwyczajeni. Nie róbcie tego wy. Zbierzcie za miniony rok wszystkie przelewy, uwzględnijcie wszystkie dodatki, policzcie ile z 'pasków' zabrali (dobrowolnie) na związki. Wtedy otrzymamy kwotę, którą rzeczywiście zarabia górnik.

Żebyśmy się rozumieli. Nie uważam, że 4000 zł za pracę górnika to dużo. Bądźcie po prostu uczciwi wobec społeczeństwa, skoro lubicie się określać mianem 'strony społecznej'.

#ekonomia #gornictwo #strajknaslasku #polityka
  • 105
  • Odpowiedz
@Fr33: nie jestem pewien, ale wydaje mi się że to jest po prostu skumulowana kasa z tych wszystkich składek. Taka forma konta oszczędnościowego, że wszyscy pracownicy wpłacają do wspólnej kwoty i później jeśli ktoś potrzebuje to może pożyczyć ale zwrócić tyle samo. I jeśli się zwalniasz to swój wkład dostajesz z powrotem.

Przynajmniej tak było u mojej mamy w zakładzie. Po ~10latach pracy dostała ładnych kilka tys zwrotu wkładu tylko z
  • Odpowiedz
@emtei: w zasadzie to bardzo fajny pomysł. Zawsze firma moze tymi pieniedzmi obracac poprzez co kazdy wychodzi na tym na plus
  • Odpowiedz
@Pchelka87: Jeśli chodzi o bony żywnościowe to powiem Ci wprost - nie mam pojęcia, czy są one wliczone w PIT. Zakładając jednak, że nie, to jest to bon o wartości 18zł/dzień w pracy (za urlop, L4, szkolenia itp nie przysługuje kartka żywnościowa).
Wczasy pod gruszą są wliczone, jak i każdy inny dodatek, który dostajemy w formie pieniężnej (węgiel w naturze również jest wliczony).
  • Odpowiedz
  • 24
@Pchelka87: a teraz proszę Cię abyś przygotował mi wyliczenia następujących grup :
1 . policjanci
2. strażacy
3. sędziowie
4. pracownicy urzędów skarbowych, miejskich
5. pracowników odlewni i kghm
6. polityków
7. Pracowników ZUS
8. księży, zwykłych i tych zamozniejszych
9. nauczyciele
10. i wielu więcej.

Beka z #podludzie, którzy życzą innym źle.
  • Odpowiedz
@bauagan: Od kogoś likwidacje patologi trzeba zacząć. Służby w postaci policjantów, strażaków, bym wyłączył bo one w każdym kraju nigdy nie będą dochodowe. Jednak zawód górnika sry ale musi się bilansować. Inaczej równie dobrze mogą im płacić za oglądanie "trudne sprawy" w TV. Co przyniesie mniej strat.
  • Odpowiedz
@bauagan: ale kto tu komy życzy źle? zanim zaczniesz rzucać jadem przeczytaj całą dyskusję. Nie rozmawiamy o grupach zawodowych, które wymieniłeś, tylko o górnictwie, to po pierwsze. Po drugie, jak pokazuje wpis @stanleyek zarobki wcale nie są wygórowane w kontekście wykonywanej pracy.

Tak jak pisałem na początku - uczciwe przedstawienie sprawy przez górników może im tylko pomóc (moim zdaniem). Niech pokażą ile rzeczywiście zarabiają, ale nie w sposób jaki jest to
  • Odpowiedz
@bauagan: Sam jestes podludz. Wszyscy się tutaj zgadzaja ze to nie sa duze pieniadze, ale tez wszyscy chca uczciwości w tym temacie. Ta strona na fejsie strasznie manipuluje odcinkami - zakrywajac potrącenia etc.
  • Odpowiedz
@robroypl: ja bym zaczął od tych do których najwięcej się dokłada, a nie wydaje mi się żeby to byli górnicy. #!$%@? mnie patologia, jakoś nikt nie chce zauważyć, że wszyscy zarabiamy za mało. Ludem mozna łatwo sterować.
  • Odpowiedz
@Pchelka87:
@Pienio69: przeczytaj mój drugi komentarz. Nikt nie rzuca jadem, pół roku temu nikt nawet o tym nie myślał. Rozliczyć trzeba przyczyny bo sytuacja w górnictwie nie jest winą górników.
  • Odpowiedz
@Nasu @stanleyek podoba mi się wasze podejście, w dodatku potwierdza to, co podają dane GUS. 60 kilka tysięcy brutto daje rocznie ok. 5-5,5 tys. brutto miesięcznie dla przeciętnego pracownika. Uwzględniając pensje dozoru i kadry zarządzającej rzeczywiście te 6,5 tys. brutto dla całej spółki może wyjść.

Problemem jest nie rozróżnianie brutto-netto oraz ukrywanie przez niektórych dodatków.

Powiem jeszcze raz - Panowie, nie kłamcie, uczciwe postawienie sprawy (jak to zrobił @Nasu i @stanleyek)
  • Odpowiedz
@bauagan: ok, racja, że trzeba zrobić porządek, czyli przeprowadzić restrukturyzację. Pytam poważnie - bez spinania się. Uważasz, że czyją winą jest obecna sytuacja? Przyglądam się z boku i mój wniosek jest taki: każdy dołożył swoje pięć groszy do obecnej sytuacji:

- zarządy z nadania politycznego,
- przerost na stanowiskach nadsztygarów, kierowników. wysokie wynagrodzenia, sporo osób ma uprawnienia a odejść nie chce.
- górnicy nie zgadzają się na jakiekolwiek zmiany. np. wprowadzenie
  • Odpowiedz
@loczyn: tylko że to zarobki górników niszczą budżet państwa i czynią kopalnie nierentownymi, więc zarabiają za dużo. to jest jakiś absurd że od jakiegoś czasu na każdej sprzedanej tonie węgla Kompania Węglowa traci 60-100zł i nikt z tym nic nie robi a Państwo dopłaca.
@Pienio69: jesteśmy w Polsce, tutaj kasjerka nie zarabia 1k EUR, a jest wiele innych zawodów gdzie ludzie ciężko pracują i nie dostają za to górniczej pensji.
  • Odpowiedz