Wpis z mikrobloga

Profil fb z 'paskami' górników:
https://www.facebook.com/zarobkigornikow

Średnio ok. 2500 zł na ROR.
Tylko zapomnieli o:
- flapsy, ok. 300 zł miesięcznie
- Barbórka, ok. 3000 zł rocznie
- czternastaka, ok. 3000 zł rocznie
- węgiel, 8 ton * 560 zł = 4480 zł rocznie
- wczasy pod gruszą, ok. 800 zł rocznie
- do tego 100% płatne L4, co czyni górników jedną z najbardziej schorowanych grup zawodowych
- więcej urlopu niż wynika z kodeksu pracy

2500 zł(wypłata) * 12 + 300 (flapsy) * 12 + 3000 (barbórka) + 3000 (czternastka) + 4480 (węgiel) + 800 = 44 880 zł

44 880 zł / 12 = 3740 zł

Ok., może co miesiąc na 'pasku' jest 2500 zł, ale różnego rodzaju dodatków wychodzi kolejne 1000-1500 zł.

Panowie górnicy. Do manipulacji mediów, rządu jesteśmy przyzwyczajeni. Nie róbcie tego wy. Zbierzcie za miniony rok wszystkie przelewy, uwzględnijcie wszystkie dodatki, policzcie ile z 'pasków' zabrali (dobrowolnie) na związki. Wtedy otrzymamy kwotę, którą rzeczywiście zarabia górnik.

Żebyśmy się rozumieli. Nie uważam, że 4000 zł za pracę górnika to dużo. Bądźcie po prostu uczciwi wobec społeczeństwa, skoro lubicie się określać mianem 'strony społecznej'.

#ekonomia #gornictwo #strajknaslasku #polityka
  • 105
  • Odpowiedz
@Pchelka87: Niedawno właśnie myślałem o tych bezczelnych górnikach którzy są chyba jedną z najbardziej uprzywilejowanych grup zawodowych, a z Twoich wyliczeń wynika że te pazerne bestie dostają prawie 1000euro na rękę....
Nie można zaprzeczyć że wykonują pracę niebezpieczną, w warunkach nie bez wpływu na ich zdrowie.
Nie dziwie im się że chcą godnej płacy, bo 4000 zł to powinna być w polskich warunkach normalna pensja. Chciałbym żeby wszyscy w tym kraju
  • Odpowiedz
@Pchelka87:

To teraz szczerze zamieniłbyś swoją pracę programisty 10-15k na ich pracę i zarobki( ͡º ͜ʖ͡º)?
Zarobki jak zarobki, gdyby urynkowić branże i zmniejszyć obciążenia podatkowe to takie zarobki mogliby mieć spokojnie w prywatnych kopalniach.Ludzi najbardziej denerwuje to że dostawali pensje, a kopalnie jednoczesnie były nieurynkowione, nie obowiązywał w nich żaden rachunek ekonomiczny. Gdyby były rentowne nikt nie psioczyłby na te zarobki.
  • Odpowiedz
@Pchelka87: dostają jeszcze paczki dla dzieci itp. oraz dofinansowanie na kolonie dla dzieci, w związku z czym płacą za wyjazd dziecka na zagraniczny wyjazd przeważnie ok. 600-700 zł za 2 tygodnie
  • Odpowiedz
wiecie zarabiaja ile zarabiaja ale maja wczesniejsza emeryturę na którą my wszyscy płacimy,


@tusiepali: O O O, właśnie to. Przy pensji 6k brutto taki górnik odkłada do ZUSu miesięcznie 585.60zł (załóżmy, że stawka w poprzednich latach była taka sama). Do przejścia na wcześniejszą emeryturę trzeba spełnić warunki:

1. ukończył 55 lat życia,

2. ma okres pracy górniczej wynoszący łącznie z okresami pracy równorzędnej co najmniej 20 lat dla kobiet i 25
  • Odpowiedz
Za komuny było mnóstwo nierentownych przedsiębiorstw. Moi dziadkowie i moi rodzice w takich pracowali - nie rozumiem dlaczego po tym jak te przedsiębiorstwa upadły to mój ojciec i moja matka, którzy oboje nie mieli żadnego wykształcenia wyższego, żadnych 170 tys. złotych odprawy ani nic takiego, dali radę przekwalifikować się na normalną robotę i to prawie 20 lat temu, a górnicy którzy dostają znacznie więcej pieniędzy niż moi rodzice nie mogą. I to
  • Odpowiedz
@ItDoesntMatter: Pisałem wyżej, że uważam ich wynagrodzenie w wartości podawanej przez GUS za uczciwe w polskich warunkach. Z drugiej strony branża na pewno potrzebuje restrukturyzacji, bo w obecnym kształcie nie ma szans przetrwać.
  • Odpowiedz
@Pchelka87: i wiadomo ta branża potrzebuje zmian, a głównie się to rozbija o związki które powstają tylko dla kasy i utrzymania stołków ale zarządom jest to bardzo na rękę bo mogą nic nie robić i zwalać na związki
  • Odpowiedz
@Pchelka87: Dla wszystkich którzy jada po górnikach że mają różne dodatki, trzynastki, to powiem że ja pracuje w firmie z kapitałem Japońskim, na stanowisku produkcyjnym i również mam trzynastkę, na wakacje dostaje 1/2 pensji na wczasy, pracodawca dopłaca mi 80 % do obiadów, płaci mi za prywatną służbę zdrowia,opłaca kartę multisport. Na zachodzie to standard, oczywiście u nas jak ktoś nie ma to jedzie jadem, typowo polskie, ludzie jak sobie wywalczycie
  • Odpowiedz